משבר הקורונה הביא לעשרות אלפי מתים ברחבי העולם, אך בנוסף לכך הוא הביא למשבר כלכלי עמוק. לפי תחזית של חברת המידע העסקי CofaceBdi צפויים להיפגע בישראל כ-25 אלף עסקים עד סוף השנה - בתהליך של שני גלים. מלבד ענפי התעופה התיירות והפנאי שכבר נפגעו בצורה אנושה, העסקים שייפגעו כוללים את ענפי התחבורה, המסחר הקמעונאי בענפים שאינם מזון, וגם כאלה שאינם מוכרים באופן מקוון.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בגל הראשון של המשבר שכבר החל, יפגעו כבר בשבועות הקרובים בעיקר הענפים שנפגעו באופן מיידי במשבר: שירותי אוכל והסעדה, בתי מלון, תיירות, תעופה, תחבורה, אמנות בידור ופנאי, מסחר קמעונאי בענפים שאינם מזון, ושאינם מוכרים באופן מקוון. בנוסף יפגעו שירותים לעסקים וכן שירותים אישיים ומסחר סיטונאי. חברות מוטות יצוא בענפים שנסגרו ייפגעו אף הן.

שוק הכרמל בתל אביב קורונה (צילום: מרים אלסטר פלאש 90)
שוק הכרמל סגור | צילום: מרים אלסטר פלאש 90

בגל השני, שצפוי להגיע על פי הניסיון ממשברים קודמים - יפגעו גם עסקים מתחומים נוספים ובהם פעילויות בנדל"ן, תחומי התעשייה השונים וכדומה. "למעשה הגל השני מושפע הן מהנפילות של הגל הראשון והן מהירידה בכוח הקנייה של הציבור, כמות המובטלים, ממוסר תשלומים לקוי וכדומה", מסביר אייל ינאי, מנכ"ל משותף בחברת CofaceBdi. 

הדרישה הציבורית: הקלה במערכת החינוך בשבועת הקרובים

הסגר שנמשך כבר שבועות ארוכים במערכת החינוך מקשה על הפעילות הכלכלית, בגלל ההורים שנדרשים להיות עם ילדיהם - לכן הדרישה הציבורית תהיה להקל על הגנים ובתי הספר. למרות זאת, בשלב הזה אומר בכיר במשרד הבריאות: "רוקנו את כל המחסנית, לא יהיו הקלות בשבועות הקרובים".

בדיון שהתנהל אצל ראש הממשלה נתניהו בהשתתפות בכירי האוצר ואנשי עסקים, הוא הסביר כי "התחושה היא שמילאנו מיכל במים אבל המים יוצאים ממנו רק בצינוריות". היום צפוי נתניהו להיפגש עם ארגוני עסקים.‎

במקביל, ניתן להעריך שהמספרות ייפתחו כבר במהלך השבועיים הקרובים. עם זאת, ההנחה היא שמכוני הקוסמטיקה ייסגרו לתקופה ארוכה יותר בגלל הטיפול הקרוב בין אנשים שנדרש בסוג הטיפולים האלה.  

מחאת העצמאים ברחבי הארץ: "חייבים למצוא פתרונות אמיתיים" 

אלפים הפגינו אמש (ראשון) בשני מוקדים בירושלים ובתל אביב במחאה על ההנחיות החדשות שאישרו שרי הממשלה. בירושלים הפגינו מול הכנסת בעלי העסקים שנפגעו מהגבלות הקורונה - בהם עצמאים, אנשי עולם התרבות והאירועים, לצד גננות וסוחרים בשווקים. בתל אביב יצאה שיירה של אנשי ענף היופי (קוסמטיקאים ומעצבי שיער) מחוף הצוק בתל אביב לקריית הממשלה בעיר.

המפגינים בבירה דרשו שהמדינה תקבע מענקי חירום לבעלי העסקים, במקום לתת הלוואות וקראו: "שילמנו מיסים קיבלנו אבנים". המפגינים קראו לבצע "מהפכת עצמאיים" ודרשו מחברי הכנסת להוות דוגמה אישית: "מצפים שכל אחד מחברי ועדת הכספים יחליט היום לקצץ 30 אחוז משכרם ויזדהו עם העם. לא יכול להיות שאנחנו נישא ב-100% מהנטל". 

יוני פיינגולד, ממובילי מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים, מסר: "זו הזעקה הקשה של התעשייה שלנו, הממשלה מדברת על אסטרטגיות יציאה וברור לכולם שענף התרבות והאירועים שהיה הראשון להיפגע יהיה האחרון לחזור לשגרה".