מתחת לאף של משרד הבריאות – התפתח לו בשבוע האחרון שוק שחור של ערכות ביתיות לבדיקת קורונה. אנשים בריאים, או כאלה שחוששים שנדבקו, שלא הצליחו לקבוע בדיקה רשמית או לא עומדים בקריטריונים המחמירים – פונים למוכרים ברשת. יצרנו קשר עם אחד מהמוכרים דרך עמוד הפייסבוק שלו ויצאנו עם המצלמה הנסתרת לתעד רכישה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבדיקות האלה נמכרות כמעט בכל מקום: בקבוצות פייסבוק, בטלגרם ובאינסטגרם - ואף אחד לא באמת מפקח על הערכות שנמכרות שם. באירופה עלות ערכה אחת היא בין ארבעה לשישה דולר – כלומר עד 22 שקלים, בארץ המחירים נעים בין 140 ל-300 שקלים עבור בדיקה אחת.

כדי לייבא ולשווק בדיקות קורונה ביתיות בישראל יש צורך באישור של אגף מכשור רפואי במשרד הבריאות - עד כה אף יבואן לא קיבל אישור כזה. אולם זה לא מונע מלא מעט יזמים פרטיים להצליח להכניס בדיקות כאלה לארץ ולמכור אותן. ואם להאמין למשווקים הפיראטיים האלה, לא רק אנשים פרטיים פונים אליהם.

בינתיים המחסור והעיכוב בבדיקות שנעשות על ידי המדינה רק מביא לפריחה של השוק הזה, ועד שמישהו לא יתערב - הם ככל הנראה ימשיכו לסכן את כולנו. במשרד הבריאות הגיבו: "אין בנמצא בדיקות מהירות אמינות. כשיהיו כאלה ישראל תהיה הראשונה שתצטייד".