ס', בן 51 מאזור הדרום, לא ציפה ששיחה עם בחורה זרה שפנתה אליו בפייסבוק תהפוך להיות הסיוט הכי גדול שלו. לפני כשבועיים, בחורה צעירה דוברת רוסית יצרה עמו קשר דרך המסנג'ר בפייסבוק. היא גרמה לו לחשוף את גופו מולה, תיעדה אותו מבלי ידיעתו - ואז ניסתה לסחוט ממנו כסף כדי שלא תפרסם את התיעוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לאחר שהשניים החלו לדבר, היא התעניינה במצבו המשפחתי. השיחות בין השניים נמשכו, וכעבור מספר ימים הן כבר הפכו לעמוקות ואינטימיות. "באחת השיחות היא הראתה לי שהיא נוגעת בעצמה והציעה לי להצטרף", שחזר ס'. "היא עשתה זאת מספר פעמים ושכנעה אותי שהיא אמינה ולכן הצטרפתי".

כשהוריד ס' את החלק התחתון של בגדיו, הוא הבחין שהבחורה קמה לכיוון המחשב, לחצה על המקלדת וחזרה למקומה. לאחר מכן הוא הבחין שהוא רואה בעצם הקלטה של הדקות האחרונות של שיחתם, שבו הוא נראה במצב אינטימי. "ישר הבנתי שמשהו לא תקין ומאוד נלחצתי", סיפר ס'. "היא הראתה לי את כל רשימת החברים שלי בפייסבוק ואיימה שהיא תשלח את הסרטון לכולם ותפרסם באתרים נוספים".

תלונות על סחיטה ברשת‎ (צילום: איגוד האינטרנט הישראלי)
רגע הפיתוי | צילום: איגוד האינטרנט הישראלי

ס' נבהל מהסיטואציה ושאל את הבחורה מה הוא יכול לעשות כדי למנוע ממנה לפרסם את הסרטון. היא בתגובה הציגה לו תמונה של ילדה וטענה שהיא זקוקה לניתוח שעולה 6,800 יורו, והיא דרשה ממנו את הסכום הזה. הוא צילם לבחורה שטר של 200 דולר וציין שזה הסכום שהוא מסוגל לשלם. הבחורה ביקשה ממנו להעביר את הכסף לאדם זר שגר בחוף השנהב ושיצלם את עצמו בסניף הדואר כדי שיוכיח לה שהוא באמת מעביר את הכסף. "חשדתי שיש גבר מאחורי כל מה שהיא כותבת שמנסה לדבר דרכה בגלל נימת האיום והטקסטים שהיו גבריים לגמרי", סיפר ס'.

תלונות על סחיטה ברשת‎ (צילום: איגוד האינטרנט הישראלי)
הסחיטה עצמה | צילום: איגוד האינטרנט הישראלי

"לא מן הנמנע שיש עוד עשרות רבות של גברים שעברו סחיטה"

ס' ניצל את הזמן שהוקצב לו כדי לפנות לאיגוד האינטרנט הישראלי, שם ייעצו לו להקפיא את חשבון הפייסבוק: "פחדתי מאוד שזה יגיע לילדים שלי אבל היה לי חשוב להיות לוחמני ולא לשלם. אם הייתי משלם, הסחיטה לא הייתה נגמרת".

מתחילת חודש יוני פנו אל איגוד האינטרנט הישראלי כ-10 גברים מבוגרים, חלקם מעל גיל 70, שעברו ניסיון סחיטה באינטרנט על ידי נשים צעירות, או לפחות נשים שהציגו את עצמן ככאלה. "זו תופעה שחוזרת על עצמה בשנים האחרונות", ציינה אורנה היילינגר, מנהלת נטיקה באיגוד האינטרנט הישראלי. "לא מן הנמנע שיש עוד עשרות רבות של גברים שעברו סחיטה דומה ומתמודדים עם זה לבדם".

היילינגר הסבירה כי הפנייה נעשית לרוב לגברים מבוגרים מפני שהפרופיל שלהם ברשתות בעל פוטנציאל סחיטה גבוה: גברים נשואים, בעלי תפקידים בכירים כמו מנהלי בנק או מורים. "לרוב הבחורה פונה אל אותו הגבר, משדלת אותו לעבור לפלטפורמה עם מצלמה ומפתה אותו לבצע אקט מיני, לאחר מכן מתחילה מסכת הסחטנות".

תלונות על סחיטה ברשת‎ (צילום: איגוד האינטרנט הישראלי)
תלונות על סחיטה ברשת‎ | צילום: איגוד האינטרנט הישראלי

היא הוסיפה: "בתקופה האחרונה אנחנו רואים שהתופעה הזאת הפכה להיות נחלת הגיל השלישי, זה משהו שלא הכרנו בעבר וקורה ככל הנראה בעקבות הקורונה כי מבוגרים נמצאים זמן רב יותר ברשת. הטיפול בפניה כזאת היא פשוט קורעת לב. אותם אנשים מפחדים שהסרטונים יגיעו לילדים או לנכדים שלהם".

היילינגר תיארה שקורבנות הסחיטה "מפחדים לספר למשפחה כי מבחינתם חרב עליהם עולמם. אותם אנשים שסוחטים אותם מנצלים את הבדידות והתמימות של אותם אנשים ואת העובדה שהם לא תמיד מודעים לסכנות ברשת ולדרכי הזהירות. לכן, אנשים בגיל השלישי הופכים להיות הרבה יותר לחיצים וסחיטים".

באיגוד האינטרנט מסבירים לקורבנות סחיטה כיצד לחסום את הפרופילים האלה ומייעצים להם לדווח על המקרה למשטרה. באיגוד מבקשים גם למסור שאסור לשלם לאותם סוחטים - מי שמשלם הופך להיות "תכנית חסכון" עבור הסוחטים. שילמת פעם אחת? הם יפעילו לחצים ויבקשו בהמשך תשלום נוסף, כאשר הסכום הראשוני הוא בסביבות 2000 שקלים, לעיתים אף ביורו, דולר או ביטקוין.

מאיגוד האינטרנט נמסר: "המערכות של פייסבוק, יוטיוב, אינסטגרם וכדומה בנויות בצורה כזו שלא תאפשר העלאת סרטוני עירום, ובמידה שמשהו כזה עלה, ניתן לפנות אלינו, ואנחנו דואגים תוך דקות שזה יוסר. אנחנו יכולים גם לפנות לפלטפורמות עצמן ולדאוג שאותו פרופיל מטריד יוסר. הבעיה מתחילה כשלאותם פושעים יש את רשימת הכתובות של החברים והמשפחה והם יכולים לשלוח להם הודעות פרטיות. ללא ספק נדרשים הרבה אומץ וכוח כדי לא ליפול בפח כי מדובר כאן באיום גדול".

הקו החם של איגוד האינטרנט פועל 24/7 למען כל מי שנפגע ברשת: 054-8858911