לזכור ולעולם לא לשכוח: העצרת המרכזית לזיכרון השואה והגבורה הנערכת מדי שנה בקיבוץ יד מרדכי ונועלת את אירועי השואה בישראל מתקיימת השנה באופן וירטואלי בלבד בשל מגבלות מגפת הקורונה. לעצרת נוהגים להגיע קהל רב של ניצולי שואה ובני משפחותיהם, בני נוער, בכירי המדינה, אנשי סגל דיפלומטי, חיילי ומפקדי צה"ל, אנשי זרועות הביטחון ואלפי אזרחים מכל קצוות הארץ. השנה בשל המגבלות פורסמה העצרת המוקלטת מוקדם - צפו בעצרת המלאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השנה מציינים 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ והעצרת עוסקת ב"מנהיגות במבחן המציאות". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מדבר על חשיבות זיכרון מוראות השואה גם בימים אלה בהם אנו מצויים בהתמודדות קשה עם מציאות החיים. יו"ר הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם דובדבני, מציין את הסולידריות היהודית ואת האחריות שמוטלת על מדינת ישראל להמשך קיומו של העם היהודי.

בעצרת מובאים דברים בשם מרדכי אנילביץ', מפקד גטו ורשה, שפיקד על המרד בנאצים ובעוזריהם, ודברים שאמר המשורר אבא קובנר, שהיה חבר מחתרת, מנהיג פרטיזנים ולוחמים מגטו וילנה ומראשי חבורת "הנקם". שניהם השפיעו בזמן אמת על ההתנגדות הנחרצת לצורר הנאצי.

בנוסף, בעצרת משתתפים ניצולי שואה שמספרים את סיפורם הפרטי ואת התקומה המרגשת בארץ ישראל, וכן שורדי שואה ממרכז "עמך" בבאר שבע, שמקריאים מכתב של ניצולים.