לא מחכים למתווה - ומחדשים את ההופעות: מאז החל משבר הקורונה, עולם התרבות מושבת - ובזמן שהמשק מתחיל לחזור לשגרה שלב אחר שלב, אנשי התרבות והמופעים ממשיכים לחכות וצפויים להיות האחרונים בתור לחזור לשגרה. אלא שיש מי שלא מוכן להמתין - ומצהיר כבר מעכשיו על כוונותיו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שאול מזרחי, בעלי מועדון ההופעות המצליח "בארבי" בתל אביב, אמר בשיחה עם N12 שבכוונתו לקיים הופעה ראשונה כבר בעוד חודש. "ההופעה הראשונה תהיה בשבוע של ה-14 בחודש, ככל הנראה עם מרסדס בנד. ראש הממשלה אמר שב-14 בחודש נוכל לבטל את מגבלת ההתקהלות ואנחנו לא נחכה להצהרה נוספת".

"יש פה אנשים שצריכים להביא לחם הביתה", הוסיף מזרחי, "איזו ברירה יש לנו? המצב הזה הזוי ואנחנו חייבים לחזור לשגרה. אנחנו מוציאים קול קורא לאומנים שרוצים לבוא ולהופיע". 

מזרחי מאשים שהמתווה שפרסם משרד התרבות לחזרה לשגרה נוסח מבלי להתייעץ עם אף גורם: "במשרד התרבות יש כאוס מוחלט. כל ההחלטות וכל המתווה שלהם מאתמול - לא התייעצו עם אף אחד. זרקו פצצה לחלל האוויר בלי שום בסיס". 

מתווה משרד התרבות עורר גל ביקורת: "חול בעיני היוצרים" 

המתווה שפורסם אמש אמנם מאפשר את פתיחת האולמות, אך בתנאי שהושבת הקהל תתבצע תוך שמירה על מרחק של שני כסאות בין אדם לאדם. שרת התרבות מירי רגב, שטענה כי המתווה גובש בתיאום עם פורום מוסדות תרבות, הסבירה כי "זוהי בשורה של ממש למוסדות התרבות, לאמניות ולאמנים שניזוקו קשות ממשבר הקורונה" - אלא שאותו פורום התנער מהודעת משרד התרבות וטען: השרה מפיחה תקוות שווא בקרב 150 אלף עובדי הענף.

שעות אחרי שמשרד התרבות פרסם את המתווה שיאפשר מ-14 ביוני את החזרת אולמות התרבות לפעילות - מוסדות התרבות בכל רחבי הארץ יצאו ביחד למחאה מאוחדת נגד התוכנית. לטענתם, המתווה שהוצג נועד רק לסיים את המחאה ולא לתת מענה אמיתי: פיצוי כספי לענף שנפגע קשות בתקופת המגפה, ושצפוי להיות גם בין האחרונים שיחזרו לשגרה מלאה. 

מחאת אנשי התרבות והאומנות
מחאת אנשי התרבות והאמנות

במסגרת המחאה המשותפת, אומנים משורה של מוסדות תרבות בכל ארץ עלו על הבמות והצטלמו אוחזים בשלטים עם אותה הסיסמה: "אסור להשאיר את הבמה הזאת ריקה". ציפי פינס, מנכ"לית תיאטרון בית ליסין, מסרה: "זו פשוט חוצפה! אני המומה מזה שהשרה מודיעה ביום האחרון לכהונתה על חזרת התיאטרון בלי להבין את המורכבות. ההודעה הזו זורה חול בעיניים של כל היוצרים, מבלי לתת שום פתרון אמיתי מלבד יחסי ציבור לשרה".