בעקבות הפרסום לפיו הנהלת משרד הבריאות מסרבת להעביר מאגרי מידע מסודרים על הנבדקים והמאושפזים, אפילו ליחידות בתוך משרד הבריאות, שורה של מומחים קוראת למשרד הבריאות להוציא את הנתונים המלאים, על מנת לאפשר לחוקרים בתחום לייצר מודלים חלופיים לסגר המלא עליו מתעקש המשרד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאחורי הקריאה עומד "הקבינט האזרחי", התארגנות מומחים המבקשים לייצר קול מקצועי נוסף לתהליכי קבלת ההחלטות. מי שחתומים על הקריאה הזו הם שני אנשים שמכירים היטב את הממשלה: פרופ' תמי שוחט, מי שהייתה עד לא מזמן ראש המרכז לבקרת מחלות בתוך משרד הבריאות, וד"ר גל אלון, שהקים בעבר את מערך תכנון המדיניות בממשלה. אל השניים הצטרפו גיורא איילנד, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור יחד עם פרופ' ניר גביש מהטכניון.

גיורא איילנד (צילום: יותם פרום)
גיורא איילנד, מצטרף לקריאת המומחים לפרסם את המידע | צילום: יותם פרום

בימים האחרונים פרסם משרד הבריאות שלושה מאגרי מידע שונים, אך לדברי המומחים בתחום, רב הנסתר בהם על הגלוי: מתברר שחסרים נתונים על גילאי הנבדקים, מצב המאושפזים ומחלות קודמות שהיו להם. לדברי פרופ' גביש וד"ר אלון: "כל עוד אין בנמצא את המידע המלא, קשה עד כדי בלתי אפשרי יהיה לייצר חלופות מבוססות נתונים להחלטות המתקבלות. היכולת של חוקרים רבים לנתח את המידע - יכולה לאפשר לנו להביא חלופות ופתרונות טובים יותר".

ד"ר גל אלון (צילום: יח"צ)
ד"ר גל אלון | צילום: יח"צ
פרופסור תמי שוחט (צילום: יח"צ)
פרופסור תמי שוחט | צילום: יח"צ
פרופסור חגי לוין (צילום: יח"צ)
פרופסור חגי לוין | צילום: יח"צ