לקראת דיון דרמטי בתחילת השבוע: בג"ץ הודיע היום (שלישי) כי ידון בימים ראשון ושני בעתירות נגד ההסכם בין נתניהו לגנץ, ועל האפשרות להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. העתירות הוגשו מיד עם החתימה על ההסכם בין המפלגות, ובשונה מפעמים קודמות - לא מדובר ב"עניין תיאורטי" כפי שפסק בג"ץ ולפיכך צפויה להתקבל הכרעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בדיון המורחב שיתקיים בתחילת השבוע בשעה 10:00 בבוקר יישבו לא פחות מ-11 שופטים:

הנשיאה א' חיות
המשנה לנשיאה ח' מלצר
השופט נ' הנדל
השופט ע' פוגלמן
השופט י' עמית
השופט נ' סולברג
השופטת ד' ברק-ארז
השופט מ' מזוז
השופטת ע' ברון
השופט ג' קרא
השופט ד' מינץ

חשוב לציין כי לפי ההסכם שנחתם, אם בג"ץ מונע מנתניהו לקבל את המנדט להרכיב את הממשלה אזי הולכים לבחירות רביעיות. נוסף על כך, בשל מורכבות ההסכם והשינויים הרבים של חוקי היסוד, כל ביטול של סעיף על ידי השופטים יכול להוביל לביטול ההסכם ולהליכה לבחירות נוספות. 

עד כה, נזכיר, נמנע בית המשפט מלדון בעניין זה, לאחר שהוגשו עתירות בנידון עוד טרם מערכת הבחירות האחרונה. מבחינתם של שופטי העליון, ונשיאת בית המשפט, אסתר חיות, כל עוד הרכבת הממשלה על ידי נתניהו הייתה עניין תיאורטי בלבד – לא הייתה סיבה שבית המשפט יעסוק בכך ויכריע.

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות
נשיאת העליון אסתר חיות
החתימה על ההסכם
נתניהו וגנץ חותמים על ההסכם

עם זאת, לאחר שנחתם ההסכם הקואליציוני במהלך השבוע שעבר בין נתניהו לגנץ, הפכה העתירה לרלוונטית מתמיד מאחר שנתניהו מועמד להיות ראש הממשלה הראשון ברוטציה שעליה סיכם עם גנץ. בשל כך, הודיע היום בית המשפט העליון על כוונתו לדון בסוגיה זו כבר ביום ראשון הקרוב, כך שהמערכת הפוליטית צפויה לנשוא את עיניה ולראות מה יפסוק בית המשפט.

עו"ד דפנה הולך לכנר המייצגת את העותרים מבכירי ההיטק, האקדמיה,החינוך והביטחון מוסרת בתגובה: "אני מביעה סיפוק רב מהעובדה שהעתירה, אשר סברנו כבר בחודש דצמבר כי היא עוסקת בסוגיה חשובה ועקרונית למדינת ישראל ושבית המשפט קבע שעניינה בליבת ערכי היסוד של המשטר הדמוקרטי, תתברר בהרכב מורחב של 11 שופטים כפי שנקבע ובמהירות המתחייבת נוכח דחיפות העניין".