בתקופת הקורונה שחלה בישראל בחודשים האחרונים, החליטה הממשלה על שורת הגבלות לציבור במסגרת תקנות לשעת חירום. בין השאר נאסר לצאת מהבית למרחק העולה על 100 מטר וחלה חובה לחבוש מסכה. אבל מסתבר שיש רבים שהתקשו לעמוד בהגבלות הנוקשות שהטילה הממשלה - מה שהביא לחלוקת קנסות לציבור על סך כ-40 מיליון שקלים. בין הסיבות המרכזית לחלוקת הדוחות: יציאה למרחב הציבורי, הפעלת עסק, הפרת חובת בידוד וגם אי חבישת מסכה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הקנסות התפרסו כך שבגין יציאה למרחב הציבורי חולקו 75,512 קנסות, בגין הפעלת עסק והפרת חובת בידוד חולקו 3,619 קנסות. בגין אי חבישת מסכה במרחב הציבורי חולקו 5,731 קנסות. הכספים שייכנסו לקופת המדינה בעקבות הקנסות הללו עומדים על סכום של 41,691,600 מיליון שקלים, אך מתוכם שילמו האזרחים סכום של  1,631,100 שקלים, כלומר כ-40 מיליון שקלים שעדיין לא שולמו.

שוטרים אוכפים את הסגר בערב פסח 2020
שוטרים אוכפים את הסגר בערב פסח | צילום: by Guy Prives, Getty Images

חשוב לציין, מי שלא משלם את הקנס בזמן – גובהו עולה בשל ריבית פיגורים שעולה באופן אוטומטי בגובה של 50%. עבור מי שמתקשה לשלם את הדוח בזמן ומעוניין לנסות ולמצוא פתרון - קיים מנגנון סוציאלי של הרשות לאכיפה וגבייה שיכול לסייע. 

לפי המנגנון: מי שפוטר, יצא לחל"ת, סבל מבעיה רפואית כלשהי או נקלע להליכים של פשיטת רגל, יבואו לקראתו, ולמעשה יסייעו לו בהפחתת ריבית הפיגורים, וגם יאפשרו לו לפרוס את הקנס לתשלומים. כמו כן, במידה ושר המשפטים החדשים אבי ניסנקורן יאשר את המתווה בנוגע לסוגיית פתיחת תיקים בהוצאה לפועל – גם צפויה הפחתה של הריבית ותתאפשר דחיית ופריסת התשלומים.