המגפה העולמית שמכה בנו בחודשים האחרונים הפכה רגעים יום יומיים לדרמטיים למדי - אנחנו יושבים ליד מישהו בנסיעה או בטיסה, או עומדים אחרי אדם בתור בסופר ולפתע נשמע צליל שיעול. אנחנו בטוחים שהלך עלינו - עכשיו בטוח נדבקנו. ביקשנו מחולי הקורונה המאומתים לשחזר את הרגע שבו נדבקו והם תיארו רגעים כאלה בדיוק, מצטערים מראש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יצאתי רק לסופר"

לפני כחודש, כשהמצב כבר הפך רציני וירין אוחיון, מעצבת שיער ואיפור מרמת גן נותרה בלי עבודה, היא החליטה לנסוע לאמה במעלה אדומים. אוחיון, שלקחה ברצינות את איום הקורונה, הקפידה לצאת כמה שפחות, רק לקניות חיוניות של מזון ותרופות. בתחילת השבוע שעבר, לקראת ליל הסדר המצומצם, הייתה חייבת לצאת לקניה בסופר. אוחיון ביצעה נוהל התמגנות מלא שכלל שטיפת ידיים כפפות ומסכה, אך זה לא עזר.

"בסופר ברחתי מהאנשים כדי שלא להיות במרחק של פחות משני מטר מהם", מתארת אוחיון, "אבל כשהגעתי לקופה ראיתי שמנהל הסניף לא דואג למיגון הקופאיות וניסיתי להעיר על כך להנהלה".

חולת קורונה שנדבקה בסופר
ירין אוחיון, נדבקה כשיצאה לקניות בסופר

מספר ימים אחר כך אוחיון לא הרגישה טוב, ופיתחה חום. היא פנתה למד"א ונבדקה, ובשבת האחרונה גילתה שהחששות התממשו והיא הפכה לחולה 10,000 ומשהו. המספר המדויק, עדיין לא ידוע לה. כעת, היא מעבירה את ימי המחלה במלון דן פנורמה בתל אביב.

"מעדיפות שאת תהיי פה - היא באה חולה לטיסה"

בסוף פברואר בספרד עוד היו עשרות בודדות של חולי קורונה, רחוק שנות אור מכמעט 20,000 המתים שסופרים שם כעת. באותו הזמן דניאל שמי, שנועדה בהמשך גם בשם חולה 74, עוד בילתה בסוף שבוע עם חברות במדריד. לבעל ה-airbnb הייתה איזו מחלת בטן, אבל היא לא ייחסה לכך חשיבות. הטיסה ארצה לעומת זאת, הייתה חשודה מאוד.

"הטיסה הייתה מלאה. היו עליה חולים, אני מתיישבת בטעות במקום של מישהי אחרת", משחזרת שמי. "החברות שלה אמרו לי 'מעדיפות שאת תהיי פה, כי היא באה חולה לטיסה'. התמגנתי ואפילו חיטאתי את המושב - אבל אחרי כמה ימים התפתח כאב גרון".

דניאל שמי (מימין), בסופ"ש במדריד (צילום: באדיבות המצולמת)
דניאל שמי (מימין), בסופ"ש במדריד | צילום: באדיבות המצולמת

מי שגם כן מאמין שנדבק בטיסה הוא הקונדיטור אור בן אוליאל, שהוא ובן זוגו הם חולים 140 ו-143. "בטיסה, גם בהלוך וגם בחזור, ובטיסות הפנימיות בארה"ב כולם השתעלו", סיפר. "למרות ששמרנו על עצמנו עם מסיכה, כפפות ואלכוג'ל עדיין איכשהו נדבקנו. התחילו להבין שזה המצב אבל אנשים עדיין לא שמרו על עצמם. מה שכן, כל שיעול כל המטוס הסתכל על אותו בן אדם".

כוכב הרשת אור בן אוליאל מדווח ממלון הקורונה (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
הקונדיטור אור בן אוליאל | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

יום אחרי הטיסה בן אוליאל ובן זוגו הרגישו לא טוב. בתחילה, סיפרו שלא רצו לבדוק אותם - אבל לבסוף נבדקו ונמצאו חיוביים. "איתרנו גם את מי שישב לידנו בטיסה ארצה", תיאר. "למרות שהיו לידנו כל הטיסה ודיברו איתנו ונגעו לנו בטלפון, הם כולם בריאים. גם את נהג המונית איתרנו והוא בריא".

"חלקנו משקה - ברגע הזה נדבקנו"

ב-11 במרץ כבר הכריז נתניהו כי ייאסרו התקהלויות של יותר מ- 100 איש במקומות סגורים וכי יש להימנע מקיום התכנסויות לא הכרחיות. אלא שמסיבת הפורים של אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי הרצליה התקיימה ערב לפני כן, בהשתתפות 1,500 אנשים. עומר ניסנוב, חולה 276 מתל אביב, תפסה את הווירוס שם.

"אמא אמרה לי אל תלכי, אפשר להידבק, אבל זה לא הטריד אותי", סיפרה. "הלכתי עם קבוצת חברים למסיבה ופגשתי שם ידיד. בשלב מסוים חלקנו כוס משקה, אני שותה - וברגע הזה נדבקתי".

עומר ניסנוב, נדבקה במסיבה - ונמצאת במלון דן פנורמה (צילום: באדיבות המצולמת)
עומר ניסנוב, נדבקה במסיבה - ונמצאת במלון דן פנורמה | צילום: באדיבות המצולמת

חולה 624, מאי מרון, גם כן נדבקה במסיבת פורים יום לפני כן במועדון בתל אביב. "היו שם יותר מ-200 אנשים, אבל לא הבנו אז את המשמעות של הקורונה", אמרה. "לקחנו סיכון, וקיבלנו את הקורונה. זה היה אולי מכוס ששתיתי או ממישהו שחלף על פני. במלון שאלנו תמיד את מי שהגיע איך נדבק, ובהתחלה הרוב היו מהמועדון הזה. זה מקום קטן ובכל מקום שם אתה קרוב לבר. התחפשתי למעודדת, הסתבר שזה מעודדת קורונה".

מאי מרון, נדבקה במסיבת פורים (צילום: באדיבות המצולמת)
מאי מרון, נדבקה במסיבת פורים | צילום: באדיבות המצולמת

וגם בעבודה אפשר להידבק בקורונה, במיוחד אם את מדריכה מטיילים. מי שהדריכה קבוצה כזו היא נועה באר חולה 114, שהסתובבה בארץ עשרה ימים עם קבוצת תיירים לפני שגילתה שנדבקה. התיירים בקבוצה הדביקו גם ברמן, שהדביק את אותו ידיד - שממנו נדבקה מרואיינת קודמת פה בכתבה.