התרבות חוזרת: אירועי תרבות רבי משתתפים בוטלו כבר לפני מספר חודשים, עם תחילתה של התפרצות הקורונה בישראל. הבוקר (שלישי) הודיעה שרת התרבות והספורט מירי רגב על חזרתם הצפויה בעוד כחודש, ב-14 ביוני, תחת מגבלות. מוסדות התרבות זעמו וטענו: רגב מנסה להשתיק את הביקורת, לא נוכל להיות רווחיים במתכונת הפתיחה שהוצעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אולמות התרבות ישובו לפעילות הדרגתית באמצע החודש הבא, כך לפי הודעת השרה רגב. עוד צוין כי הושבת הקהל באולם תתבצע תוך שמירה על מרחק של שני כסאות בין אדם לאדם – כך שתפוסת הקהל תתאפשר בהתאם לגודל האולם. ההחלטה גררה זעם בקרב תעשיית התרבות, שם טענו שאין אפשרות להרוויח כשהמופעים מתקיימים מול אולם שרק 30% ממנו מלאים. 

רן גואטה, מנכ"ל התיאטרון הקאמרי, אמר ל-N12: "כל מנהלי מוסדות התרבות לא מאמינים עד כמה אפשר להצהיר הצהרות מבלי שיהיה תוכן אמיתי מאחוריהן. כמה שעות לפני המחאה של כל גופי התרבות, משרד התרבות משחרר הצהרה שאין מאחוריה שום סיכום עם גופי התרבות, לא לגבי סיוע לגופים ולא על דרך החזרה. חבל שדברים מתנהלים כך".

מנכ"לית תיאטרון בית ליסין, ציפי פינס, אמרה בשיחה עם N12: "זו פשוט חוצפה. אני המומה מזה שהשרה רגב ביום האחרון לכהונתה מודיעה על חזרת התיאטרון בלי להבין את המורכבות של החזרה הזאת. ההודעה הזו זורה חול בעיניים של כל היוצרים, האמנים והעובדים, מפיחה בהם תקוות שווא, בלי לתת שום פתרון אמיתי מלבד יחסי ציבור לשרה".

בהודעה רשמית מטעם תיאטרון הבימה נאמר: "אנו מקווים ששערי התיאטרון הלאומי הבימה יפתחו לתכולה של לפחות 60 אחוז מגודל האולם, אחרת לא יהיה מי שישלם את ההפסדים הכספיים העצומים שיגרמו מהצגות בתפוסה כפי שהוצעה ע"י משרד התרבות. מקווים שממשלת ישראל תסבסד את הבימה ואת כל מוסדות התרבות בגין הפסד הכנסה עצמית”.

במשרד התרבות הגיבו על הביקורת: "סוגיית הפיצוי הכספי מצויה כעת במסלול התדיינות עם משרד האוצר יחד עם פורום מוסדות תרבות, הן במטרה לגבש מתווה מוסכם לפיצוי בגין התקופה שגופי התרבות הושבתו, ומנגנון נפרד לפיצוי במהלך החזרה ההדרגתית לשגרה".

עם זאת, פורום מוסדות תרבות ואמנות בישראל טענו: "נכון לרגע זה אין מתווה לחזרת מוסדות התרבות לפעילות". בתגובת הפורום נכתב: "הצהרת השרה יוצרת מצג שווא כאילו יש מתווה מסודר לחזרת מוסדות התרבות לפעילות. ולצערנו, אין שום תכנית אמיתית מאחוריה. אין דרך לקיים מופעים כשנדרשים לשמור על מרחק 2 מטר בין השחקנים והנגנים וללבוש מסיכות, ובעיקר אין דרך כלכלית לפתיחת האולמות והמוזיאונים בתפוסה חלקית עם מגבלות שרובן אינן ניתנות לביצוע". 

"אנו מצרים על כך ששרת התרבות מפיחה תקוות שווא בקרב 150 אלף עובדי מוסדות התרבות והאמנים הזקוקים למתווה אמיתי שיאפשר להם לחזור לעבודה. אירוע המחאה של מוסדות התרבות שיתקיים היום ב-12 בכל רחבי הארץ ימחיש זאת", כך פורום מוסדות תרבות ואמנות.

שרת התרבות רגב אמרה הבוקר: "זו בשורה של ממש לגופי התרבות, לאומניות ולאומנים שניזוקו קשות ממשבר הקורונה, כמו גם מענה ישיר לצימאון של הקהל הישראלי לפקוד את אולמות התרבות, כחלק מהחזרה ההדרגתית לשגרה. אני ממשיכה לפעול בכל דרך כדי שהיוצרים והיוצרות ישובו לפעילות מלאה בהקדם האפשרי".