לא כל שמי הערים בישראל יוארו השנה בזיקוקים, זאת למרות אישור הממשלה: לאחר ששרת התרבות והספורט, מירי רגב, העלתה בישיבת הממשלה אמש (רביעי) את הצעתה לקיים בכל זאת מופעי זיקוקים ברחבי הארץ בערב יום העצמאות והאישור שניתן לכך - בערים וביישובים שונים הוחלט לא לקיימם, בטענה שבעת הקשה הזו מדובר בבזבוז כספי ציבור. עם זאת, בערים אחרות הבהירו שזיקוקים יופרחו לשמיים בשטחן בכל זאת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רשימת הערים והרשויות המקומיות שהודיעו שלא יקיימו מופעי זיקוקים בערב יום העצמאות:

גבעתיים 
כפר סבא 
הוד השרון 
רמת גן 
בת ים 
רעננה
נתניה  
אשדוד 
אור יהודה
זכרון יעקב 
באר שבע 
הרצליה 
חיפה 
ראשון לציון 
נס ציונה 
מבשרת ציון 
בית שמש 
*תל אביב-יפו - טרם יצאה הודעה רשמית, אולם ככל הנראה שמופעי הזיקוקים יבוטלו 

הראשון שהביע התנגדות לקיום מופע זיקוקים היה ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, שהודיע כי "בעת הזו הכסף יידרש למימון פטורים והנחות מארנונה, להמשך טיפול ועזרה לקשישים ושורדי שואה, לעזרה לחינוך המיוחד ולעוד לא מעט נושאים שנזדקק לחזקם בתקופה הקרובה".

גם ראשי הערים של כפר סבא והוד השרון הוציאו הודעה על פיה בשתי הערים לא יהיו מופעי זיקוקים, "נוכח משבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות, הבטיחותיות והבריאותיות".

אצלנו יש זיקוקים. ואצל אחרים?
צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

גם ראש עיריית בת ים, צביקה ברוט, הודיע כי החליט לבטל את מופע הזיקוקים בעיר: "כשבעיר שלנו כמו במדינה כולה יש כמעט 30% אבטלה, כשהשכר של רבים בעירנו ובארצנו נחתך בחצי ובעלי עסקים נאבקים בעומס התשלומים, ראוי לשדר צניעות מסוימת בחגיגות. מדובר בכ-200 אלף שקלים שראוי שיישארו השנה בקופה הציבורית לטובת אתגרים אחרים בהווה ובעתיד". 

ראש עיריית רעננה, חיים ברוידא, החליט גם הוא לבטל את מופעי הזיקוקים, ואמר כי "אין הצדקה להוציא עשרות אלפי שקלים על זיקוקים שעה שכלל המשק מתמודד עם משבר כלכלי בעקבות נגיף הקורונה. "נפנה את הכספים שיחסכו לסיוע לקשישים, לנזקקים ולעסקים שקורסים".

גם בבאר שבע לא יהיו זיקוקים. ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', נימק את החלטתו: "זה לא הזמן לחגיגות ראוותניות אז השנה לא יהיו זיקוקים ולא משאיות שחולפות ברחובות, כי אנחנו בתקופת חירום. כולנו נדרשים לגלות אחריות ולהזדהות עם רבים מאיתנו שלא יכולים ליהנות ולחגוג. כבני אדם וכמנהיגים, זהו המבחן שלנו".

כיכר ספרא , ירושלים
באילו ערים ישוגרו זיקוקים - ובאילו לא? | צילום: אחינועם רונן

בחיפה החליטה ראש העירייה, עינת קליש-רותם, שלא לערוך את מופע הזיקוקים השנה: "תקציב הזיקוקים בחיפה יוסב להגדלת הסיוע הכספי לניצולי השואה. לפני מספר שנים, ניצולי שואה פנו אלי וביקשו מקום. מעון. הם רוצים להיפגש, לקיים אירועים, טקסים, ונמאס להם להתחנן. היום הודעתי על הנעת הפרויקט. תקציב הזיקוקים יוקדש עבורם, כבר בוועדת הכספים הקרובה". 

"השנה נבטל את מופעי הזיקוקים בעיר", הודיע ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך. "את הכסף שייחסך נדאג להעביר לרווחה, לטובת סיוע למשפחות נזקקות, ובנוסף לרכישת מחשבים שיושאלו לטובת תלמידים לצורך הלימוד מרחוק כאשר לאחר מכן המחשבים האלה יחזרו לבתי הספר לטובת תלמידי העיר". 

ראשי העיריות שלא יוותרו על הזיקוקים: "הכסף יופנה לקשישים? זו דמגוגיה זולה" 

מנגד, יש רשויות שהודיעו שלא יוותרו על קיום מופעי הזיקוקים. ראש עיריית קיריית ביאליק, אלי דוקורסקי, תקף בחריפות את עמיתיו מערים אחרות שהודיעו על ביטול הזיקוקים: "מכעיסה אותי הדמגוגיה הזולה של חלק מעמיתיי שאומרים שיפנו את הכסף של הזיקוקים לניצולי שואה ונזקקים. מי שלא עוזר להם כל ימות השנה שלא ישתמש בנימוק הדמגוגי הזה. אנחנו עוזרים להם כל ימות השנה ואנחנו דואגים לאלפי קשישים גם בימים אלה, של משבר הקורונה. זה שימוש ציני בשמם של הניצולים". 

גם בחולון, למרות עצומה לביטול הזיקוקים עליה חתמו כ-2,500 תושבים, החליט ראש העירייה מוטי ששון לקיים בכל זאת את המופע: "לאחר ששקלתי את הנושא שוב בכובד ראש, החלטתי כי אנו נקיים את מופע הזיקוקים בחולון שעלותו מסתכמת ב-80 אלף שקלים בלבד, מתוך 2 מיליון שקלים - תקציב שיועד לחגיגות העצמאות שבוטלו השנה". 

"מי שבאמת יודע כיצד עובדת רשות מקומית, מבין כי הקריאה להעביר את תקציב הזיקוקים לניצולי שואה או לכל סקטור אחר, אינה מחזיקה מים", כתב ששון בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו. "אין קשר בין הדברים: מאז פרוץ משבר הקורונה, אנו מחלקים מדי שבוע אלפי מנות מזון למי שנזקק לכך - במימון משרד ההעבודה והרווחה, מפעל הפיס ועיריית חולון, בהיקף של מאות אלפי שקלים".

כיכר רבין בתל אביב
בערים שבכל זאת יקיימו מופעי זיקוקים טוענים: "דואגים לקשישים בכל ימות השנה" | צילום: כרמית צ'צ'יק

גם ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, הבהיר שיתקיימו מופעי זיקוקים בעיר: "לא חיכינו עד ליום העצמאות בכדי לעזור לקשישים ולנזקקים, עשינו זאת במרץ לפני יום העצמאות ונעשה זאת גם אחרי", הבהיר. "ניתן לקיים מופע זיקוקים במספר מוקדים בעיר כך שכלל התושבים יוכלו ליהנות. מחובתנו כרשות למצוא את הדרכים להעלאת המורל". גם בשדרות יתקיים מופע הזיקוקים כרגיל. 

גם בלוד יהיו זיקוקים: "לאחר ששקלתי את הנושא החלטתי כי אנו נקיים את מופע הזיקוקים בלוד שעלותו מסתכמת ב-60 אלף שקלים בלבד, מתוך מיליון שקלים - תקציב שיועד לחגיגות העצמאות שבוטלו השנה", הבהיר ראש העירייה, יאיר רביבו. 

בקריית גת יקיימו 4 מופעי זיקוקים בעלות של 35 אלף שקלים: "החלטתי לא לאכזב את 65 אלף תושבי העיר ובמיוחד את הילדים היקרים שלנו הממתינים בכל שנה למופע הזיקוקים המסמל עבורם יותר מכל את יום ההולדת של מדינת ישראל", הבהיר ראש העירייה, אבירם דהרי. 

במשטרה חששו: מופעי הזיקוקים יובילו להתקהלויות 

את ההחלטה לקיום מופעי זיקוקים הביא לאישור השר גלעד ארדן, לאחר שגיבש הסכם עם המשטרה והרשויות המקומיות. על פי ההסכם, מפגני הזיקוקים יתקיימו השנה במספר מוקדים בכל רשות, כך שמרבית תושביה יוכלו לצפות במופע - זאת כמובן, מבלי להפר את הנחיות משרד הבריאות או לצאת מטווח 100 המטרים המותרים.

מסיבת מרפסות, יום העצמאות באשקלון
חגיגות העצמאות השנה - מהמרפסות | צילום: דוברות עיריית אשקלון

הצורך בגיבוש ההסכם עלה לאור חששות המשטרה ומשרד הבריאות שקיום מופע זיקוקים אחד בכל רשות יגרום להתקהלויות של תושבים שיפרו את ההנחיות. "לצערנו השנה, לראשונה מקום המדינה, לא יוכלו אזרחי המדינה לצאת לכיכרות על מנת לחגוג את עצמאותנו", אמר השר ארדן. "הסיכום אליו הגעתי יאפשר למשטרה לאשר את מפגני הזיקוקים, ויאפשר לאזרחי ישראל לצפות במופעי הזיקוקים המשמחים מבתיהם".

בהכנת הידיעה השתתפו כרמל ליבמן וענבר טויזר