במבט ראשון זה נראה כמו מגרש כדורגל, ובמבט שני הצבע הירוק הזוהר שמכסה את המקום מזכיר את שדות האורז במזרח אסיה. אבל הצמח שגל בחממות בקיבוץ בארי מתיימר להיות "מזון העל" החדש. מנקאי, "ירק העל" גדל שם על פני המים והוא הירק הקטן בעולם. הוא מצטרך לרשימת הסופר פודס, מזונות העל, שיש להם סגולות בריאותיות יוצאות דופן וכבר משתלב בשורה של מאכלים מוכרים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כשמתבוננים בכיסוי הירוק קשה להבחין בירק, אבל כשמיטיבים את המבט אפשר לראות מיליוני נקודות קטנות שכל אחת מהן היא צמח בפני עצמו. 

הראשונים שגילו את הסגולות של הנקודות הקטנטנות שצפות על המים, שמתברר כי הן עשירות בחלבון, ברזל ואפילו ב-B12 - הם עובדים בשדות האורז באזורים ההרריים במזרח הרחוק.

גם השם נשמע אסייתי, אבל למעשה הוא הכי ישראלי שיש. השם המדעי של הצמח הזה הוא למנסייה, עדשת מים, אבל גם לשם מנקאי יש שורשים עבריים. בעברית זה מן - ברכה מן השמיים, וקאי - חי. 

את המנקאי ניתן למצוא בארץ בנחלים בכל מיני מקומות בצפון. אך באמצעות מערכות מנוטרות ונוסחת דישון סודית, הצליחו לגדל אותו לאורך כל השנה בתנאים מיוחדים. 

 

 

 

 

יש במנקאי חלבון מלא שמכיל את כל חומצות האמינו החיוניות בהרכב שהוא זהה להרכב של חלבון ביצה. הרכב שניתן יהיה לקבל לתוך גוף האדם בספיגה מקסימלית. בנוסף יש לו ויטמין שלא ציפינו בכלל לראות בצמחים, ומדובר בוויטמין B12.

ראינו שהוא חולל שינויים משמעותיים מדודים, כמו למשל הפחתת כולסטרול, הפחתת לחץ דם וניקוי של הכבד. ואפילו אוניברסיטת הרווארד שגם חוקרת את הצמח, הכניסה אותו כבר לקפיטריה לסטודנטים.