בדרך לסגר שלישי? לאחר שכבר פעמיים הוטל סגר במהלך חג הפסח, היום (שני) נערכים מקבלי ההחלטות לקראת האפשרות להטלת סגר נוסף. כפי שפורסם ב-N12, משרד הבריאות והמל"ל ימליצו לראש הממשלה נתניהו כי יש להטיל סגר בשבוע הבא, מתום יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות הטיבה, ועד לצאת יום העצמאות. למרות שהחלטה סופית טרם התקבלה, מסתמן כי במשרד הביטחון ימליצו למשפחות השכולות להישאר בבתים אמנם לא יאכפו כנגדן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בדומה להגבלות שחלו במהלך ליל הסדר וחג שביעי של פסח, במשרד הבריאות מאמינים שסגר כללי ימנע הקהלויות אסורות ומסיבות המוניות ביום העצמאות. במשרד הבריאות מוטרדים שהציבור הישראלי יתרגל להקלות שחלו אתמול, ומהקושי לאכוף את הגבלות הסגר כעת שההנחיות שוחררו מעט.

פיקניק יום העצמאות (צילום: ChameleonsEye, shutterstock)
אין יותר מנגלים | צילום: ChameleonsEye, shutterstock

אתמול קיים שר הביטחון נפתלי בנט דיון בנושא אירועי יום הזיכרון בצל ההגבלות המוטלות על הציבור בשל התשפטות נגיף הקורונה. בסביבתו של השר בנט שקלו בהתחלה להטיל סגר כללי ואף לסגור את בתי העלמין כדי למנוע התקהלויות אולם הערב נודע כי בנט ימליץ למשפחות השכולות על כך שיישארו בבתיהן השנה, מי שיחליט לצאת בכל זאת - לא צפויה נגדו אכיפה.

מדובר בהחלטה עם מורכבות חברתית ורגשית כבדת משקל, שהרי יש צורך לאזן מצד אחד את הצרכים של המשפחות השכולות, עם הצורך לשמירת על בריאות הציבור.

קצין צה"ל, בית עלמין (צילום: יהונתן סינדל, פלאש90)
אילוסטרציה | צילום: יהונתן סינדל, פלאש90

במשרד הביטחון נערכים לביצוע כלל הטקסים הממלכתיים בבתי העלמין עבור הציבור שלא יוכל להגיע. לכל בית עלמין תגיע נציגות צבאית, נציגות של משרד הביטחון ורב צבאי. הם יקראו קדיש לזכר כל נופל ויניחו על כל קבר פרח ודגלון.

בנוסף, הטקס המרכזי בכותל, שפותח את אירועי יום הזיכרון, יתקיים במתכונת מצומצמת: 20 משתתפים, בהם הרמטכ"ל ונשיא המדינה, יגיעו לרחבת הכותל לטקס, שיועבר בשידור חי ויתקיים ללא נוכחות קהל.

גם בהיכל הזיכרון בהר הרצל ידליקו נר לזכר כל נופל, ויקראו קדיש לזכרם בשם המשפחות, שלא יכולו להגיע למקום בעצמם.