שי שמש, מורה מהצפון ברשת "אורט" זומן לשימוע לפני פיטורין, בנימוק שעשה יותר מידי ימי מילואים בתקופת משבר הקורונה. בשיחה שקיים מוקדם יותר היום (שישי) עם גדעון אוקו, סיפר שמש: "המנהלת הודיעה לי שבשל ימי המילואים הרבים שאני עושה היא יכולה לפטר אותי. אני רוצה לסיים את השנה עם התלמידים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שמש תיפקד בזמן משבר הקורונה כראש מטה הגליל המערבי בפיקוד העורף שאחראי בין היתר על 20 יישובים. הכוח עליו פיקד היה צריך לספק סיוע אזרחי לאוכלוסיות בסיכון ואוכלוסיות של קשישים ולבצע הגנה על מתחמי דיור של הגיל השלישי.

"הייתי עדיין באמצע שירות פעיל", סיפר שמש. "לפני שבוע וחצי כשמערכת החינוך החלה לחזור לשגרה בהדרגה, הייתי עדיין בשירות מילואים בגליל המערבי. קיבלתי שיחת טלפון מהמנהלת שמבקשת שאשוב ללימודים כי חלק מהכיתות שלי חזרו ללמוד. הסברתי לה שאני לא יכול להגיע בגלל המילואים אבל שאמשיך ללמד מרחוק כמו שעשיתי עד כה"

שמש הוסיף: "פיזית לא יכולתי לחזור לעבודה. היא אמרה לי שזה לא בסדר ושכבר היא העירה לי בעבר שאני נעדר מימי עבודה בגלל מילואים". הוא המשיך: "אגב, עד הקורונה נעדרתי מספר ימים בודדים אבל בגלל הקורונה המשבר גוייסתי  ל-40 ימים אבל בית הספר היה סגור ממילא".

בשיחה שהמנהלת קיימה איתו נשמעת המנהלת מסבירה לו שהסיבה לזימון לשימוע היא "נושא ימי המילואים הרבים". נדגיש שעל פי החוק אסור לפטר אדם בשל המילואים וגם תוך כדי השירות – במקרה הזה שני האיסורים בוצעו.

"היא אמרה שבסמכותה לפטר אותי באיזה עילה שהיא רואה לנכון. כי אני מורה חדש ואין לי קביעות", אמר. "אני רוצה לסיים את השנה כמו שצריך עם התלמידים. הגעתי למקצוע הזה אחרי ששירתי שנים בתור קצין קרבי ועשיתי הסבה מתוך שליחות. אני לא רוצה למצוא את עצמי מפוטר בגלל מילואים. אני גם מורה לאזרחות ומה יותר דוגמא אישית מזה שאני עושה מילואים?"

מרשת "אורט" נמסר בתגובה: "ההחלטה על זימון לשימוע התקבלה בידי מנהלת קרית החינוך בלבד. בשלב הזה ההחלטה הוקפאה לצורך בירור טענותיו של שי שמש. אם הטענות יימצאו נכונות השימוע יבוטל. ככל שקיין קשר בין הזימון לשימוע לבין ההיעדרות עקב שירות מילואים, אנו מצרים על כך ומתחייבים לטפל בנושא במלוא הרצינות המתבקשת".