אחרי שלושה חודשים רכבת ישראל חזרה הבוקר (שני) לפעול במתכונת קורונה ומספר הנוסעים שפקדו את תחנות הרכבת קטן בהרבה ממספר הנוסעים בימים שלפני הקורונה. מי שכן הגיע לרכבת מספר על חוויה שונה ומהנה, הנוסעים סיפרו כי הם נהנים מהקרונות הריקים וגם שתהליך רכישת הכרטיסים היה פשוט יחסית. "יכול להיות שזה יהיה קשה למבוגרים לתפעל את זה אבל חוץ מזה זה מאוד פשוט", סיפר אחד הנוסעים. השרה רגב אמרה: "טוב מאוד שהציבור לא נוהר לרכבת ובוחן את זה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שרת התחבורה מירי רגב הגיעה לתחנת ההגנה בתל אביב וענתה לשאלות הכתבים: "הציבור יחזור לאט לאט לרכבות כמו שחזר לאוטובוסים. התחלנו בפעילות של 50%, בהמשך נגדיל ל-75%, ונראה איך הציבור יגיב. החיילים ימשיכו לנסועכ בראשון וחמישי בהסעות של משרד הביטחון כדי לא להעמיס, ונראה איך הציבור מתנהל ונבחן את זה. טוב מאוד שהציבור בוחן".

התקהלות בתחנת רכבת בגלל תקלה (צילום: קבוצת בארכבת)
התקהלות בתחנת רכבת בגלל תקלה | צילום: קבוצת בארכבת

השרה גם התייחסה למקרים בהם הגיעו נוסעים לרכבת ולא היה להם שובר שהזמינו מראש: "זה יקרה השבוע לא פעם. שמעתי שאנשים הגיעו בלי שובר, בדקו אם יש מקום ואם לצרף אותם לא יחרוג מהכללים שקבענו וכשהתברר שזה בסדר, הונפקו להם כרטיסים. קודם כל בוא ניתן לרכבת לפעול שבוע ונראה איך האזרחים מגיבים. הנוסעים יחזרו כי אין להם דרך אחרת, זה סידור של מגוון נוסעים והרכבת חזרה לעבוד, צריך למצוא את האיזון בין בריאות הציבור להפעלת הרכבת".

בתיעוד שהגיע מתחנות שונות ברחבי הארץ, נראים מעט נוסעים, עומדים בתורים מסודרים, עמדות חיטוי שהוצבו בתחנות. תקלה אחת כבר נרשמה ברכבת כרמיאל-באר שבע שנתקעה בקרית מוצקין, הנוסעים נדרשו לעבור לרכבת חלופית תוך עיכוב של 20 דקות והדבר יצר התקהלות מסוימת במקום.

נוסעים ברכבת ישראל
נוסעים ברכבת ישראל

 אלעד שנוסע למרכב סיפר: "התגעגענו וחיכינו לרכבת הרבה זמן. היה מקרה שאנשים הגיעו ולא הזמינו מקום לפני אז צריך להגיע איזה עשר דקות רבע שעה לפני כדי להזמין מקום. אנשים הגיעו בלי מקום מראש ועד שמזמינים הרכבת יכולה לעבור. בסך הכל במגבלת ההנחיות אנחנו שמחים שהרכבת חזרה לנו זה אחד הפתרונות הטובים ביותר להגיע למרכז - שלא יעצרו את הרכבת. נשמור על ההנחיות ונסיעה טובה".

רותה, שנוסעת הבוקר לעבודה בתל אביב סיפרה: "התפלאתי שלא היו תורים והכל התנהל מסודר ובלי תקלות - הופתעתי לטובה בדרך כלל עמוס פה מאוד. הזמנתי מראש כרטיס, היה מענה מהיר ולא המתנתי על הקו ובכניסה הכל הלך חלק". עוד היא אמרה: "הייתה הכוונה מסוימת, ייאמר לזכות הרכבת שהם פעלו כמו שצריך רק חבל שזה מצומצם בנוסעים. מקווה שהכל יחזור להיות כמו שהיה".

עדי סיפר: "הנסיעה תענוג אין יותר טוב מזה. בדרך כלל אנחנו כמו סרדינים אחד על השני אין מה לעשות היום אנחנו שלושה שאנשים בקרון שימשיכו ככה. הבעיה היחידה זה שאתה צריך להזמין 48 שעות מראש עדיף שיהיה יותר זמן מראש וכל התהליך היה די פשוט".

נתנאל בדרכו לעבודה בפעם הראשונה מאז שהחלה הקורונה סיפר כי "הנסיעה מהממת כי אין אף אחד. הכול היה ברור, קצת הליך ארוך אבל בסדר גמור. אולי לאנשים מבוגרים ולאנשים שמתקשים באפליקציות יהיה קשה לתפעל את זה. שלושה חודשים לא נסעתי ברכבת ולא הגעתי לעבודה ועכשיו אני סוף סוף חוזר".

רכבת ישראל שבה הבוקר לפעילות במתכונת מיוחדת לתקופת הקורונה. הרכבת הראשונה שיצאה הבוקר הייתה בקו נתניה-נהריה ויצאה לדרך בשעה 05:12, אחרי שרכבת ישראל הייתה סגורה במשך כמעט שלושה חודשים. הנסיעה ברכבות מוגבלת ל-500 נוסעים בהזמנת מקומות מראש, תוך חובת עטית מסכות ואיסור אכילה ושתיה ברכבת.

אמש, דיווחנו כי הישראלים מיעטו להזמין שוברים לרכבת, 32,000 עד השעה 20:00. הבוקר מספר השוברים שהוזמנו עומד על 42,000, כש-17 אלף מתוכם הוזמנו למחר. מדובר במספר נמוך משמעותית ממספר הנוסעים שרוכשים כרטיסים בשגרה, כ-250 אלף.

הרכבת חוזרת
הרכבת חוזרת
הרכבת חוזרת
הרכבת חוזרת

נראה שקצב הזמנת השוברים לנסיעה היה נמוך מהמצופה, אחת הסיבות המרכזיות היא המדיניות החדשה של צה"ל שאוסרת על חיילים לנסוע ברכבות - עד להודעה חדשה. ברכבת התכוננו לתורים ארוכים בכניסה לתחנות אך לא נרשם עומס. ישנה תמיהה בנוגע לביקוש הנמוך לכרטיסים, זאת בעיקר בשל העובדה כי חזרתה של הרכבת לפעילות הייתה מלווה בלחץ ובביקורת ציבורית גדולה.

הכניסה לרכבת ישראל
הכניסה לרכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב ושר הבריאות יולי אדלשטיין דנו רבות בנוגע לתאריך הפתיחה ולאחר שהכריזו כי הרכבת תיפתח ב-8.6 - התאריך נדחה בשל העלייה המחודשת במספר החולים היומי. בהמשך, על אף הלחצים של הדרג המקצועי במשרד הבריאות שלא להחזיר את פעילות הרכבת מחשש להפכיתו למוקד הדבקה, הוחלט להשיב את כלי התחבורה שמניע מאות אלפי ישראלים.

ייתכן ובנוסף להרחקתם של החיילים מהרכבות, ישראלים רבים לא רכשו כרטיסים מהחשש לחזור לנסוע בקרונות הצפופים ובכך בעצם להסתכן בהידבקות בנגיף. הנהלת רכבת ישראל חוששת שרבים מהנוסעים יחכו לשעות הבוקר, לראות שהרכבת באמת פועלת ושהכול עובד כשורה, ורק לאחר מכן יזמינו כרטיס, מצב בעייתי שיכול ליצור עומס ממוקד על אתר הרכבת והתחנות השונות.

"אנחנו מניחים שהיום עוד יהיו תקלות, מטבע הדברים, ונציף את כל הדברים הללו בפני הרכבת כדי שתוכל לתקן בזמן אמת", אומר מעוז ינון, מנהל ׳בארכבת׳. "נמשיך לעשות זאת בשבועות הקרובים על מנת לוודא שהנוסעים מקבלים שירות טוב ברכבת ונשמרת בריאותם".  

״אנחנו מקבלים דיווחים מנוסעים שהנסיעה שלהם עברה להם בצורה חלקה והם הצליחו לחסוך כשעה נסיעה בדרך לעבודה", אומרת שמרית נוטמן, מנכ״לית "15 דקות". "השגרה החדשה מצריכה גם מהרכבת וגם מהנוסעים הרבה סבלנות והקפדה על הכללים, ואנחנו מקווים שתהיה הכלה גדולה ברכבת בימים הראשונים״.