הממשלה אישרה את המגבלות המעודכנות ליום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הראמדן. בין היתר תמנע כניסה לבתי העלמין הצבאיים ואתרי ההנצחה ביום הזיכרון, גם למשפחות השכולות. ביום העצמאות יוטל סגר כללי, אז מה זה אומר לגבי המנגלים? והאם יהיה אפשר לצאת לפארקים? אלה ההגבלות החדשות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משפחות שכולות יוכלו לצאת מהבית לצורך ביקורי התייחדות בקברי חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה עד ערב יום הזיכרון, 27.4 בשעה 16:00. לאחר מכן לא תתאפשר כניסה לבתי העלמין ואתרי ההנצחה, ושוטרים יחסמו את הדרכים אל בתי הקברות. מלבד ההגבלות האלו, ביום הזיכרון לא יוטל סגר ותתאפשר יציאה מהבית על פי ההנחיות העדכניות להיום.

כבר בשעה 17:00 ביום הזיכרון יחל הסגר הכללי שיסתיים רק בתום יום העצמאות ב-29.4 בשעה 20:00. באותו יום תוגבל התנועה הבינעירונית, ותתאפשר יציאה מהבית רק לצורך הצטיידות תרופות ובמוצרים חיוניים בלבד - גם זאת בתוך יישוב המגורים. כמו כן, התחבורה הציבורית תופסק לאורך כל יום העצמאות.

משרד הבריאות מדגיש כי לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית בהתאם להנחיות ולמתכונת שחלה בליל הסדר.

משפחות שכולות רבות הביעו זעזוע עמוק מההוראה שלא יוכלו לבקר את קברי יקיריהן ביום הזיכרון. לעומתן, בני משפחה רבים מנצלים את הימים הללו לעלות לקברים ולחלוק כבוד לילדיהם, כפי שעשתה גם מזל אחבון, אמו של יוסי אחבון ז"ל שנהרג בתאונה דרכים ב-2001: "יהיה יום זיכרון שונה מאוד, עצוב יותר אני חושבת, הכאב תמיד נמצא. היה ברור ומובן שצריך לכבד ולא להגיע לבית העלמין, אני אמרתי למשפחה לא להגיע וכולם הבינו מהרגע הראשון שהייתה הודעה".

"קידוש החיים הוא יותר חשוב מסגידה למתים"

"אני חושבת שקידוש החיים הוא יותר חשוב מסגידה למתים", סיפרה לבנה קוקיא, אמו של רון קוקיא שנרצח בפיגוע דקירה בערד ב-2017. "אנחנו זוכרים את הילדים שלנו כל השנה אנחנו לא זקוקים ליום מיוחד כדי לחלוק להם כבוד. אנחנו נמצאים פה כל שבוע ואני חושבת שרוב האנשים שרוצים להגיע יכולים למצוא דרכים יצירתיות אחרות להביע את השתתפותם".

אליסף פרץ, אחיהם של אלירז ואוריאל פרץ זכרם לברכה, שוחח עם אורן וייגנפלד במהדורה ראשונה ואמר: "כל שנה אני צריך לבחור איזה קבר לנשק קודם, לפחות הדבר הזה נחסך ממני הפעם".

הממשלה אישרה גם את התקנות המתייחסות לחודש הרמאדן, הנחגג בקרב ציבורי האזרחים המוסלמי. מיום ה׳, 23.4 ועד יום א׳, 3.5 לא תתאפשר פתיחת עסקים וחנויות מהשעה 18:00 בערב 3:00 לפנות בוקר, ביישובים שמרבית התושבים מוסלמים ובאזורים בירושלים. בתי המרקחת יישארו פתוחים, ועסקים יוכלו לפעול בשירות משלוחים בלבד.