אנחנו שומעים שוב ושוב על הסגר שיכול להגיע עם גל תחלואה שני בישראל, אבל ייתכן שהוא לא יחייב סגר. פרופסור רן בליצר, ראש מערך החדשנות בשירותי בריאות כללית מסביר אחרי אילו נתונים כדאי לעקוב - כדי לדעת מה צפוי בהמשך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השאיפה שלנו היום היא שהגל השני לא יחייב סגר. אווירת הסוף שאנחנו שומעים - צריך להתייחס אליה מאוד בזהירות. זהו רק סוף ההתחלה, לא התחלת הסוף. המספרים היום הם מרגשים, מדהימים. כל מה שקיווינו שיקרה בעת הזאת, ובזכות כל הצעדים שננקטו - בגלל זה מתאפשר לפתוח את המשק.

אבל מה אם זה לא יקרה כמו שאנחנו רוצים? ומה יקרה אם בעוד שבוע אנחנו נראה מגמה הפוכה, כמו שראינו ב-12 במרץ, אז היו 30 חולים במדינת ישראל, ו-12 יום אחר כך היו 500 חולים. כלומר; היו 4 הכפלות תוך 12 ימים - זאת תמונה שאנחנו מקווים שלא נראה.

אם יגיע גל שני - מה נעשה?

שאלה ראשונה שאנחנו שואלים במקרה כזה, היא האם אנחנו רואים את התחלואה מפושטת בכל הארץ, מה שאומר שהורדנו מדי את כללי ההתנהגות הבין אישית, תו סגול, שמירת היגיינה, ומרחק. - או שיש בעיה במקום מסוים. יש ערים בארץ שאני באמת חושש שהפוטנציאל התפרצות עדיין קיים ויכול להתחדש. אם זה ממוקד – המענה יהיה ממוקד. יהיה סגר ממוקד במקרה הפחות טוב, וריחוק חברתי במקרה הטוב.

שאלה נוספת היא היא מה קצב ההכפלה? זה לא אותו דבר אם אנחנו מגיעים להכפלה פעם ב-10 ימים כמו שהיה לפני שבועיים, או למצב שיש בו הכפלה פעם ב-3 ימים - כמו שראינו לפני חודשיים. אלו דברים שונים לגמרי, וגם המענה ועוצמת המענה תהיה שונה בכל אחד מהם.

השאלה השלישית היא האם יש להתפרצות מקור ברור. באירוע שקורה ממש עכשיו בדרום קוריאה, אירעה התפרצות חדשה שנובעת מאדם אחד שהסתובב בין מועדוני לילה במדינה, והדביק כמות גדולה של אנשים. באירוע מהסוג הזה, התנהגות לא אחראית של אדם כזה יכולה להשפיע על גורל של עיר, לפעמים אפילו מדינה.
 
השאלה הרביעית והחשובה היא האם אנחנו מגנים על האוכלוסייה בסיכון? מהנתונים שאני רואה לכל אורך התקופה לא הצלחנו להוריד את שיעור החיוביים בקרב האוכלוסייה המבוגרת. גם לפני שבוע הפרופורציה של המבוגרים בני ה-70 פלוס מתוך כלל הנדבקים נשארה קבועה, באזור 15%.
 
זה לא טוב - כבר היינו אמורים לא להיות שם, היינו אמורים לדעת להגן עליהם. יש פתרונות חלופיים, ועדיין לא מצליחים להגן. אם את זה לא נעשה, ולא נפעיל את שאר המערכים שצריכים לקרות, כמו חקירות מיידיות תהיה בעיה בגל השני. אם נעשה את כל זה - גם אם יהיה גל שני, נוכל להתמודד איתו בלי סגרים ובלי החמרות.