כספים יוחזרו להורים: על רקע התפשטות נגיף הקורונה וסגירתם של בתי הספר, משרד החינוך הודיע היום (ראשון) שמוסדות החינוך ישיבו להורים את התשלומים בגין שירותים חינוכיים שלא ניתנו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי ההנחיות עליהן הורו שר החינוך רפי פרץ ומנכ"ל המשרד שמואל אבואב, בתי הספר וגני הילדים ישיבו להורים את התשלומים בגין שירותים ששילמו, ולא ניתנו לתלמידים, בשל סגירת מוסדות החינוך.

ההנחיות מתייחסות לתשלומי רשות בהם: מסיבות כיתתיות, טיולים, סל תרבות, השאלת ספרי לימוד ושל"ח ולתשלומים מרצון בהם: אמצעי קצה – טאבלט ומחשב נייד ותשלומי תל"ן והזנה. 

עוד הבהירו במשרד כי אין לגבות תשלום על פעילויות העשרה, שאמורות היו להתקיים מהתאריך ה- 15.3.20 ולא התקיימו (מדובר בפעילויות כגון: סיורים למגמות לימוד, שבת תורנית או סמינריון). 

יחד עם זאת, מבהירים במשרד החינוך שעל שירותים שכבר ניתנו לא יוחזר בגינם התשלום, כמו למשל: טיול שנתי שכבר התקיים וכך גם בנוגע לתשלומים בגין שירותים שממשיכים להינתן על ידי בית הספר, כמו למשל השאלת ספרי לימוד. בבתי ספר בהם תלמידים שכרו או קנו ציוד קצה (כגון: טאבלטים ומחשבים ניידים) הגבייה תימשך.

רפי פרץ
שר החינוך רפי פרץ | צילום: Yonatan SindelFlash90

לימודי תל"ן מתקיימים גם בימים אלה בחלק ממוסדות הלימוד (באופן מקוון). במוסד חינוכי בו לא מתקיימת למידת תל"ן: אין לגבות תשלומים בעד תל"ן למעט תשלומים שהועברו על שירות שכבר ניתן. במוסד חינוכי בו מתקיימת למידת תל"ן: אין שינוי בהנחיות ואפשר לגבות כבשגרה בגין התל"ן שניתן בפועל בלבד.

במקרה של השתתפות בעלות הזנה מכוח חוק ארוחה יומית - התשלום ייגבה על ארוחות שניתנו עד לתאריך ה- 15.3.2020. הגבייה תיפסק באפריל עד לחידוש ההגעה לבתי הספר.

עם החזרה ללימודים או עם סיום שנת הלימודים (המוקדם מבין שניהם) בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ייערכו מוסדות החינוך באופן הבא: הם יבדקו מהן הפעילויות שניתנו אל מול התשלומים שכבר נגבו ומהן הפעילויות שעתידות להינתן עד סיום שנת הלימודים (ככל שתחודש הפעילות טרם סיומה). יתרות מתשלומי הורים על פעילויות שלא התקיימו, יושבו להורים.

בחינת בגרות בבית ספר תיכון בראשון לציון
תשלומים על פעילויות שונות יוחזרו | צילום: פלאש 90

במשרד מוסיפים כי יש לקחת בחשבון שאופן התשלום לבתי הספר אינו אחיד, שכן חלק מההורים שילמו מראש את כל התשלומים בעוד אחרים התחייבו לתשלומים במהלך השנה.