פרסום ראשון: בהחלטת משרד הבריאות, החל ממחר (שישי) יבוצעו 1,500 בדיקות קורונה אקראיות לתושבי בני ברק. המבצע קיבל חסות של עיריית בני ברק ואת ברכת הרבנים: את הפרויקט יובילו מתנדבי איחוד הצלה שיאספו את הבדיקות – בשיתוף מכון ויצמן והיזם משה פרידמן, מייסד עמותת קמאטק שמחברת בין אוכלוסיית החרדים לתחום ההיי טק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנכ"ל חברת "מובילאיי" וסגן נשיא חברת "אינטל", פרופסור אמנון שעשוע, שוחח בערב החג עם ביתו של הרב קנייבסקי - כדי שייתן את ברכתו ליוזמה ויעודד את התושבים לשתף פעולה. בימים אלו, משמש שעשוע כיועץ לראש הממשלה נתניהו לפתרון משבר הקורונה.

בדיקות הדיגום בבני ברק, שעליהן החליטה ועדת שעשוע, יתבצעו במשותף על ידי הדסה ומכון ויצמן בסיוע איחוד הצלה. הערב קיבלה הדסה פניה ממכון ויצמן להשתתף בדגימות ובביצוע בדיקות PCR כאשר במכון ויצמן יבוצעו במקביל בדיקות ריצוף על אותן דגימות.

אנשי ויצמן, שכבר ביצעו בהצלחה בדיקות ריצוף במסגרת צבאית בהצלחה, יוודאו שגם בקרב ריכוז גבוה של חולים נשמרת רמת הדיוק הגבוהה של בדיקת הריצוף. אם משרד הבריאות יאשר את הבדיקה, ניתן יהיה לבצע כ-15,000 בדיקות ריצוף ליממה מכון בויצמן. מכשירים כאלה קיימים כבר היום בהדסה ואיכילוב ובאוניברסיטאות נוספות ובכך תושג פריצת דרך בביצוע בדיקות קורונה רחבות הקף בארץ.

מהדסה נמסר כי אכן בוצעה פניה והדסה נערכת לביצוע הסיקור בסיוע אגודת הסטודנטים לרפואה. הדסה מתכננת להצטרף למכון ויצמן בבדיקות הריצוף ובמקביל להציע לנבדקים החיוביים לתרום פלאסמה עם רמת נוגדנים גבוהה לטיפול בחולים קשים בארץ.

במקביל, כדי לבלום את קצב ההדבקה הציבו במשרד הפנים ובמשרד הבריאות מטרה: לפנות כמה שיותר חולים מבני ברק למלוניות מחוץ לעיר. למרות שהמיזם פועל כבר כמה ימים, הערב פורסם ב"מהדורה המרכזית" כי רק כ-200 חולים הסכימו להתפנות מהעיר. הטענה בבני ברק היא כי מיזמי הפינוי נכשלים בגלל החשדנות המסורתית בין המגזר החרדי לבין אנשי הממסד.

בעיה דומה נוצרה גם עם המבודדים: הקושי לאדם חרדי לשמור על בידוד אפקטיבי בדירה קטנה עם הרבה ילדים ידוע, ולצורך כך השמישו פנימייה שלא פעילה, שאותה הסבו למתחם לקליטת מבודדים. בפנימייה יש כל מה שאדם חרדי צריך - אולם רגע לפני החג היא נסגרה עקב חוסר ביקוש. 

עם זאת, המאמץ להשארת תושבי בני ברק בבתים באמצעות הסגר נחל הצלחה במהלך החג, וכמעט ולא נרשמו תקריות חריגות.

השתתף בהכנת הכתבה: גלעד שלמור