נחושים לעצור את התפשטות הקורונה בחברה הערבית: מספר הנדבקים בנגיף הקורונה במגזר הולך ועולה כשהמוקד העיקרי והמדאיג ביותר הוא הכפר דיר אל-אסד שמצפון לכרמיאל והכפר בענה הסמוך לו, שהוכרזו "אזורים מוגבלים" והוצבו בהם מחסומי משטרה. אחר הצוהריים הסתיימה הערכת מצב בדיר אל אסד בפיקודו של מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון לביא. "הציבור הערבי ממושמע", אמר, "נפעל בנחישות להוציא את המבודדים מחוץ לכפרים למלוניות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הערכת מצב משטרתית בדיר אל אסד
הערכת מצב משטרתית בדיר אל אסד

בדיר אל-אסד ובבענה נפרשו משעות הבוקר מחסומי משטרה בתוך השכונות וביציאות ובכניסות מהכפר שחולק לרבעים, בדיוק כפי שפעלו כוחות המשטרה בירושלים. במקביל לכוחות המצויים בשטח, נערך דיון הערכת מצב בהשתתפות נציגי המשטרה, פיקוד העורף והמועצות המקומיות כדי לבחון את אופן הסיוע לתושבים וצעדי ההמשך לקראת חודש הרמדאן, שיחול בסוף השבוע הבא.  

דיר אל אסד הבוקר,הסגר החל
מחסומים בכניסות וביציאות מהיישובים

"זה הזמן שגם האזרחים יקחו על עצמם אחריות", אומר מודיר יונס, יו"ר ועד המועצות המקומיות הערביות ל-N12, "זו לא רק עבודה של המשטרה אלא גם של התושבים. האחריות היא לא לצאת מהבתים, לשמור על ועל הוראות משרד הבריאות. מה שקורה כאן צריך להדאיג את כולם". 

סגר בדיר אל אסד (צילום: דוברות המשטרה)
כוחות משטרה נפרשו, מצרכים מסופקים לתושבים | צילום: דוברות המשטרה

וגם המספרים מראים שבהחלט יש סיבה לדאגה: ביום חמישי האחרון היו בדיר אל אסד 30 חולים מאומתים בקורונה בלבד. היום המספר יותר מהכפיל את עצמו, ועומד כבר על 72 חולים - כשמספר הנדבקים בכפר ביחס למאה אלף איש הוא מהגבוהים בארץ - 579.01. בבענה - 9 חולים, כשיחס הנדבקים למאה אלף איש הוא 107.72 - כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו היום. 

"תושבים לא יוצאים למעט צרכים חיוניים, קיים מחסור בציוד שמאפשר למידה מרחוק"  

בדיר אל אסד ובענה יש גם תושבים שמתרעמים על ההגבלות החדשות, אך רוב מוחלט של המקומיים משתפים פעולה עם ההנחיות. "לא מדובר בסגר מלא", מבהיר מפקד מרחב גליל במשטרה, נצ"מ אבי דניאלי, "אנשים יכולים לצאת לקנות מוצרים חיוניים. פרשנו שמונה מחסומים שימנעו מאנשים לצאת מהבתים שלא למטרות חיוניות. יציאה וכניסה מהיישובים בלתי אפשרית שבוע שלם - עד שתהיה החלטה אחרת". 

דיר אל אסד הבוקר,הסגר החל (צילום: דוברות המשטרה)
פועלים במחסומים ביישובים הערביים | צילום: דוברות המשטרה

"אני קורא לתושבים לא לצאת מהבתים ומנסה לספק להם עד הבית את כל המצרכים שהם זקוקים להם בסיוע מתנדבים ועובדי מועצה כדי שלא ייצאו מהבתים", הדגיש ראש מועצת בענה, עלי חליל. "נעשה הכל למען המטרה". 

במקביל לדאגה למצרכים, בבענה יזמו תוכנית מיוחדת להעסיק את הילדים המשועממים בבתים. מנהל המתנ"ס ביישוב, מוחמד חליל, יזם פעילות לאיסוף 4,200 ציורים של ילדים במטרה לשבור את שיא גינס וליצור ציור אחד ענק. ביישובים הערביים מתריעים שקיימת בעיה אמיתית לקיים לימודים מרחוק עקב מחסור במחשבים ניידים וטאבלטים - וקוראים לכל מי שיכול לתרום ציוד לילדים לסייע.