לא קל להיות ישראלי במאי 2020. אם לא מספיקה חובת המסכות, למסיבה הצטרף גם שרב כבד וארוך שכיבד אותנו בנוכחותו. אז אם חיפשתם קצת שקט, מים צוננים ובריזה – השבוע בחרנו עבורכם את המקום המושלם, גם הוא בעמק המעיינות: הכירו את "עין נזם". הכתבה, יש לומר, צולמה עוד לפני התפרצות הקורונה בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שמו של המעיין הוא גלגולו של שמו המקורי "חנזיר" (שמשמעותו בערבית - חזיר) שהוסב למילה "נזם" על בסיס הפסוק בספר משלי: "נזם זהב באף חזיר". 

עין נזם הוא מעיין גדול בעומק 1.5-2 מטר הנמצא בצמוד לקיבוץ שדה אליהו בקרבת בית שאן. המעיין הוא אחד המעיינות הגדולים והמרשימים ביותר הנמצאים באזור עמק המעיינות, ומימיו זורמים בערוץ נחל אבוקה המשמש את חקלאי האזור בהשקיית שדותיהם. המים עצמם אינם ראויים לשתייה אך בהחלט מצדיקים טבילה ושחייה בהם בכל ימות השנה.

הדרך למעיין עוברת בסמוך למספר קיבוצים שופעי מעיינות ובהם קיבוץ עין הנצי"ב, שדה אליהו וטירת צבי, שגם בהם תוכלו למצוא פינות חמד יפות לא פחות.

מתן יעקב ונורית לקסר בביקור במעיין עין נזם  (צילום: N12)
בריכה גדולה ועמוקה | צילום: N12

ובקצרה

איפה: המעיין נמצא כחצי ק"מ דרומית לקיבוץ שדה אליהו בבקעת בית שאן (עמק המעיינות).

מתי: נדיר לראות את המעיין ריק מאנשים וזאת בשל קרבתו הגדולה לקיבוצים שסביבו. יחד עם זאת, שטח המעיין יחסית גדול ובכך מאפשר למספר רב של אנשים ליהנות ממנו.

הגעה: לעין נזם מגיעים מכביש הגישה לקיבוץ שדה אליהו הנמצא על כביש 6678 בין הקיבוצים עין הנצי"ב וטירת צבי. נוסעים בכביש הגישה לקיבוץ שדה אליהו עד שמגיעים אל השער, שם יש לפנות שמאלה לכביש משובש ולנסוע לאורך הגדר המקיפה את הקיבוץ. כשהכביש מתעקל שמאלה - מצד ימין שלנו נראה שביל עפר בין הברושים ומולנו יהיו לולי הקיבוץ - נפנה ימינה. שביל העפר ימשיך להתעקל עד להגעה לשטח עפר גדול שנמצא כדקת הליכה מהמעיין (או בקצרה - ניתן גם פשוט לכתוב בווייז "עין נזם").

מקומות מוצלים: קיימים מסביב למעיין מספר מקומות מוצלים המתחבאים בין צמח הקנה המצוי המקיף את מי המעיין. באחת מגדותיו של המעיין הוצבו דק עץ וסולמות, וכן יריעת הצללה, אך תמיד מומלץ להגיע למקום עם צילייה.

מי המעיין: בריכה גדולה מאוד ועמוקה מאוד (בין מטר וחצי לשניים עומק), מתאימה אך ורק למי שיודע לשחות. מי המעיין לא ראויים לשתייה!

חשוב לדעת: המעיין מהווה בית גידול לחיות רבות ולכן יש להקפיד הקפדה יתרה על ניקיון סביבתו של המעיין ומימיו, ולקחת את הזבל שלכם אתכם בחזרה אל האוטו.    

הציון שלנו: 9 מתוך 10.