ללא בתי ספר, מסעדות, אירועי תרבות וטיסות בטווח הנראה לעין - ופתיחה של חנויות רק בעוד חודש: לידי N12 הגיעו הפרטים מתוכנית משרד הבריאות ליציאה מהמשבר - תוכנית שכוללת שלושה שלבים, החל מהשבוע הבא ועד אמצע מאי, ובה צעדים מדורגים לחזרה לשגרה. עם זאת, התוכנית ממחישה פערים מהותיים בין עמדת משרד הבריאות למשרד האוצר.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפרטים מוצגים בפגישה הראשונה בנושא אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה בהשתתפות ראש הממשלה שנערכת בשעה זו, בה ימליצו במשרד הבריאות על מספר צעדים שאותם ניתן ליישם באופן מיידי:  

בשלב הראשון, כך לפי הצעת משרד הבריאות, מהשבוע הבא תחול חזרה לעבודה בהיקף של 30% מהעובדים. במשרד הבריאות ימליצו להקפיד על הכלל לפיו מי שיכול לעבוד מהבית ימשיך לעבוד מהבית.

עוד בשלב הראשון, בני 70 ומעלה או בני 65 עם מחלות רקע יחוייבו להישאר בבית. יתאפשרו טיפולים יחידניים בחינוך המיוחד. ספורט - רק לבודדים או למשפחה גרעינית ומעבר לטווח 100 המטרים שמותר כיום. 

פעילות גופנית (צילום: shutterstock, Nadezda Barkova)
על פי המתווה, תותר פעילות ספורט גם מעבר ל-100 מטר | צילום: shutterstock, Nadezda Barkova

בשלב השני - כעבור שבועיים, בתחילת מאי: העלאה ל-50% מהעובדים, במשמרות קבועות. אפשרות לשמירה על ילדים במסגרת ביתית - חיבור של עד שתי משפחות. בשלב הזה תינתן האפשרות לאסוף משלוחים ממסעדות ובתי עסק, תפילות יותרו עד 10 אנשים במרחב פתוח, ביקורים משפחתיים מבוקרים יותרו - ופעילות ספורט בזוגות קבועים.  

אישה מסתפרת (צילום: By wavebreakmedia, shutterstock)
מספרות ומכוני יופי צפויים להיפתח באמצע מאי | צילום: By wavebreakmedia, shutterstock

בשלב השלישי - באמצע מאי - פתיחת חנויות (עדיין לא קניונים), פתיחת מספרות ועסקי קוסמטיקה - בתנאי מיגון מלאים עם אדם אחד וללא המתנה. שמירה על ילדים בקבוצות נפרדות של עד 5 ילדים בקבוצה.  

כיתה ריקה (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
בתוכנית משרד הבריאות כלל לא מוזכרת חזרה ללימודים בקרוב | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

הפרטים המוצגים הם הצעדים ליציאה מהמשבר שמציע משרד הבריאות. קיים פער גדול בין העמדה הזו לעמדת משרדי האוצר והכלכלה שדורשים לפתוח חנויות כבר מהשבוע הבא כדי למנוע קריסה כלכלית של המשק. בהצעת משרד הבריאות כלל לא מזכירים חזרה לשגרה של מערכת החינוך בקרוב - ובטח שלא מסעדות, מופעי תרבות וטיסות.