ללא הפסקה: תנשמות משמשות לא אחת כמרכיב מרכזי בהדברה הביולוגית של מזיקים שונים בטבע, ביניהם עכברים ומכרסמים אחרים. בתיעוד שאנחנו מביאים ניתן לראות את התנשמות המקננות מביאות לגוזליהן מזון בדמות אותם מכרסמים בתדירות גבוהה במיוחד: 15 פעמים בתוך 10 שעות בלבד. בממוצע – לאחד משלושת הגוזלים הגיע מכרסם בכל 40 דקות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כפי שניתן לראות, הקן, שנמצא באחד מאתרי חברת "מקורות" במרכז הארץ, היה פעיל במיוחד. ההורים דאגו לספק לגוזלים את מזונם בקצב מהיר ובכמות גדולה, ובכך לא רק שהשביעו אותם – אלא תרמו למאבק הביולוגי בהדברתם של העכברים ושל שאר המכרסמים. גוזלי התנשמות מתחילים לעזוב את התיבה שלהם רק לאחר כ-60 ימים מיום היוולדם – כך שלפי פרופ' יוסי לשם מהחברה להגנת הטבע – "יש לפנינו עוד כחודש של אקשן בתיבה".

רוב הפעילות בקינים מתרחשת בשעות הלילה, בהן התנשמות מביאות לגוזלים מכרסמים מהשדות באזור. מדובר בעיקר המזון של מין זה, ובכך הן משמשות ככלי יעיל להדברתם. זאת, במקום חומרי הדברה – שפוגעים בבעלי החיים האחרים ובמאגרי המים השונים.

תיבות, כמו זו הנראית בסרטון, המוצבות בלב שטחים חקלאיים שסובלים לא אחת מפגיעה של אותם מכרסמים מסייעות במלחמה במזיקים. " צמצום המכרסמים בסביבת המתקנים יסייע באספקת מים סדירה, והשימוש בהדברה ביולוגית יסייע לשמירה על מי התהום", אמר פרופ' לשם. המכרסמים פוגעים, בין השאר, גם בתשתיות חשמל ותקשורת.