סגר בחג: הממשלה אישרה הלילה (בין שני לשלישי) את ההגבלות החדשות לקראת החג השני וחגיגות המימונה. החל מהערב בשעה 17:00 ועד חמישי ב-5:00, תהיה חובה להישאר בגבולות היישובים והיציאה מהבית תוגבל. בשל חשש מהתקהלות המונית, המאפיות לא ייפתחו בצאת החג. .   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חגיגות שביעי של פסח והמימונה יהיו בחוג המשפחתי המצומצם - רק עם בני משפחה שגרים באותו הבית - כפי שהיה בליל הסדר ויציאה למרחב הציבורי תתאפשר עד למרחק של 100 מטרים. בצאת החג ניתן יהיה לקנות במרכולים תרופות ומזון ולהזמין משלוחי מזון. המאפיות ומחלקות החמץ ברשתות השיווק ייפתחו רק ביום חמישי בבוקר, וייאסר עליהן לפעול בצאת החג. ההגבלות שהוטלו לא ייחולו על יישובים לא יהודיים.

לחם אלטמורה. לכל מאפייה מתכון משלה (צילום: מיכל לויט, אוכל טוב)
לחם אלטמורה. לכל מאפייה מתכון משלה | צילום: מיכל לויט, אוכל טוב

במשרד הבריאות ובמטה לביטחון לאומי חוששים מפני הסתערות המונים על מאפיות החמץ במוצאי החג, כפי שקורה מדי שנה. אתמול התלבטו הגורמים המקצועיים האם להגביר את האכיפה באמצעות פקחי הרשויות המקומיות או באמצעות סדרנים - אך לבסוף הוחלט על סגירה מוחלטת של המאפיות.
 

"אם נחליט על צעדים בצורה מדורגת, הם יהיו איטיים"

ראש הממשלה הציג בנאום אמש את ההנחיות החדשות. נתניהו התחיל את דבריו בהבעת תנחומים למשפחתו של הרב בקשי דורון ז"ל, שנפטר מנגיף הקורונה. בהמשך, עבר לדבר על המאבק בנגיף. "במאבק העולמי והלאומי במלחמה בקורונה אין הפוגה, מתנהל כאן קרב איתנים בין סיכויי ההצלחה לסכנת הכישלון", אמר. "אני רוצה לשתף אתכם בנתון אחד שממשלת דרום קוריאה פרסמה בימים האחרונים: 91 בני אדם שהחלימו מהמחלה אובחנו שוב כחולים. אנחנו בודקים את הנתון הזה. אם הוא נכון, המציאות הרבה יותר מורכבת ממה שנוהגים לחשוב".

סגר בירושלים (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נתניהו דיבר גם על "אסטרטגיית היציאה" מההסגר וטען שהדבר ייעשה בצורה איטית ומבוקרת. "בימים אלה אנחנו מכינים תוכנית כלכלית ליציאה הדרגתית ואחראית מהסגר הכלכלי", סיפר. "לקראת סוף השבוע נגבש החלטה סופית בממשלה על הצעדים הבאים שנוגעים גם למשק וגם למערכת החינוך - שניהם מעסיקים אתכם ובצדק".

"בכל מקרה, גם אם נחליט על צעדים בצורה מדורגת, הם יהיו איטיים ואחראים", הוסיף נתניהו. "אנחנו מסתכלים על הכול: העצמאיים, העסקים, המובטלים, כל התשתיות שחשובות לנו בתעשייה. אנחנו מנסים לשזור יחד את התוכנית הנכונה והאחראית ליציאה מודרגת מהמשבר".

לקראת סוף ההצהרה התייחס נתניהו גם לשגרה הצפויה לאחר ההתמודדות עם המגפה: "נצא לשגרה אחרת ממה שהכרנו לפני המשבר העולמי. החיים השתנו, החברה, העבודה, הטכנולוגיה - כפי שקורה כבר עכשיו בכל העולם. כל עוד לא נמצא חיסון אנחנו במציאות אחת, רק כשיימצא חיסון נוכל לעבור לעולם של האתמול והמחר. זה לא המצב כרגע".