המצב הכלכלי והפוליטי בארץ עורר הערב (שבת) אזרחים רבים למחאה – ומספר הפגנות התקיימו במקביל: בכיכר רבין בתל אביב התקבצו המוחים על ההסכם הקואליציוני שנחתם, בכיכר הבימה שבעיר מפגינים אזרחים נגד שעות העבודה של מתמחי הרפואה, מול ביתו של השר אופיר אקוניס מפגינים הורים על מעונות היום ובגן צ'ארלס קלור – הפגנת צעירים בצל המצב הכלכלי. הפגנת המתמחים תתקיים באותה שעה גם בחיפה בכיכר בת גלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בהפגנת המתמחים בכיכר הבימה מחו כ-2,500 רופאים, מתמחים וסטודנטים. ההפגנה התקיימה תחת הכותרת "No more 26", כלומר - "לא עוד 26", מספר שמתייחס למשמרות בנות 26 השעות שנהוגות בתקופת ההתמחות. המתמחים, שעבדו בתקופה האחרונה במשמרת בנות 12 שעות כדי למנוע הידבקויות, מסרבים כעת לחזור לתורנויות של 26 שעות. הם דורשים פגישה אישית עם ראש הממשלה וטוענים שיחריפו את הצעדים במהלך השבוע. 

ד"ר עדי ניב-יגודה, מומחה למדיניות בריאות אמר בהפגנה: "מגפת הקורונה יצרה חלון הזדמנויות נדיר לשינויים מבניים במערכת הבריאות, ותיקון עיוותים שפוגעים באיכות ובטיחות הטיפול הרפואי. קיצור שעות התורנות של המתמחים זה אינטרס של המטפלים והמטופלים כאחד".

הפגנת המתמחים בכיכר הבימה:
הפגנת המתמחים בכיכר הבימה:
צילום: אלעד גוטמן

במקביל החלה בכיכר רבין הפגנה תחת הכותרת "ישראל מתביישת מול ממשלת השחיתות", שאורגנה על ידי התנועה לאיכות השלטון. בתנועה טוענים כי הוחלט להפגין בעקבות פסיקת בג"ץ, שדחתה את עתירות התנועה ואישרה את "ההסכם הקואליציוני המושחת שנחתם בין הליכוד לכחול לבן, הסכם ובו סעיפים שמטרתם רמיסת הדמוקרטיה הישראלית ופגיעה חסרת תקדים בעצמאותה של הכנסת, והכל במטרה למלט נאשם מאימת הדין". הפגנות דומות התקיימו מול בתיהם של חברי כנסת מכחול לבן ובהם מיקי חיימוביץ', אסף זמיר ובני גנץ.

יו"ר התנועה, עו"ד ד"ר אליעד שרגא, אמר בהפגנה: "אני מתבייש, שלעת הזו, יעמוד בראש ממשלתנו אדם עם שלושה כתבי אישום. אני מתבייש שלעת הזו, יכהן כראש ממשלתי אדם שעושה הכל על מנת להעביר חוקים לא דמוקרטים שכל תכליתם היא למלט את עצמו מאימת הדין. אני מתבייש באותם שני רמטכ"לים עריקים - אלה שנטשו את הקרב כאשר המערכה כבדה הייתה - ונתנו את השלטון לאדם עם שלושה כתבי אישום".

מחאת המתמחים:
צילום: מרשם - ארגון המתמחים ברפואה
מחאת התנועה לאיכות השלטון (צילום: רענן כהן)
צילום: רענן כהן

ההפגנה השלישית שנערכה הערב היא בתגובה למשבר הכלכלי העמוק בצל התפשטות הקורונה. מארגני ההפגנה קראו לאנשי חיי הלילה, עצמאים, שכירים, מסעדנים וסטודנטים – "להתאחד להילחם על המחר. להילחם על הפרנסה. על התקווה". לטענת מארגני ההפגנה – "החוזה בין הצעירים לבין המדינה הופר. פוטרנו - לא נספרנו, המשק נפתח - לא נספרנו, הפוליטיקה לא רלוונטית בלעדינו - ולא תהיה על חשבוננו".

בתוך כך, מול ביתו של שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס, התקבצו הורי ילדי הגנים המפוקחים - אלו שאין להם פתרון בימים אלו מכיוון שצמצמו את קבוצות הלמידה וחלק נשארו ללא מסגרת.

השתתפו בהכנת הכתבה: אור רביד, יעל אודם, אביבית מיסניקוב, יולן כהן איתר מינמר.