הלימודים יתחדשו: הבוקר (שישי) התכנסו השרים לדיון מכריע בו החליטו כי מיום ראשון הקרוב, 3 במאי, כיתות א'-ג' וכיתות י"א-י"ב יחזרו ללמוד. גני הילדים יישארו סגורים, בהתאם לצו בריאות העם שהפיץ משרד הבריאות לקראת הדיון בו יוחלט סופית על פתיחתם בעוד כשבוע (10.5) על מנת לתת לצוותים להיערך בהתאם. נוסף על כך, מסתמן כי שאר הכיתות בבתי הספר יחזרו לפעילות עד ל-1.6.נתניהו הודיע כי "בשלב זה הלימודים לא יוגדרו כחובה" - חוץ מבחינות הבגרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"בהמשך לדיון העקרוני שקיימנו ב-27 באפריל ולתנאים שנקבעו במסגרתו, נחדש ביום א' הקרוב  3 במאי, את פעילות מערכת החינוך, תוך עמידה בכל התנאים הבריאותיים והתברואתיים שנקבעו על ידי משרד הבריאות", נתכב בהודעת ראש הממשלה לאחר הדיון.

על פי ההחלטה החדשה בחינוך הכללי יחזרו בראשון לבתי הספר כיתות א'-ג' וכיתות י"א-י"ב, ותלמידי החינוך המיוחד. בחינוך החרדי יחזרו ללימודים כיתות ז'-ח' ו-"ישיבות קטנות", במקום הכיתות הנקובות במערכת הכללית. לגבי מסגרות של נוער בסיכון - יסוכם בנפרד במהלך היום. 

בשל מורכבות מערך ההיסעים ומגבלות משרד הבריאות, חלק מהמועצות האזוריות הודיעו שיפתחו את הלימודים ביום שני או שלישי.

הפעוטונים והגנים חוזרים ב-10.5

בנוגע לפעוטונים וגנים לילדים בגילי לידה עד 6, המסגרות יחודשו רק ב-10 במאי, זאת על מנת לנצל את השבוע הקרוב לשיפור המוכנות ועמידה בתקנים החדשים. בנוגע ליוזמות שמרטפות משפחתיות, תותר התאגדות של עד 5 משפחות (בהשוואה לשלוש כיום).

מדינה בדרך להשבתה (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
השערים ייפתחו מחדש | צילום: דוד כהן, פלאש 90

על חזרתם של שאר שכבות הגיל לבתי הספר הוצב יעד לחזור עוד במהלך החודש הקרוב. תלמידי כיתות ד'-י' צפוים לשוב לספסל הלימודים ולא יאוחר מה-1 ביוני. לשם כך יש להשלים את כל ההכנות הייעודיות: "יגובש מתווה לחזרה לפעילות כבר בחודש מאי ולא יאוחר מהתאריך 1.6.20".

משרד החינוך יפעל להכנסת אמצעים שיבטיחו ריחוק חברתי, זאת בנוסף לעמידה בכל דרישות החיטוי וההגנה. שר החינוך רפי פרץ מסר לאחר ההחלטה בוועדת השרים: "מערכת החינוך הייתה ערוכה לפתיחה ביום ראשון בהתאם למתווה שאושר בוועדת השרים וכך גם הצגתי זאת בישיבה היום. אני שמח שועדת השרים אישרה את פתיחתם של כיתות א'-ג', הרחבת החינוך המיוחד, וכן את חזרתם של תלמידי י"א-י"ב יש בכך בשורה משמעותית מאוד לתלמידים, למורים ולמדינה כולה".

"לגבי גני הילדים, ההחלטה היתה לדחות את הפתיחה בשבוע", הוסיף השר. "אנחנו נמשיך לקיים בשבוע הקרוב דיונים קדחתניים עם משרד הבריאות על מנת לפתוח בצורה המיטבית, אנחנו מבינים את המשמעות הקריטית של הנחיות הבריאות ולכן נמשיך לפעול במלוא המרץ כדי לעמוד בהן".

בהערכת המצב השתתפו ראש הממשלה, שר החינוך, שר הפנים, שר העבודה והרווחה, שר הבריאות, שר האוצר, ראש המל"ל, מ"מ מנכ"ל משרד רה״מ, מנכ"ל משרד החינוך, מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל משרד האוצר, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, המשנה לראש המל"ל וגורמים נוספים.