השלב הבא במלחמה בנגיף: ועדת השרים להגדרת "אזור מוגבל" צפויה לאשר היום (שני) את הרחבת הסגר והחמרת מגבלות התנועה בשורת ערים עם שיעור נדבקים גבוה. ההערכה היא שהסגר שיוטל על הערים והשכונות יהיה פחות הדוק מזה שבבני ברק, כך שמרחב הקנייה יצומצם והצטיידות האזרחים במזון תותר במרחב השכונה בלבד. ההחלטה צפויה לצאת אל הפועל ביממה הקרובה. צה"ל צפוי לקחת חלק משמעותי בניהול האירוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באילו ערים תוגבל התנועה?

הסגר צפוי להיות מוטל על הערים אלעד, מגדל העמק, ביתר עילית, אשקלון, טבריה, אור יהודה, מודיעין עילית וגם על שכונות מסוימות בירושלים ובבית שמש. השכונות בירושלים בהן נשקלת החמרת הגבלות התנועה הן הר נוף, בית וגן, רמת שלמה, סנהדריה, גבעת מרדכי, רמות, שמואל הנביא, בית ישראל, הבוכרים, מאה שערים, גאולה, זכרון משה, מקור ברוך, גבעת שאול וקריית משה.

המשטרה ומג
אכיפת ההנחיות בבני ברק

כוחות פיקוד העורף ייכנסו אל תוך היישובים מתוך מטרה לאכוף את הסגר ובעיקר - להעניק סיוע לאוכלוסיות נזקקות. היום ועדת השרים צפויה לאשר סופית את רשימת היישובים ולאחר מכן הכוחות ייכנסו לשטח, אך כבר אמש החלו השיחות עם ראשי הערים לתיאום כניסת הכוחות.

ההסגר על היישובים הנוספים צפוי להיות "נושם", שלא כמו זה שהוטל על בני ברק. המשמעות היא שעדיין תותר כניסה ויציאה מהיישובים, אך זו תיאכף בקפדנות יתרה בדומה למה שנעשה אתמול בירושלים - מחסומים יוצבו בכל הכניסות לעיר והנהגים יתושאלו באשר למטרת נסיעתם. אם יתברר שמטרת הנסיעה מנוגדת לצווים ולתקנות, ובכלל זה להגבלה הנוספת שאפשר שתוטל בדבר המרחב המצומצם של קנייה והצטיידות, יחולקו קנסות והאזרחים יוחזרו לבתיהם. ‏

הממשלה שוקלת: עוצר מלא בחג

בתוך כך, הממשלה אישרה הלילה בישיבה טלפונית את הגדלת מסגרות התקציב בהוראת שעה ל-90 מיליארד שקל כדי לממן את תוכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם נגיף קורונה. הגדלת התקציב נעשתה על ידי תיקון חוק יסוד "משק המדינה". התיקון לחוק יובא היום לאישור הכנסת.

אכיפת הנהלים החדשים
אכיפת הנהלים החדשים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אכיפת הנהלים החדשים
אכיפת הנהלים החדשים | צילום: שלומי אמסלם, פלאש 90

מלבד אישור הגדלת מסגרת התקציב, הממשלה אישרה גם להסמיך את ועדת השרים להגדרת "אזור מוגבל" במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה לאשר הכרזה של "אזור מוגבל" ביישובים ביהודה ושומרון.

אמש הכריז שר הפנים אריה דרעי במהדורה המרכזית כי נשקלת האפשרות בממשלה להטיל עוצר מלא על המדינה בערב פסח וביום החג עצמו. "אנחנו רוצים להצליח במאבק הזה ואנחנו נמצאים בדרך הנכונה", אמר השר. "אסור שחלילה וחס בגלל חג הפסח אנחנו נאבד את זה בגלל חוסר משמעת. אנחנו רוצים שאת ליל הסדר כל אחד יעשה עם המשפחה שהוא חי איתה עכשיו, שלא יעברו משפחות".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אישר את הדברים הבוקר בגלי צה"ל ואמר כי ככל הנראה יוטל עוצר מוחלט בליל הסדר: "בכל המדינה צריך לשמור על הסגר. במקומות שאנחנו מזהים אותם כמוקדים צריך לבלום את ההתפשטות. האם יהיה סגר מוחלט בליל הסדר? כמו שזה נראה כרגע התשובה היא כן. תהיה אכיפה חזקה בעניין הזה כדי שכל אחד יישב רק עם משפחתו".

700 חיילים נוספים יסייעו למשטרה

שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר אמש לצה"ל תגבור של 700 חיילים נוספים לצורך סיוע למשטרה באכיפת מגבלות התנועה שהגדירה הממשלה לאור משבר הקורונה.

מחסום משטרתי בבני ברק
מחסום משטרתי בבני ברק | צילום: דוברות המשטרה

אתמול גבתה הקורונה את חייהם של ארבעה בני אדם נוספים. אחת מהן, דליה סלמונה בת ה-84, היא הנפטרת השישית מבית האבות "משען" בבאר שבע. בעבר עבדה כאחות בבית החולים סורוקה. במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים נפטרה אישה בת 98, דיירת ב"מעון הורים" בעיר. בבית החולים הדסה עין כרם נפטר תושב ירושלים בן 63 שסבל ממחלות רקע משמעותיות. בבית החולים וולפסון בחולון נפטרה אישה בת 61 שסבלה גם היא ממחלות רקע רבות.

לפי נתוני משרד הבריאות, בישראל יש 8,430 חולי קורונה, מתוכם 182 במצב בינוני, 139 במצב קשה ו-106 מונשמים. סך הכל מתו מהנגיף 49 בני אדם - ארבעה מהם ביממה האחרונה.

במקביל לעלייה במספר המתים מהנגיף, חל שיפור במצבו של אפיק סוויסה בן ה-22, חולה הקורונה המונשם והמורדם הצעיר ביותר. סוויסה הועבר בסוף השבוע מבית החולים אסותא באשדוד לבית החולים איכילוב ואתמול מצבו התייצב קלות.