הגיע בזמן: בשעה טובה ומוצלחת תיפתח מחר (רביעי) עונת הרחצה והישראלים יוכלו לשוב לחופי הים. אמנם תחת הנחיות חדשות כמו שמירה על מרחק של שני מטר, אך סוף השבוע צפוי להביא אל החופים מאות אלפים. מוקדם יותר היום התייחס שר הפנים לפתיחה המתוכננת: "ההחלטה על הקדמת עונת הרחצה הייתה הכרחית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אני מקווה שכל מי שיגיע לים החל ממחר יהיה בוגר וינהג באחריות", אמר בהתרגשות אלי שוורצברג, מנהל אגף חופים ואגמים בעיריית ראשון לציון. "ביצענו פעולות נרחבות כדי שנוכל לקבל מחר רשמית את הקהל שיגיע לים. שמנו הכוונה בעזרת שילוט והצבנו כסאות ושמשיות לפי כללי התו הסגול במרחקים של שני מטרים".

עוד הסביר שוורצברג כי החופים בראשון לציון צפויים להיות עמוסים מאוד: "אנחנו צופים סוף שבוע עמוס עם כ-100 אלף מתרחצים שיגיעו לחוף היום ויצטרכו לשמור על אותו מרחקים וכללים של תו סגול בצפיפות אדירה, נעשה את המקסימום שזה יקרה".

ישראלים בים למרות הנחיות הקורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

לא רחוק משוורצברג פגשנו את ראש העיר ראשון לציון, רז קינסטליך שהגיע מקרוב לפקח על המתרחש, "הכנו את החוף הכי בטוח ומוכן לתושבים. תושבים יקרים תגיעו ערוכים ומוכנים, בואו ננסה לא להתחכם, עכשיו האחריות על התושבים שישמרו על הכללים".

במקביל לשיחתנו עם ראש העיר, פקחים מחברה לביטחון, מסיירים בין חלק מהמתרחצים שהגיעו לחוף, בודקים שהמתרחצים אכן מאותה קבוצה גרעינית. "כדי שהחוף הבטוח יישאר בטוח אנשים צריכים לשמור על התו הסגול,  הכוונה שמירה על מרחקים של שני מטרים אחד מהשני, פנינו אל האנשים, שאלנו אותם אם הם מאותה משפחה גרעינית כי במידה ולא הם היו צריכים להתרחק אחד מהשני", אומר הפקח אור בן אבו.

אחרי שהפקחים התרחקו פנינו לקארין, תושבת אזור שהגיעה עם משפחתה לתפוס קצת שמש בים: "נשתדל מאוד לשמור על הכללים, עברנו חודשיים לא קלים, אני מעריכה מאוד את העבודה של הפקחים שעוברים בן המתרחצים ואוכפים את כללי הקורונה, אנחנו לא רוצים חס וחלילה שיהיה כאן גל שני, ואנחנו נעשה הכל למנוע את זה".

המונים בחופי הים (צילום: Reuters)
צילום: Reuters

ביציאה מהחוף אנחנו פוגשים את רויטל נגה, אחת מבעלי המסעדות הותיקות בטיילת, "חודשיים ימים מחכים לפתיחת העונה, מתרגשים שסוף סוף נוכל לפתוח את העסק עם כל המגבלות", תפסנו אותה בדיוק שהיא מסדרת על הרצפה בכניסה למסעדה את מדבקות "2 המטרים". "כולנו רוצים שזה יצליח כדי שבקרוב החוף ייפתח בצורה שכולנו מכירים, כרגע המסעדה פתוחה רק לטייק אווי, תוך שמירה על מרחקים, כולנו מאוד נשתדל שזה יצליח כדי שבקרוב נפתח המקום שלנו כמסעדה רגילה".

איך ייראו החופים בתקופת הקורונה?

החל ממחר ייפתחו 136 חופי רחצה בכפוף להנחיות התו הסגול שגיבש משרד הפנים. עשרות מיליוני שקלים יוקצו לרשויות החוף לתפעול החופים. המתווה המיוחד מפרט את ההנחיות לפתיחת החופים ואחריות הרשויות המקומיות ליישומן:

* המרחק בין המתרחצים יהיה 2 מטר והוא יסומן
* כרוז ישמיע את ההנחיות מדי שעה
* בכל חוף יוצב שילוט מפורט יוצב
* השירותים יחוטאו אחת לשעה - ולא יותר שימוש במלתחות ובמקלחות במבנים סגורים

רשימת החופים המונגשים, מידע על כללי התנהגות בים, הסיכונים ברחצה ועוד מפורסמים באתר האינטרנט של משרד הפנים.

"ההחלטה על הקדמת עונת הרחצה הייתה הכרחית לנוכח רצונם הטבעי של אזרחי ישראל לצאת ולהתאוורר בחופים לאחר חודשים של סגר והגבלות", מסר הבוקר שר הפנים אריה דרעי. "עתה יוכלו כולם לרחוץ בהנאה בחופים המוכרזים, בכפוף להנחיות המפורטות בעקבות משבר הקורונה. גם בעונת הרחצה הנוכחית נוכל להיכנס לחופים ללא תשלום. אני שב ומזכיר: לא שוחים בחוף ללא מציל. הישמעו להנחיות וכך תשמרו על חייכם וביטחונכם. אני מאחל לעם ישראל עונת רחצה מהנה ובטוחה".ם. אמנם עונת הרחצה הזו תכלול הנחיות חדשות