בעקבות התמונות שהגיעו מנתב"ג בהן מתועדים ישראלים רבים שחוזרים ממדינות נגועות בקורונה ועושים את דרכם הביתה ללא כל בדיקה, הממשלה אישרה כי כל השבים מחו"ל ייכנסו לבידוד במלונות. בתחילת הדיון דרש מנכ"ל משרד הבריאות לבטל את כל הטיסות לישראל, אמירה שגררה תגובות חריפות מחלק מהשרים שאמרו שהגדירו את הבקשה כשערורייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במקרים חריגים ויוצאים מן הכלל, מנכ״ל משרד הבריאות ראשי, בהתייעצות עם מפקד פיקוד העורף, לאשר באופן חריג ונקודתי לחוזר מחו"ל לשהות במקום בידוד אחר מטעמים בריאותיים או הומניטריים או בנסיבות מיוחדות אחרות ובתנאים שייקבעו לעניין הבידוד.

בנוסח שהועבר לשרים לא מצוין האם השהייה בבידוד במלונית תהיה על חשבון השב מחו"ל או על חשבון המדינה. השרים גלעד ארדן ודודי אמסלם דרשו להעביר את כל החולים שנמצאים בבידוד ביתי למלוניות, לא רק את השבים מחו"ל.

"אני לא יכול לתמוך כי המדיניות הפוכה להיגיון", אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. "ראשית אני מבהיר שכל ישראלי שנוחת בארץ והולך לבידוד בבית שלו - המשטרה מגיעה אליו ובודקת שהוא אכן בבידוד בבית כמו רוב מכריע של חייבי הבידוד בישראל".

"משרד הבריאות טוען שישראלים שהגיעו לארץ כנראה הדביקו אחרים. מאיפה הנתונים הללו?", שאל השר לביטחון הפנים גלעד ארדן "הם ודאי לא קשורים לשבוע האחרון כי את זה לא ניתן עדיין לדעת ואם יש כאלו נתונים, האם יש גם נתונים על חולים ששוהים בבתיהם שהדביקו אחרים?".

המטוס נחת בשלום, נתב"ג (צילום: פלאש 90, חדשות)
צילום: פלאש 90, חדשות

ארדן הסביר כי ישנם אלפי חולים שנשארים בבתים ומדביקים את בני משפחתם: "אבל באותו זמן יש 6,800 החולים וודאים, שאותם לא שולחים לבתי מלון והם ממשיכים את ההדבקה באזור שלהם. ולכן אני מבקש להבין את השיקולים לשלוח דווקא את אלו שבהסתברות גבוהה אינם חולים, ולא את אלו שבוודאות חולים. מלאי החדרים בבתי המלון מוגבל ובסוף נמצא את עצמנו בלי חדרים לחולים".

המחדל וההחלטות - לוח הזמנים

מחדל נחיתת הטיסות בנתב"ג עברה תהפוכות רבות בשלושה שבועות האחרונים. רק לפני אמש ראש הממשלה נתניהו הורה לעצור את כל הטיסות שנוחתות בנתב"ג עקב הביקורת הקשה בעניין והנתונים המדאיגים: זינוק של 462% בהדבקות שמקורה בנוסעים שחזרו מחו"ל - וזה רק בשבוע האחרון. השאלה העיקרית שעלתה היא מדוע הנוסעים לא חויבו עד כה להישלח למלוניות בידוד כפי שבנט הציע לפני כבר יותר משבועיים. אלה ההחלטות שהתקבלו בעניין הטיסות בנתב"ג בתקופה האחרונה:

18.3: טיסת הקורונה - משרד הבריאות מקבל מידע על קבוצה של חסידי חב"ד מניו-יורק שנחשפו לקורונה, ומתכוונים להגיע לישראל. אין סמכות לעצור אותם. הם מגיעים לארץ ונלקחים לבידוד במלון.

22.3: 65 מהחסידים מאובחנים כחולי קורונה. משרד הבריאות ממליץ להחמיר את הפיקוח בנתב"ג.

25.3: שר הביטחון, נפתלי בנט, מודיע: לוקח את האחריות על הנוסעים בנתב"ג. מי שיגיע ממוקד סיכון יועבר למלונית ויעבור בדיקת קורונה.

27.3: דיון אצל רה"מ – מבינים שאין מספיק בדיקות ואין מספיק מקום במלונות. ההחלטה של בנט מבוטלת, הציבור לא מעודכן.

31.3: אנחנו מדווחים על טיסה מניו-יורק שנוחתת בישראל ונוסעיה לא נלקחים לבידוד.

1.4: בעקבות החשיפה - נתניהו מנחה להעביר את כל הבאים מחו"ל לבידוד במלונות. האחריות – של משרד הביטחון.

2.4: הממשלה מחליטה על בידוד לכל החוזרים מחו"ל. אבל יש סייג: מי שמוכיח שהולך לבידוד בביתו – ישוחרר. מאז ועד היום – הרוב המוחלט של הנוסעים שנחתו כאן שוחררו לביתם.  

7.4: נכנס לתוקף הסגר, ואיתו איסור הנחיתות בישראל. עם סייג: מותר לשרים לתת אישור חריג לנחיתות. מאז ועד היום – החריג הפך לכלל. רוב הטיסות נחתו. הנוסעים שוחררו לביתם.