קורונה בגליל: כוחות צבא ומשטרה פועלים משעות הבוקר ביישובים שפרעם ודיר אל אסד, בעקבות דיווחי משרד הבריאות על עשרות חולי קורונה מאומתים ביישובי האזור. המאמצים מתמקדים בהשארת התושבים בבתים כדי למנוע התפשטות נוספת של הנגיף. אלוף-משנה רז קרני במיל' פנה לתושבים: "יש לנו אפשרות להציל חיים, אנחנו נמצאים בנקודה מאוד משפיעה באירוע". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ח"כ עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, הצטרף לקריאה לתושבי דיר אל אסד להישאר בבתיהם, והגיע לשטח וקרא באמצעות כרוז: "קורא לתושבים לנהוג באחריות ולהשאר בבתים. המצב חמור, ממש מסוכן, כל אחד מאיתנו חייב להיות אחראי, אחראי לבית שלו, ולאחים ולאחיות שלו, כלפי משפחתו וילדיו. המצב באלבענה ובדיר אל אסד מסוכן. אסור להסתובב מחוץ לבית בימים אלה". 

במשרד הבריאות עדכנו כי קופת החולים "כללית" מפעילה מתחם לבדיקת קורונה בבענה - דיר אל אסד. במתחם הבדיקות שפועל מיום שני האחרון בין הכפרים בענה ודיר אל אסד בוצעו מעל מ-400 בדיקות.

"צוותי כללית ערוכים ומגויסים להמשך הפעילות לאיתור חולים במסגרת המאבק הלאומי לבלימת קצב התפשטות המגיפה", מסביר רונן נודלמן מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי, "במסגרת זו הוקמו בתוך שבוע מתחמי בדיקות בתמרה, סכנין, ירכא, מעלות, רכסים, בענה דיר אל אסאד ומחר יפתחו בנהריה ובקרית ביאליק. כמו כן, מיום ראשון תפעל ניידת קורונע שתעבור בין ישובים במטרה להנגיש את הבדיקות מצילות החיים". 

בסרטון שצילם מפקד נפת גליל מערבי, אלוף משנה במיל רז קרני הכריז: "אנחנו בעיצומו של אירוע מורכב בכפר דיר אל אסד, יש לנו כרגע 25 חולים ואנחנו ביחד עם כוחות ההצלה ובעיקר משטרת ישראל בהובלת הרשויות המקומיות מטפלים באירוע בנחישות. אנחנו מפנים כרגע אנשים על פי הסכמתם לבתי מלון בתל אביב ובנהריה. כל מי שחולה חייב ללכת לבית מלון כדי להחלים בבית המלון".

פיקוד העורף בעיר שפרעם ובדיר אל אסד  (צילום: פיקוד העורף)
צילום: פיקוד העורף

"יש לנו אפשרות להציל חיים" המשיך קרני, "אנחנו נמצאים בנקודה מאוד משפיעה על האירוע הזה. אם כולם יתנהגו בצורה טובה ויענו להנחיות של משרד הבריאות ומשטרת ישראל והמועצה המקומית אנחנו נהיה במקום יותר טוב בעוד שבוע". 

פיקוד העורף בעיר שפרעם ובדיר אל אסד  (צילום: פיקוד העורף)
צילום: פיקוד העורף

מאז הגעת הנגיף לישראל נערכו כ-20 אלף בדיקות בחברה הערבית ואובחנו רק כ-400 חולים. אך בתום חקירה אפידמיולוגית של משרד הבריאות הגיעו החוקרים למסקנה כי המספר גדול בהרבה וגובר החשש שמדובר במוקד התפרצות חדש, אחרי בני ברק וחלק מהשכונות בירושלים. 

48 חולים אובחנו ביישוב אום אל פחם ולמרות שהמספר ממשיך לטפס, התושבים שם לא נשמעים להנחיות. בעירייה מותחים ביקורת על המשטרה וטוענים שאכיפה לא מספקת. במשרד הבריאות מצביעים על חודש הרמדאן כנקודת תורפה משמעותית וחוששים שם מהתקהלות שתעלה את מספר החולים במאות או אלפים נוספים.

בכפר בענה נפתח אתמול מתחם הדרייב אין לבדיקות הקורונה שאמור היה לספק אלפי בדיקות ביום. אך מאוחר יותר התברר כי בשל מחסור חמור בבדיקות, רבים מהתושבים נאלצו לשוב על עקבותיהם ולהיבדק במועד מאוחר יותר. "משרד הבריאות לא סיפק לנו את המנות האלה", אומר עלי ח'ליל, ראש מועצה בענה. "אני צעקתי עליהם ודיברתי איתם ובקרוב הם יביאו לנו".