לאור הנתונים הראשוניים המעודדים בבני ברק ובירושלים, הוחלט בשיחה משותפת שנערכה בין שר הבריאות יעקב ליצמן, שר הפנים אריה דרעי ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לקיים מתווה מקל על הערים על מנת להקל את הסגר שהסתיים הלילה בחצות. פרטי המתווה ייקבעו בדיון מיוחד שיקיימו השרים היום (שני) בשעה 10:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה על הקלות בסגר באה בעקבות הירידה בנתוני ההדבקה בבני ברק ובירושלים, וכן בעקבות התחייבותם של ראשי הערים להוציא לפחות מחצית מהחולים הנותרים בעיר לבתי מלון עד סוף השבוע.

בעוד שבמשרד הבריאות ובממשלה מעודדים מהירידה בקצב ההדבקה, בירושלים התפתחו הלילה עימותים בין שוטרים למאות מפגינים שמחו על אכיפת ההנחיות. המפגינים משכונת מאה שערים מוחים בשבועות האחרונים על האכיפה הקפדנית שמפעילה המשטרה בהוראת הממשלה.

 

אכיפת הנהלים החדשים (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
אוכפים את הסגר | צילום: פיטוסי , פלאש 90

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן אמש כי מספר בני האדם שנדבקו בקורונה בישראל עלה ל-13,491. כמו כן, נרשמה ירידה משמעותית במספר החולים במצב קשה - 18 פחות ביממה האחרונה. 172 נפטרו עד כה מהנגיף. מספר המונשמים ירד בארבעה מאז אתמול ועומד כעת על 109. מספר הבדיקות שנעשו ביממה האחרונה עומד על 10,010.

ליצמן דחף להקלות בסגר, השרים התרעמו

ביום חמישי אישרו שרי הממשלה להמשיך את המגבלות על ירושלים ובני ברק, זאת לאחר שפג תוקף המגבלות שהוטלו על שתי הערים במהלך ימי החג. בבני ברק הסגר המוחלט יוסר, על אף התנגדותם הנחרצת של שר האוצר כחלון ושר הביטחון בנט שהתרעמו על ההחלטה.

במהלך הישיבה פרץ ויכוח חריף בין שר האוצר כחלון לבין שר הבריאות בעקבות בקשת ליצמן להקל בסגר על העיר בני ברק. השר כחלון פונה למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "בואו נפתח את כל המדינה אז, למה רק את בני ברק?". בר סימן טוב השיב: "עיריית בני ברק מתפקדת בצורה יעילה וראויה". כחלון תהה: "אבל מה הנתונים? על סמך מה? אנחנו לוקחים פה הימור". בתגובה אמר בר סימן טוב: "זה לא הימור, הם פועלים נכון וצריך לבוא לקראתם".

פיקוד העורף חלוקת מזון קורונה בני ברק (צילום: תומר נויברג פלאש 90)
פיקוד העורף מסייע בבני ברק | צילום: תומר נויברג פלאש 90

אל הביקורת של שר האוצר כלפי משרד הבריאות הצטרף גם שר הביטחון נפתלי בנט, ושניהם הקשו והמשיכו להתווכח, אך לבסוף הם ויתרו והוחלט על הקלה במגבלות. גורמים באוצר חששו שההקלה בסגר על בני ברק לא תאפשר לבסוף הקלות בסגר על שאר המשק.

הביקורת על משרד הבריאות מגיעה גם מצד גורמים בכירים במשרד שטענו שהשר ליצמן דוחף להקל על בני ברק אך ורק בגלל לחצים שהוא מקבל מהמגזר שלו ומהרבנים בבני ברק, ולא על סמך נתונים. רק בשבוע שעבר, הם אומרים, הסביר המנכ"ל בר סימן טוב שהשיקולים להטלת הסגר הסתמכו על נתונים, ועכשיו מבקשים להכניס שיקול חדש -ההשתדלות של עיריית בני ברק.