ראש הממשלה נתניהו יכריע היום (שלישי) האם להטיל סגר והגבלות על תנועה במהלך חודש הרמדאן, יום הזיכרון ויום העצמאות. בהודעה ששלח המל"ל לשרי הממשלה נמסר כי נתניהו נוטה להחמיר ולהטיל סגר ביום העצמאות, וכן מכוון לאשר סגר ביישובים הערביים בחודש הרמדאן החל מיום חמישי, בכל יום, משעה 18:00 עד 03:00 לפנות בוקר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באשר ליום הזיכרון, ראש הממשלה יבחן הגעה מדורגת של המשפחות לבתי העלמין בימים שלפני יום הזיכרון, כפי שפורסם מוקדם יותר ב-N12.

למרות המלצת משרד הבריאות, הנטייה של ראש הממשלה היא לא לקיים סגר בגלל לחץ שמופעל עליו בעקבות החשש שמשפחות שכולות לא יוכלו לעלות לקברי יקריהן. הפתרון המסתמן הוא שבשבוע הקרוב רק המשפחות הגרעיניות של הנופלים יוכלו לעלות לבתי העלמין הצבאיים, בתיאום עם המשטרה והצבא שיכווינו אותן וידאגו למנוע התקהלויות.

בשעה 14:30 יקיים ראש המשלה נתניהו דיון עם אנשי משרד הביטחון, אגף כוח אדם בצה"ל ויו"ר יד לבנים אלי בן שם שבו ידונו בפרטי המתווה. הפתרון המסתמן, כך מאמינים הגורמים שעוסקים בנושא, יאפשר מצד אחד למשפחות השכולות לעלות לבתי העלמין באופן מדורג ומצד שני ימנע התקהלויות ביום הזיכרון עצמו.

התוכנית לרמדאן: הגבלות לצד הסברה

בנוגע לסגר ברמדאן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ממליץ לסגור את בתי העסק בכל היישובים עם רוב מוסלמי ובמזרח ירושלים, בכל יום החל מ-18:00 ועד השעה 03:00 - למעט בתי מרקחת ומפעלים חיוניים.

בנוסף, על פי התוכנית שבה דנו גופי הביטחון, תהיה נוכחות מוגברת של המשטרה ביישובים הערביים במהלך הרמדאן - תוספת של לפחות 3,000 שוטרים בהשוואה למצב שגרה, כשבשעות אחר הצהריים והערב יוצב הכח הגדול ביותר שיוודא שאין עומסי יתר בחנויות וימנע התקהלויות.

בצד ההגבלות, יושם דגש גדול על הסברה לאוכלוסיה ועל שיתוף פעולה עם ראשי הרשויות והנהגת המגזר הערבי. יושק קמפיין של המשטרה והמשרד לביטחון פנים שמסביר את חשיבות פעילות המשטרה במהלך הרמדאן להגנה על בריאות הציבור.

על רקע הודעת נתניהו כי אירועי יום הזיכרון ישנו את אופיים בשל מגפת הקורונה, פנה אליו לאחרונה יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם והתריע מפני עימותים פיזיים בבתי עלמין צבאיים. "השנה לצערנו זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שבתי הקברות הצבאיים יהיו ריקים", כתב בן שם לנתניהו - וגם לרמטכ"ל, למנכ"ל משרד הביטחון ולראש אגף הנצחה ומורשת. "הטקסים למעט הטקס בהיכל הזיכרון ובכותל בוטלו כולם", הוסיף.

עוד סיפר בן שם במכתבו לראש הממשלה על "פניות של הורים שאיימו להתאבד על קבר הבן ואיומים רבים. אני סבור שיש לעשות הכל על מנת שלא לראות מחזות קשים אלו ביום הזיכרון, היום הקשה ביותר בשנה לציבור המשפחות".