זוכרים את הנופלים: בצל משבר הקורונה מדינת ישראל מתייחדת היום (שלישי) עם 23,816 הנופלים במערכות ישראל ובפעולות האיבה. בשעה זו מתחיל הטקס הממלכתי לזכר נפגעי פעולות האיבה בהר הרצל. בשעה 11:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות ואחריה החל טקס הזיכרון המרכזי בהר הרצל. ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס והבטיח שישראל מפעילה את כל האמצעים להשבת השבויים והנעדרים. בשל המגבלות החמורות, בתי העלמין והחלקות הצבאיות ננעלו אמש ובמשטרה הציבו מחסומים בדרכים המובילות אליהם. בשעה 17:00 יכנס לתוקפו הסגר שיימשך עד לצאת יום העצמאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"משפחות יקרות, אמנם מספר הנופלים בפעילות מבצעית בשנה החולפת הוא הקטן ביותר בתולדות המדינה אבל כל משפחה והיגון שלה, ולאלו אין אף פעם תאריך תפוגה", פתח נתניהו את דבריו. "כאח שכול שצלקות האובדן טבועות בו, אני מברך על כל מקרה שנחסך ממשפחות חדשות. כל יגון שנחסך מהן. כראש ממשלה אני יודע שהמדיניות התקיפה שלנו אל מול מבקשי נפשנו מונעת קורבנות, אויבינו יודעים שעל כל התגרות מצידם אנחנו מגיבים בעוצמה כפולה ומכופלת".

הנשיא ריבלין והרמטכ
נשיא המדינה והרמטכ"ל בטקס הממלכתי ברחבת הכותל | צילום: עמוס בן גרשום

נתניהו המשיך: "שני שיקולים מנחים אותי פני שאני מאשר פעולה או מבצע – חשיבות ביצוע המשימה ודאגה לשלום החיילים. אבל כולם חייבים לדעת למען ביטחון המדינה למען קיומנו ולמען עתידנו תמיד נהיה מוכנים למערכה, להדוף סכנות חמורות. זה השינוי הגדול שחל בתולדות עמנו, במשך דורות ארוכים היינו כעלה נידף, כצאן מובל לטבח. באין מדינה ובאין צבא הגבורה והערבות ההדדית בשדה הקרב, שמתוארות בתנ"ך, נעלמו כלא היו. והנה עם חידוש העצמאות הלאומית הם שוב התגלו במלוא עוזם".

את דבריו סיים ראש הממשלה בהתייחסות לשבויים ולנעדרים: "בשם הערבות ההדדית אני מתחייב שנמשיך להשקיע מאמצים בלתי נלאים להחזיר את נעדרינו ושבויינו, ביניהם הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד".

בבתי העלמין הצבאיים התקיים הבוקר טקס "משמר הנר" ובהשתתפות חיילי צה"ל וללא משפחות הנופלים. למרות האכיפה הקפדנית, במשטרה מעריכים כי יהיו משפחות שיבקשו להגיע להתייחד עם זכר יקיריהם. לכן הוחלט להציב מחסומים רחוק מהכניסות לחלקות הצבאיות, כדי למנוע תיעוד של החסימות. במשטרה מדגישים כי הם לא יתעמתו עם המשפחות השכולות.

אסתר בן יהודה, אמא של אליאל בן יהודה ז
אסתר בן יהודה, אמא של אליאל בן יהודה ז"ל, ממתינה לחברים שיבואו לנחם למרות הקורונה | צילום: חדשות 12

מטס כבוד של חיל האוויר חלף מעל הר הרצל מיד לאחר הצפירה. הטקס הממלכתי לזכר נפגעי פעולות האיבה החל בשעה 13:00 בהר הרצל והוא מועבר בשידור חי באמצעי התקשורת השונים.

שר הביטחון נפתלי בנט אמר היום: "עוד לא הגענו לרגע בו אויבי ישראל משלימים עם קיומה של מדינה יהודית בארץ ישראל. לצערי, אינני יכול להבטיח שזה יקרה בדורנו. גם בעצם ימים אלו המשטר האיראני וזרועותיו פועלים בניסיון לפגוע במדינת ישראל ובאזרחיה. רק זאת אוכל להבטיח: מדינת ישראל לעולם לא תפקיד את בטחונה בידי אחרים. אנחנו נגן על עצמנו בכוחות עצמנו. אנחנו נמשיך להעביר את המערכה לשטח האויב. עברנו מבלימה של התבססות איראן בסוריה, לדחיקתה משם, ולא נפסיק. לא נאפשר עוד לאיומים אסטרטגיים לצמוח מעבר לגבולותינו, מבלי שאנו פועלים. חיילי צה"ל ומפקדיו בוטחים ונחושים, ובעזרת השם ננצח".

לפני זמן קצר תמו הטקסים הרשמיים של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ברחבי הארץ. לראשונה מאז קום המדינה התקיימו האירועים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ללא קהל בשל נגיף הקורונה. משרד הביטחון צילם 6 טקסים בבתי עלמין מרכזיים לטובת המשפחות השכולות שנאלצו לציין את היום הקשה בביתם.

באתר "יזכור" של משרד הביטחון הודלקו לאורך היממה האחרונה יותר מ-1.3 מיליון נרות וירטואלים לזכר הנופלים.     

טקס הדלקת המשואות שמסמל את המעבר בין יום הזיכרון ליום העצמאות צולם ונערך מראש ישודר הערב בשעה 19:45. גם הוא יתקיים במתכונת מצומצמת וללא קהל לאור ההנחיות וההגבלות החמורות. השנה הטקס יהיה בסימן "חיבורים בחברה הישראלית".

היום בשעה 17:00 יחל הסגר הכללי שיסתיים רק בתום יום העצמאות ב-29.4 בשעה 20:00. תוגבל התנועה הבינעירונית, ותתאפשר יציאה מהבית רק לצורך הצטיידות תרופות ובמוצרים חיוניים בלבד - גם זאת בתוך יישוב המגורים. כמו כן, התחבורה הציבורית תופסק לאורך כל יום העצמאות.

משרד הבריאות מדגישים כי לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית בהתאם להנחיות ולמתכונת שחלה בליל הסדר.