נזקי גל החום הקיצוני: משעות הבוקר שישה אנשים במוקדים שונים ברחבי הארץ, פונו לבית החולים בעקבות מכת חום. בבוקר, בהפרש של שעה אחד מהשני, בן 87 לקה במכת חום ופונה במצב קשה, בת 94 פונתה במצב בינוני ובן 65 במצב קשה. בהמשך היום עוד שלושה נוספים פונו, בדרגות פציעה שונות, על ידי צוותי מד"א לבתי החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סמוך לשעה 08:00 צוותי מד"א הוזעקו לדירה בבאר שבע, בה מצאו גבר בן 87 במצב קשה כשהוא עם סימנים של מכת חום. הצוות העניק לו טיפול ראשוני ופינה אותו לבית החולים סורוקה בעיר. כשעה וחצי לאחר מכן דווח על מקרה דומה ובת 94 פונתה לסורוקה כשהיא במצב בינוני.

בשעה 10:35 התקבל דיווח על גבר בן 65 מעורפל הכרה באחד הרחובות בירוחם. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו לו טיפול ראשוני ופינו אותו לסורוקה במצב קשה. בשעות הצהריים, בת 88 מרמת השרון פונתה לבית החולים מאיר כשהיא במצב בינוני וסובלת ממכת חום. "כשהגענו למקום ראינו את האישה ישובה בתוך הרכב כשהיא בהכרה מעורפלת וחמה מאוד למגע", סיפר אחמד אבו-שאח, פרמדיק מד"א שהיה בזירה. "מיד הוצאנו אותה מהרכב והכנסנו אותה לניידת טיפול נמרץ המקוררת, הענקנו לה טיפול רפואי שכלל קירור ונוזלים והיא פונתה במצב יציב לבית החולים".

הזירה בה נמצא הגבר שקיבל מכת חום בחדרה
הזירה בחדרה משבוע שעבר | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

מזג האוויר הקיצוני המשיך להשפיע על האוכלוסייה המבוגרת ובשעה 15:21 התקבל דיווח על גבר בן 80 מעורפל הכרה בבית בפתח תקווה. צוותי רפואה של מד"א שהוזעקו למקום העניקו לו טיפול ראשוני ופינו אותו לבית החולים בילינסון כשהוא עם מכת חום במצב קשה, מורדם ומונשם.

עשר דקות לאחר מכן, צוות מד"א הוזעק לרחוב המלך שלמה בחיפה בשל דיווח על גבר בן 50 עם סימנים למכת חום. הם הגיעו לזירה והעניקו לו טיפול רפואי ראשוני ופינו אותו לבית החולים רמב"ם בעיר כשהוא במצב קשה. סמוך לשעה 18:00 התקבל דיווח על אישה בת 65 מחוסרת הכרה. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו לה טיפול ראשוני ופינו אותה לבית החולים סורוקה כשהיא במצב קשה עם סימנים למכת חום.

השרב הכבד שפקד את ישראל, החל מיום שישי האחרון, כבר גבה שני קורבנות. צוותי מד"א נאלצו לטפל במעל ל-1,200 פגיעות שונות כתוצאה ממזג האוויר הקיצוני: התייבשות, עילפון, סחרחורות ומכות חום. במוקד החירום של מד"א התקבלו למעלה מ-725 קריאות בגלל חולשה וסחרחורות, יותר מ-370 על מקרים של עילפון ו-90 קריאות על מקרי התייבשות.

בעקבות מזג האוויר החריג, שר הבריאות הנכנס יולי אדלשטיין החליט לאשר הלילה את הסרת המסכות בכיתות ובמרחב הציבורי עד לסוף השבוע הקרוב: "יש לקחת ברצינות את ההגנה מהקורונה, אבל גל החום עשוי להיות מסוכן בפני עצמו", אמר השר. גם שיא צריכת החשמל נשבר אתמול, עם 13,809 מגוואט. לשם השוואה, השיא הקודם נקבע ביולי אשתקד ועמד על 13,568 מגוואט.

הישראלים נוהרים לחופי הים
הישראלים נוהרים לחופי הים (ארכיון) | צילום: Reuters

מנכ"ל מד"א, אלי בין, התייחס למזג האוויר החריג: "עם תחילתה של עונת הקיץ, ונוכח השרב הכבד שפקד את ישראל בימים האחרונים, אנו מבקשים מהציבור להקדיש תשומת לב יתרה לשמירה על סביבתם הקרובה וכן לדאוג לאוכלוסיות בסיכון – קשישים, בודדים, חולים וילדים קטנים, אשר עלולים להיפגע באופן קשה בשל היעדר שמירה על ההנחיות בימים חמים אלו. מתחילתו של גל היום ועד כה, חווינו טרגדיות רבות וטיפלנו במקרים קשים, אשר היו יכולים להימנע במידה של טיפול נכון. אנו קוראים לציבור להישמר ולהיזהר, כדי לצמצם את הפגיעות ככל שניתן".