ממוקדי הקורונה לישראל, ללא מיגון וללא בידוד: תיעוד שהגיע לידי N12 חושף כי אנשי ביטחון בטיסת חילוץ של אל על השבוע למוקד קורונה בחו"ל קיבלו את הנוסעים ללא חליפות מגן, רובם אפילו ללא מסכות. אלא שלמרות זאת, לאנשי הביטחון שגויסו למשימה נאמר כי הם לא מחויבים בבידוד ויכולים להמשיך בחייהם לפי ההנחיות לציבור הרחב. עובדים ששוחחנו איתם מעידים כי מדובר בתופעה: "רגע לפני הטיסה מודיעים לנו שאין מספיק מסיכות, בזמן שלצוותי האוויר יש חליפות מגן".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד שצולם על ידי אחד הנוסעים בטיסה השבוע נראים עובדי עמ"י תעופה (עובדים מקומיים ישראלים) מתשאלים את הנוסעים בשדה התעופה בחו"ל ללא מיגון. גם בתיעוד שהגיע מפתח המטוס נראה כי בעוד שצוותי האוויר ממוגנים בחליפות מגן, עובדי הביטחון מצוידים במסיכה בלבד. בהודעות שהגיעו לידינו ונשלחו מההנהלה לעובדים נכתב במפורש כי הם: "לא מחויבים בבידוד ויגובה באישור תנועה מהמשטרה".

בודקי ביטחון ישראלים בחו"ל לא ממוגנים לקורונה
ההודעה שנשלחה לעובדים

"יש נציגויות שמצליחות להתארגן על ציוד מיגון וכאלו שלא", מעיד אחד העובדים השוהה בחו"ל. "קורה שרגע לפני הטיסה מודיעים שלא השיגו ציוד מיגון עבורנו, שאין מספיק מסיכות".

עובדת אחרת שחזרה ארצה מחו"ל מעידה: "חזרו לארץ ללא מיגון. בזמן שהנוסעים עוכבו אנחנו ואנשי צוות האוויר עברנו ונכנסנו לארץ ללא חובת בידוד". היא תיארה אף מצבים חמורים יותר שבהם העובדים נאלצים לדאוג לעצמם: "לפעמים ממש אין כלום, אפילו לא מסיכה ואנחנו צריכים להשיג לעצמנו".

בימי שיגרה עובדי עמ"י תעופה, המבצעים את פעילות האבטחה עבור טיסות ישראליות בנמלי תעופה זרים מתגוררים בחו"ל. ואולם בימים אלו של משבר הקורונה העובדים מספרים כי כמחצית מהם חזרו להורים בארץ. בהמשך עדותו תיאר העובד ששוחח עמו: "אנחנו מסכנים את חיי ההורים שלנו, ובכלל את אזרחי ישראל. אנחנו רואים את משלוחי הציוד - למה זה לא מגיע אלינו?".

קורונה אל על (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90 )
קורונה אל על | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90

העובדים מועסקים על ידי אל על, אך גם חתומים על חוזה מול משרד החוץ ומונחים מקצועית בעניינים ביטחוניים על ידי השב"כ.

נציין כי עוד כשהוחלט על הבידוד לשבים מתאילנד, סיכמו בחברת אל על כי צוותי האוויר לא יחויבו בבידוד. המתווה שנקבע הוא כי צוות האוויר לא יצא מהמטוס ויהיה ממוגן באופן מלא. ואולם כעת אנחנו רואים כי אפילו עובדי הביטחון הנדרשים לביצוע תפקידם לצאת למדינת היעד לא ממוגנים באופן מלא.

מאגף ביטחון אל על נמסר: "נשות ואנשי מערך אבטחת התעופה הישראלית עומדים בחזית המאמץ הלאומי להטסת ציוד חיוני למדינת ישראל מכל מקום בעולם ולהשבת אלפי הישראלים בחזרה לארץ. מערך האבטחה פועל על פי הנחיות משרד הבריאות ויתר הגופים הרגולטוריים במדינת ישראל ומספק לעובדיו, בארץ ובחו"ל, את ציוד המיגון הנדרש".