שרי הממשלה אישרו אמש (חמישי) הטלת הסגר מיוחד על אזורים עם תחלואה גבוהה של קורונה. העיר הראשונה שתוגבל בה התנועה על פי ההנחיות החדשות היא כצפוי - בני ברק. באזורים הנוספים עם תחלואה גבוהה כמו שכונות בירושלים, ביתר עילית וקריית יערים - צפויים להיכנס להסגר גם כן. משרד הבריאות נתן הנחיה למשטרת ישראל לפעול בכוח כנגד מי שלא יציית להנחיות שנכנסו לתוקפן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת ההגבלות החדשות על האזורים עם התפשטות קורונה גבוהה מהממוצע, תותר יציאה וכניסה מהאזורים המיוחדים בתנאים מגבילים מאוד. חלק מהתנאים שאושרו הם יציאה לטיפול רפואי שלא ניתן לקבל באותו אזור ויציאה להליך משפטי שמחייב התייצבות.  

משרד הבריאות אישר למשטרת ישראל לפעול בכוח כנגד מי שלא יציית להנחיות החדשות גם בבני ברק. המשטרה מחכה להוראות משרד המשפטים המדויקות אך במקביל נערכת למנוע כבר ממחר בבוקר כניסה ויציאה מהעיר. ההערכה היא שהאישור המשפטי יגיע כבר בלילה ובמצב כזה בכל הכניסות לבני ברק תיאסר כניסה ויציאה של תושבים - למעט חריגים שיפורטו בתקנות, חולי קורונה שלא יכולים לקיים בידוד כראוי - יפונו למלוניות.

פעילות משטרה במאה שערים לאכיפת תקנות הקורונה
שכונת מאה שערים צפויה להוות בעיה קשה למשרד הבריאות והמשטרה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
קשיש בבני ברק
אדם עם מסכה בבני ברק | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

מבצע האכיפה בעיר צפוי להיות מורכב ורגיש ומסתמן כי מי שיבצע את הפינוי הזה הם אנשי פיקוד העורף. במקרים של חולים שיסרבו להתפנות מרצונם ייקראו למקום צוותי משטרה ייחודיים שיש להם סמכות חוקית לפנות בכוח אזרחים.

עיקר המאמץ המשטרתי מתמקד באותם צעירים ששייכים לפלג הירושלמי הקיצוני. מרבית התושבים משתפים פעולה עם המשטרה, אך הפלג הקיצוני מקשה מאוד לאכוף את הנהלים. למשטרה יש סוכנים סמויים בתוך הארגון, תושבים שמשתפים פעולה עם המשטרה ומעדכנים אותם איפה יש התקהלות או איזו ישיבה נפתחה. אותו מידע מביא את המשטרה לפשיטות אגרסיביות שיימשכו עד שאותו פלג יתיישר. בנוגע לאפשרות של פינוי חולים משכונת מאה שערים - ההערכה היא שצעד כזה יהיה כמעט בלתי אפשרי.

עוד הוחלט בישיבה – "חובת בידוד של 14 יום במקום ייעודי מטעם המדינה, לחוזרים מחו"ל שאין באפשרותם לקיים את תנאי הבידוד בבית מגוריהם או במקום אחר". בנוסף, נקבע כי בסמכותו של רופא מחוזי או ראשי להורות על אדם להיכנס לבידוד במקום מטעם המדינה, אם נמצא כי הוא לא יכול לקיים את התנאים כראוי. מי שיפר את הוראות הבידוד שנכפו עליו צפוי לקנס מנהלי בגובה של 5,000 ש"ח.

מה שקורה בבני ברק – לא נשאר בבני ברק

גורם בכיר במעגל מתווי המדיניות מעריך שעד שלא ישתנה המצב בריכוזים החרדיים, לא ניתן יהיה לחדש את פעילות המשק - כך פורסם הערב במהדורה המרכזית. לדברי הבכיר, "היציאה ההדרגתית לשגרה לא תתאפשר כל עוד לא תיבלם המגפה בקרב האוכלוסייה החרדית ואזורים צפופים אחרים".

"הכלל שיקבע הוא 'חוק הישראלים השלובים'", העריך הגורם הבכיר בקרב קובעי המדיניות. "בישראל אין אפשרות אמיתית להפריד בין אוכלוסיות ובין ערים שכנות (כמו רמת גן ובני ברק) או חלקים של ירושלים. ולכן היציאה ההדרגתית לשגרה לא תתאפשר כל עוד לא תיבלם המגפה בקרב האוכלוסייה החרדית ואזורים צפופים אחרים".

כלומר, אם מסתכלים היום על הנתונים היבשים, מקבלי ההחלטות מקבלים תמונה טובה יחסית - יש בלימה של עקומת הנדבקים והתמותה פחותה משציפו, אך הנתונים בריכוזים החרדיים ובאזורים צפופים אחרים שונים לגמרי וכל עוד לא נראה ירידה בהיקף התפשטות המגפה בהם - לא ניתן יהיה לחדש את פעילות המשק. לכל יום שעובר במשבר הזה יש משמעות כלכלית וחברתית אדירה. כל ישראל ערבים זה לזה - ותלויים זה בזה.