לקראת חזרת התעופה לשגרה, בנמל התעופה בן גוריון החל הבוקר (חמישי) פיילוט לבידוק הנוסעים היוצאים לקראת פתיחת השמיים לתעופה תחת הגבלות. הפיילוט יתבצע על שתי טיסות היוצאות מישראל והוא יכלול צעדי מניעה מוקדמים. בשלב זה התכנון הוא לפתוח את נתב"ג לטיסות כבר בתחילת יוני ולאפשר טיסות של תיירים ואנשי עסקים למספר מדינות שיש בהן רמת תחלואה נמוכה. היעדים הנבחנים לפתיחת טיסות סדירות הם מונטנגרו, פאפוס, ברלין, איי יון, גיאורגיה וסלובניה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי מתווה רשות שדות התעופה, תהליך היציאה לחו"ל יחל בהגעה של כארבע שעות לפני הטיסה לטרמינל 3 - היחיד שפעיל לטיסות לחו"ל בשלב זה. רק הנוסעים עצמם יורשו להיכנס לטרמינל, ללא מלווים, בשל חובת הריחוק החברתי. בשערי הטרמינל ייבדק כרטיס הטיסה של הנוסע וכרטיס העלייה למטוס, אשר יופק בצ'ק אין מוקדם מהבית, כולל הדרכון. כמו כן, תבוצע לנוסעים בדיקת חום ותידרש עטיית מסכה.

קורונה - נתב"ג (צילום: Ariel Schalit, AP)
תיירים בנתב"ג. ארכיון | צילום: Ariel Schalit, AP

נוסע עם חום לא יוכל להיכנס לטרמינל 3 והודעה על כך תועבר לחברת התעופה שבה אמור היה הנוסע לטוס. נוסע שלא ידפיס כרטיס עלייה למטוס בבית, יוכל לעשות זאת בקיוסקים הפזורים בטרמינל, כדי שיוכל להשלים את הליך הצ'ק אין.

העברת הנוסע לדלפקי חברת התעופה לצורך מסירת מזוודה, תעשה בשמירה על מרחק של 2 מטרים מנוסע לנוסע. דלפקי הצ'ק אין ישמשו לשליחת מזוודה בלבד. חיטוי יתבצע באופן תדיר, ובטרמינל יפוזרו בכל נקודה תכשירי חיטויי ידיים.

"מקווים ליצור מצב בו יוכל נוסע להציג ויזה הרפואית"

תהליך הכניסה לישראל טרם סוכם, אך נמצא על שולחנם של מקבלי ההחלטות. עד 30 במאי נמשך תוקף האיסור על כניסת זרים לישראל כמו גם חובת הכניסה לבידוד ביתי של שבועיים לישראל החוזרים מחו"ל.

לוח טיסות נמל תעופה בן גוריון (צילום: Andrew Burton, GettyImages IL)
ארכיון | צילום: Andrew Burton, GettyImages IL

באשר לבידוק הרפואי ביציאה מהארץ ובחזרה אליה, הסביר גורם בכיר ברשות שדות התעופה: "אנו מנסים כרגע למצוא את הפלטפורמה לבידוק רפואי על ידי הפקת ויזה רפואית, דרכון או כרטיס רפואי אישי בזמנים מהירים. אנו מקווים ליצור מצב שבו יוכל נוסע הרשאי לטוס להציג ויזה הרפואית או דרכון רפואי לחברת התעופה. אנו מנסים לייצר מצב שבו נוסע שיגיע לשדה התעופה יבצע בכניסה בדיקה אלא אם יציג בדיקה תקפה או אישור רשמי שהוא מחוסן למחלה ובריא. נוסע שיקבל תשובה חיובית לא ייכנס לטרמינל ויופנה לרשויות הרפואה בישראל".

ברשות שדות התעופה פועלים כעת להכשיר את שדה התעופה כולו. העובדים במחסומי האבטחה והעובדים שיבואו במגע עם הציבור יעטו מסכות בכל עת, דלפקי הדיילות מוגנו בחציצת מגן, מדבקות ריחוק הוצמדו לרצפת הטרמינל, שלטי הכוונה לריחוק פוזרו בטרמינל ועל צגי דלפקי חברות התעופה, רובוטים לניקויי הוספו וברחבי הטרמינל פוזרו מתקנים רבים לחיטוי ידיים ומשטחים יעברו ניקוי בחומר מחטא לעיתים קרובות. כלל עובדי החברות העובדות בנתב"ג ימוגנו על פי הנדרש במסכות פנים ובדיקת חום בכניסה לנתב"ג.

הדיוטי פרי ייפתח במדורג

כמו כן, פתיחת חנויות הדיוטי פרי צפויה להיות מדורגת. בשבוע הבא, ייפתח סניף מקדולנד'ס, המאפשר הזמנה בקיוסקים ובאפליקציה וקבלת המזון בדלפק. חנויות דיוטי פרי נוספות יועברו לעבודה עם אפליקציות בהזמנה מראש ובהנחיית התו הסגול הישים לחנויות.

קורונה בנתב"ג (צילום: אבשלום שושני, AP)
גם הצוותים יחויבו במיגון. ארכיון | צילום: אבשלום שושני, AP

ענף התעופה בעולם כולו נדרש כיום לתכנן וליישם תוכנית אשר תאפשר טיסה בטוחה ותמנע תפוצת תחלואה נוספת. גם נמל התעופה בן גוריון מצוי בעיצומם של הכנות לקראת חזרת הפעילות תוך כדי נקיטת אמצעי זהירות מקדימים.

"אנו מייחסים חשיבות עליונה למניעת התחלואה שתאפשר לעובדים והנוסעים להישמר ברמת בטיחות בריאותית גבוה בהגיעם לנמל התעופה ובדרכם ובחזרתם מחו"ל", אמר שמואל זכאי, מנהל נתב"ג.