ברגע האחרון: במשרד התחבורה הודיעו אתמול (רביעי) כי תנועת הרכבות תשוב לסדרה – עם הגבלות - כבר ביום ראשון הקרוב. אך נראה שהשמחה הייתה מוקדמת ומשתמשי הרכבת יאלצו להמתין עוד כשבועיים עד לתחילת חודש יוני. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אתמול הודיעו ברכבת ישראל כי אושר המתווה לחידוש תנועת הרכבות באופן הדרגתי החל מיום ראשון הקרוב. עם זאת, זמן קצר לאחר הפרסום, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הבהיר כי בניגוד לנאמר, אושר מודל החזרה לשגרה – ללא תאריך.

"חולה קורונה אחד שנוסע ברכבת יכול לגרום להדבקה של אנשים רבים ולהחזיר את מדינת ישראל שבועות אחורה במאבק מול התפשטות הנגיף", אמר בר סימן טוב. "יש להמתין עם חידוש תנועת הרכבות ולהיצמד ללוח הזמנים המקורי שנקבע על ידי הממשלה".

תחנת הרכבת בהרצליה (צילום: defotoberg, shutterstock)
HERZLIYA, ISRAEL - DECEMBER 2019: Herzliya railway station. Double decker train on Israel Railways open air train platform. | צילום: defotoberg, shutterstock

 

שר התחבורה סמוטריץ' כתב בעמוד הטוויטר שלו כי "ראש הממשלה החליט לעכב את פתיחת הרכבת עד הראשון ליוני למניינם, וגם אז לפתוח רק קווים ישירים ללא תחנות ביניים ועם הגבלה על מספר הנוסעים. אני סבור שזו החלטה שגויה שאינה מאזנת נכון בין שיקולי הבריאות לצרכי המשק והתחבורה, אבל הוא ראש הממשלה והוא הנושא באחריות וכך אנחה את הרכבת לפעול".

לאחר ההכחשה של מנכ"ל משרד הבריאות, שר התחבורה סמוטריץ' הגיב בזעם: "זו בושה וחרפה. במשך שבועות ניהלו דיונים מול אנשי המשרד והגענו להסכמה מפורשת. אחרי שכבר הודענו לציבור נזכר המנכ"ל שזה לא על דעתו". סמוטריץ' פנה לראש המל"ל ודרש ממנו להחליט באופן חד משמעי על פתיחת הרכבת בראשון ללא מגבלות".

קורונה בישראל - תחנת רכבת מרכז (צילום: Amir Levy, getty images)
קורונה בישראל - תחנת רכבת מרכז | צילום: Amir Levy, getty images

על פי המתווה שאישרו משרד התחבורה ומשרד הבריאות, מספר הנוסעים ברכבת לא יוגבל והנוסעים יתבקשו לשמור על ריחוק חברתי ולעטות מסכות. הרכבת תפעיל מערך בידוק מוגבר בכניסות לתחנות. המאבטחים יבדקו חום, יתשאלו את הנוסעים, וכן יחייבו חבישת מסיכה וחיטוי ידיים.

לפי מתווה משרד התחבורה, תנועת הרכבות אמורה הייתה להתחדש בשני שלבים מרכזיים: מיום ראשון ועד סוף חודש מאי יפעלו קווים מרכזיים בלבד, עם שינויים במסלולי הנסיעה, בימי ראשון עד חמישי בלבד, בין השעות 06:00-22:00 ותחנות רבות אמורות היו להישאר סגורות.

עם סיום השלב הראשון בסוף החודש, ובכפוף לאישור מטעם משרד הבריאות, משרד התחבורה רצה להרחיב את שירות הרכבת ולהחזיר לפעילות קווים ותחנות נוספות.