בג"ץ דחה עתירה של נשים חרדיות, שדרשו היום (שני) להוציא צו ביניים שיעצור הכנסת גברים לאירועי ל"ג בעומר הלילה במירון. בשל הגבלות הקורונה, האירוע ההמוני במירון צומצם השנה, ורק ל-150 איש הותר להשתתף בו. העותרות טוענות: רק אישה אחת נכללה ברשימת המשתתפים, למרות ההמלצה שנשים יהוו רבע לפחות מהם. בהחלטת בג"ץ נכתב: הטענות המועלות בעתירה מעוררות אי נוחות רבה, אך אין מנוס מדחייתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בציון קברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון יודלקו הלילה 3 מדורות בהשתתפות 50 איש בכל אחת מהן. יועמ"ש משרד הדתות כתבה היא ממליצה להקצות 25% לפחות מאישורי ההשתתפות לנשים, אך למרות זאת רק אישור אחד ניתן לאישה – והיתר לגברים. העותרות דורשות צו ביניים שיורה למנוע את כניסתם של יותר מ-75 גברים למתחם כדי להבטיח שנשים יוכלו להיכנס גם כן.

עו״ד ורד עובדיה (צילום: אריק סולטן)
עו״ד ורד עובדיה | צילום: אריק סולטן

במכתב ששלחה הבוקר היועצת המשפטית של משרד הדתות לעותרות היא ציינה כי רשימות המשתתפים באירוע נסגרו – והוסיפה כי הדבר נעשה שלא על דעתה.

שופטי בג"ץ החליטו לדחות את העתירה תוך זמן קצר. בהחלטתם כתבו: "חרף העובדה שהטענות המועלות בעתירה מעוררות אי נוחות רבה, בהתחשב במועד הגשת העתירה וסדר הזמנים הדחוק, כאשר הלכה למעשה מדובר ב"מעשה עשוי" - בהינתן העובדה שאירועי ההדלקה בקבר רשב"י יחלו תוך שעות בודדות - אין מנוס מדחיית העתירה".

עו"ד ורד עובדיה: "דרישת העותרות לקיים תפילתן בל"ג בעומר מהווה זכות בסיסית המעוגנת בתקנות, גם בעת הנוכחית יש מקום למצוא את התנאים והאופן שהעותרות ושכמותן תוכלנה לקיים את אמונתן הדתית. הדבר נכון לעניין קיום תפילה בציונו של רשב"י ונכון לגבי כל פולחן דתי בישראל. על הרשויות מוטלת החובה למצוא את התנאים לאפשר פולחנים דתיים לנשים וגברים כאחד גם לנוכח אילוציי משבר הקורנה".