ההנחיה של משרד הבריאות לפיה חלה חובה לעטות מסכה על הפנים בכל יציאה מהבית נכנסה אמש (ראשון) לתוקף. בעקבות כך, רבים ממהרים להצטייד במסכה שתגן עליהם מפני נגיף הקורונה - אך האם כל מסכה מגנה באותה המידה? בדיקה של המסכות במכון התקנים בחנה שני פרמטרים: האפקטיביות של המסכה - כמה אחוזים מהנגיפים בחדר אכן יצליחו לחדור אותה? והנוחות עד כמה קל לנשום דרכה?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היעילות של המסכה הזולה ביותר, זו שעולה שלושה שקלים וחצי, עומדת על 85 אחוזים - כלומר רק 15 אחוזים מהנגיפים יחדרו דרכה. כמו כן, אפשר לקבוע שהנוחות של המסכה הזו היא ברמה בינונית וקל לנשום דרכה.

בנוסף לכך, ישנן מסכות בעבודת יד שמותאמות אישית ומעוצבות יותר, אך הן גם יקרות יותר: מחירן נע בין 20 שקלים לעד 45 שקלים. במבחן היעילות - 58 אחוזים מהנגיפים חדרו מסכה מסוג זה, הרבה יותר מהמסכה הזולה והפשוטה ביותר. כמו כן, יותר קל לנשום דרכה ולכן היא גם נוחה יותר.

ילד חובש מסכה (צילום:  sportoakimirka, shutterstock)
מסכת N95. האם היא אכן מגנה יותר ממסכה פשוטה? | צילום: sportoakimirka, shutterstock

המסכות היקרות יותר שמבטיחות הגנה של 95 אחוזים מהנגיפים הן המסכות מסוג N95 ו-KN95. מסכת ה- KN95 שמיוצרת בסין עולה בין 30 ל-70 שקלים. מבחינת היעילות, היא מסננת 93 אחוזים מהחלקיקים באוויר כלומר רק 7 אחוז מהנגיפים חדרו מבעד למסכה, ועדיין - זו לא רמת הסינון שמבטיחים במחיר הזה. מצד שני, קל לנשום דרכה ומהבחינה הזו היא נוחה יותר בהשוואה למסכות אחרות.

מסכת ה-N95 שעולה אף היא בין 30 ל-70 שקלים מסננת כבר 96 אחוזים מהחלקיקים מהאוויר, כלומר רק 4 אחוז מהנגיפים יחדרו אותה ובכך היא מהווה גם הגנה גבוהה מפני הווירוס. כמו כן, קל לנשום דרך המסכה מה שהופך אותה לנוחה.

סוג נוסף של מסכות שקיים בשוק הוא המסכות עם המסנן. עלותן עומדת על בין 50 ל-120 שקלים ויעילותן היא הגבוהה ביותר מבין המסכות שנבחנו. רק אחוז וחצי מהנגיפים חדרו אותה, מה שאומר שהיא מגנה על מי שעוטה אותה מפני 98 אחוזים וחצי מהחלקיקים באוויר. כמו כן, קל לנשום דרכה והיא נוחה.  

מנצלים את המצב: המחירים המופקעים של המסכות ברשתות

במשרד הכלכלה כבר מקבלים דיווחים על מחירים מופקעים של המסכות ברשותות השיווק. אבל משום שמדובר במוצר רפואי - למשרד אין את הסמכות לפקח על המחירים של המוצר הזה

בעקבות המצב שנוצר, העביר אמש שר הכלכלהאלי כהן, בקשה למשרד הבריאות שיקבע מחיר מקסימום של 3 שקלים ו-30 אגורות למסכהבמשרד הכלכלה מעריכים שעלות הייצור של כל מסכה היא שקל וחצי עד שניים לכל היותר ושמסכות מיובאות הן אפילו זולות יותר.