המשבר שילווה אותנו עוד הרבה אחרי שהמחלה תחלוף - יהיה זה הכלכלי. אחוז האבטלה זינק בשיא עד ל-26%, עם כמיליון ומאה אלף עובדים שנשלחו לחופשה ללא תשלום או פוטרו. כעת, כשהמספרים מתחילים לרדת באיטיות והמשק מתחיל לנשום מחדש - יש כאלו שבשבילם הדברים לא יחזרו להיות כפי שהיו. עצמאיים רבים נאלצו לוותר על העסק שבנו בשתי ידיים, ולא שרד את המגפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

דוד קליין, בעל מספרה במעלה אדומים, העביר את ימי הקורונה כסדרן מוצרים בסופר: "ברגע שיש מטרה וצריך להביא אוכל לבית ולפרנס, אז עובדים גם בשביל שכר מינימום", אמר. כבר במהלך המשבר, עוד לפני הפיצויים שהובטחו לעצמאיים, החובות הצטברו ולדוד היה ברור: "אני חד משמעית החלטתי שאני לא יכול להחזיק את המקום". דוד מבין שכבר לא יחזור אל המספרה.

העצמאים שנאלצו להיפרד לתמיד מהעסק והחלום
דוד קליין | צילום: N12

מירב בן שלמה, בעלת קפה ביאליק בתל אביב, חשבה שהעסק שלה לא ייסגר להרבה זמן. "אמרנו שבועיים סוגרים, קצת יירגע, נחזור", היא מספרת. היא נתקלה בהרבה קשיים כלכליים בדרך - אבל החיבור הרגשי למקום שפתחה לפני 24 שנה לא איפשר לה לוותר: "לא מבינים שזו איזושהי אהבה שאי אפשר להסביר". בערב חג הפסח מירב החלה לעבוד במצבעה המשפחתית בפתח תקווה. בניגוד לבית הקפה, שם יש לה הכנסה כרגע - אבל ברגע שהמשבר יחלוף היא מתכוונת לחזור לקפה ביאליק.