אמש (שבת) אסדת לווייתן נסגרה, שוב, בנוהל חירום בשל דיווח על תקלה - "אירוע תפעולי", כפי שהגדירו זאת בנובל אנרג'י. אספקת הגז באסדה הופסקה והלפיד - שנועד לשרוף את הגז - הוציא להבה גדולה, שנראתה ביישובים רבים ועוררה בהלה. לאחר זמן קצר הודיעו בנובל אנרג'י כי הייתה תקלה בגלאי הגז - והורו על החזרת האסדה  לתפעול.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הערב בוצע באסדת לוויתן ESD - סגירת חירום של האסדה, והופעל הלפיד", נמסר ממשרד התשתיות. "הדלקת הלפיד הינה אמצעי בטיחות ומונעת זיהום אוויר". במשרד הדגישו כי הם ממתינים למידע נוסף על סיבות התקלה. 

מאגר הגז לווייתן
הלהבה בלפיד של האסדה נראתה למרחקים | צילום: נשאאת אבו עבד

מחברת נובל אנרג'י נמסר כי בעקבות "אירוע תפעולי באסדת לווייתן הופסקה הפקת הגז באסדה, ובהתאם לנוהלי הבטיחות של החברה הופעלו לפידי האסדה לצורך פינוי הגז באופן בטיחותי". כתוצאה מהפעלת הלפיד, נראתה להבה גדולה מהחוף.

עוד נמסר מהחברה: "נובל אנרג'י עדכנה את כל הגורמים הרלבנטיים ופועלת לחידוש אספקת הגז בהקדם. יצויין כי לא צפויה השפעה סביבתית ביבשה ובחוף".

לאחר מכן הבהירו: לאחר בדיקה ראשונית עולה כי האירוע נגרם  בשל תקלה בגלאי גז על האסדה. לאור זאת הופעלה התרעה בגין חשד לדליפה ובוצע נוהל חרום באסדה. מדובר בהתרעת שווא. כל מערכות הבטיחות על האסדה עובדות כשורה והפקת הגז הטבעי מלוויתן צפויה להתחדש".

לפני כשלושה חודשים אירעה תקלה דומה באסדה וגם אז רוקן הגז הטבעי על ידי שרפתו. באירוע זה הופסקה  אספקת הגז מהמאגר במשך שעות ארוכות, ובמשרד האנרגיה ציינו כי הסיבה היא "נפילת חשמל באסדה ותקלה שחייבה את ריקון הגז הטבעי מהאסדה". עוד הדגישו אז במשרד האנרגיה כי "לא היה כל פיצוץ באסדה".