אישה שהחלימה מנגיף הקורונה תרמה פלסמה, מרכיב הדם שבו נמצאים הנוגדנים לנגיף הקורונה, כדי להציל את חייו של חולה קורונה בן 29, שמאושפז במצב קשה. הפנייה לתרומת פלסמה התקבלה כבר אתמול (שישי) בשירותי הדם של מגן דוד אדום בשעות הצהריים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסיוע שר הבריאות יעקב ליצמן ועוזרו נמצאה התורמת - תושבת ירושלים אשר החלימה מהנגיף. לאחר מכן החל במד"א מבצע בזק כדי להביאה באמבולנס למרכז שירותי הדם, שם חיכה לה צוות מיוחד שביצע את ההתרמה והעביר את מנות הפלסמה למעבדות לצורך ביצוע הבדיקות הנדרשות.

אחרי שהמנות הוכנו לעירוי, באישור ועדת מומחים של משרד הבריאות, הן הועברו לבית החולים אסותא והן יינתנו עוד הלילה לחולה בן ה-29.

סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א, פרופסור אילת שנער: "לפני כשבוע התחלנו בפרויקט איסוף מנות פלסמה ממי שהחלימו מהמחלה שנגרמת על ידי נגיף הקורונה, במטרה לתת אותן בעירוי לחולים במצב בינוני וקשה, על פי פרוטוקול טיפולי שנקבע על ידי וועדת מומחים של משרד הבריאות. הפרויקט מתבסס על ההנחה שבדמם של המחלימים נמצאים נוגדנים בכמות המאפשרת טיפול יעיל בחולים".

"העבודה המקצועית של צוותי שירותי הדם, בשילוב עם ההיערכות הלוגיסטית במד"א וההיענות המרגשת של התורמים-המחלימים, מאפשרים לנו לקדם את הנושא בפועל, למען הצלת חיי חולים, כאשר שבעה מחלימים מנגיף הקורונה כבר תרמו פלסמה, וביומיים האחרונים סופקו מנות לטיפול בשלושה חולים שונים", הוסיפה פרופסור שנער.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מיד כשהגיעה אלינו הפניה מבית החולים אסותא אשדוד, נערכנו במהירות, תוך שילוב כוחות של אנשי שירותי הדם של מד"א ועובדים מהמערך הלוגיסטי. בסיועם של שר הבריאות ליצמן ועוזרו, נמצאה תורמת מתאימה, תושבת ירושלים אשר שומרת שבת, ומיד יצאנו למבצע בזק. כל זאת, על מנת שעוד הלילה יקבל החולה את הפלסמה, אשר כולנו תקווה שתסייע לרופאים במאמציהם לשפר את מצבו".

במד"א קוראים לחולי קורונה שהחלימו להגיע לתרום פלסמה בהליך פשוט, לאחר שחלפו לפחות 14 יום מהחלמתם המלאה. המעוניינים יכולים לפנות לטלפון 03-9101101 או במייל hadarm@mda.org.il.