ישראל חוגגת 72: הטקס הממלכתי בהר הרצל נערך אמש (שלישי) במתכונת שלא נראתה עד כה - ללא קהל, ללא דגלנים ובהופעות מצומצמות. למרות ההגבלות, סיפק הטקס לא מעט רגעים מרגשים: עידן רייכל הודה לחיילים ופרץ בבכי, ציפי שביט השיאה משואה לכבוד הסבים והסבתות שבבידוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

את אירועי יום הזיכרון נעל הזמר חנן בן ארי בביצוע לשיר "מישהו הולך תמיד איתי", מיד אחריו הקריא ד"ר איתי פסח את תפילת "יזכור". עם סיום התפילה, עברה ישראל משכול לעצמאות - והדגל הונף לראש התורן. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בהודעה מוקלטת: "אחיי ואחיותיי אזרחי ישראל, יום עצמאות כזה עוד לא היה לנו, אנחנו רחוקים זה מזה פיזית, אבל אנחנו קרובים כמו שמעולם לא היינו".

גנץ נאם: "לשמור על הדמוקרטיה"

אחרי שנים שאת הטקס ניהל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הפעם נאם בתפקיד בני גנץ: "כאן על ההר הזה, בין היובלים, קבור גם נחום אורי חברי שנפל בשלום הגליל בתאריך הולדתו. ההר הזה שנקרא על שמו של חוזה המדינה מכיל כאב נוראי של אלפי משפחות - משפחה אחר משפחה, דור אחר דור. כאן, מההר הזה, שנה אחרי שנה אנו מחברים בין הכאב לעוצמה. הערב אני מבקש להפיץ מכאן את התקווה. דבר לא מפריד בין ילדינו שקבורים כאן – לא נטייה מינית ולא עדה. כולם שווים. עלינו מוטלת החובה והאחריות שכולנו נהיה שווים גם בחיים. לא זהים אך שווים".

יושב ראש הכנסת הוסיף: "ימים קשים עוברים עלינו ועלינו להתכונן לימים לא פחות קשים. במשך שבעה עשורים היו אלו אובים מוחשיים. מול אויבים אלו עומדים חיילי צה"ל. כעת עומד עלינו גם אויב שאיננו מכירים שלא מבדיל בינינו – יהודים, חרדים, חילוניים, ערביים ימין ושמאל. אויב שמעמיד אותנו במבחן בריאותי ואנושי נדיר שמלמד אותו שיעור על ערבות הדדית. כל אחד מאיתנו אחראי לחייו של אחיו. הערבות והשותפות הם הדרך לנצח".

"במאבק מול האויב הזה לוחמים שכם אל שכם צוותי הרפואה. הם החזית כולנו מתפללים להצלחתם מהמרפסות ונותנים להם גב ועורף חזקים. אנו ננצח את המלחמה הזה ונבסס אתוס חדש – סיפור של ערבות הדדית. סיפור שלא יוגדר עי אויבים אלא על ידנו – מציאת החיבור והמאחד בתוך ביתנו על הדעות והמחלוקות. זאת תהיה השליחות המרכזית שלנו".

עידן רייכל הודה לחיילים - ופרץ בבכי

בין משיאי המשואה נמנה השנה הזמר והיוצר עידן רייכל. בעת המעמד פרץ רייכל בבכי: "אני משיא משואה זו לכבוד ענקי הזמר העברי בעבר, והיוצרים הנפלאים בני זמננו. לכבוד כוחות הביטחון, עד אחרון החיילים במוצב הרחוק. החיילים שנפלו, שנפצעו, בגופם ובנפשם. כל אלה שמאפשרים לחבריי ולי לעלות על כל במה למען הקהל בביטחון".

שביט לסבים ולסבתות: "עוד קצת ונוכל לחבק את הנכדים"

ציפי שביט, נציגת האמנים הוותיקים, השיאה הערב משואה לכבוד כל "חבריי האומנים שיותר מכל רוצים לשמח ולרגש אתכם תמיד - ובמיוחד במים קשים אלה". שביט, שמשחקת על הבמות כבר עשרות שנים וגם מתפעלת לאחרונה עמוד אינסטגרם מצליח פנתה לסבים ולסבתות שבבידוד: "תהיו חזקים. עוד טיפת סבלנות ונוכל כולנו להתחבק להתנשק עם אהובי ליבנו". שביט הוסיפה: "לכבוד הצחוק המתגלגל, המחבק והמשמח שמחבר אותנו. תמיד וגם עכשיו. לכבוד העם הנפלא הזה, המיוחד שלנו שבשבילו אני קמה בבוקר כדי להעלות חיוך על הפנים. אתם לא מתארים לעצמכם כמה אני אוהבת אתכם, אתם החיים שלי! זכיתי".

ריינה אביטבול ריגשה את הצופים: "אלוהים ייתן לכל החולים כוח ובריאות"

נציגת דור מייסדי המדינה, ריינה אביטבול בת ה-92, השיאה משואה לכבוד בית החולים שערי צדק שם היא מתנדבת יום יום. לריינה 41 נכדים, 42 נינים וחימש אחד: "עלינו ממרוקו עם 10 ילדים מתוך אהבה גדולה לישראל. משיאה את המשואה לכבוד כל המתנדבים. אני אוהבת לעזור זאת מצווה לעולם הבא. תלכו להתנדב ותישארו שמחים כמוני".

החלק האמנותי: אין קהל - זה רק קירל והחום של ישראל  

את משיאי המשואות החליפו זמרי וזמרות ישראל - היציעים הריקים לא מנעו משירי מימון, ירדנה ארזי, נסרין קדרי וזהבה בן להקפיץ את מיליוני הישראלים שצופים השנה בטקס מהבית. עדן חסון ונועה קירל הפתיעו בדואט לשיר "אהבה בסוף הקיץ" - ולמרות שאין קהל ואין מועדונים נראה כי הביצוע סחף את הצופים. את החלק האמנותי חתמו חנן בן ארי ואיתי לוי בביצוע לשירו של בן ארי "אלוף העולם".

אלה משיאי המשואות: 

ציפי שביט: אחת הקומיקאיות המוערכות והוותיקות בישראל עם קריירה של מעל ל-55 שנה. 

ריינה אביטבול ויסמין מזאוי - אביטבול בת ה-92 ומזאוי בת ה-20 השיאו משואה ביחד, כאות הוקרה למתנדבים ולמתנדבות בצוותים הרפואיים. 

עדי אלטשולר אלטשולר בת ה-34 היא מקימת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו", אשר מיועדת לבני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים, וכן יוזמת הפרויקט "זיכרון בסלון" שבו מתארחים ניצולי שואה בבתי אנשים שונים ומספרים את סיפורם.

אחמד בלאונה ויעל וילוז'ני-אזולאי - בלאונה הוא אח בכיר מצטיין בבית החולים "פוריה" שליד טבריה, ונמנה בין מקימי מערך ניתוחי הלב בבית החולים וראשוני המתנדבים לטפל בחולי הקורונה. וילוז'ני-אזולאי היא האחות האחראית ביחידה למניעת זיהומים בבית החולים "ברזילי" באשקלון. 

הישאם איברהים - איברהים הוא קצין בדרגת אלוף משנה, מפקד חטיבת 460. הוא פועל למען חיזוק הקשר בין צה"ל לכל חלקי העם ומעודד גיוס והשתלבות של בני כל המגזרים לצבא.

אורי כהן כהן הוא מנכ"ל ומייסד פרויקט ''מסע ישראלי'', ארגון חינוכי הפועל כבר כ-15 שנה, המקיים שיח זהותי במטרה להעמיק את החיבור והשייכות לעם ולמדינת ישראל.

לורי פלטניק אשת חינוך, אושיית מדיה יהודית ממרלינד, ומקימת ארגון "מומנטום", המיועד לסייע ולקשר בין אימהות ברחבי העולם. 

אלי בן שם יו"ר ארגון "יד לבנים", אשר השיא משואה בשם הארגון, בשם המשפחות השכולות ובמיוחד בשם בנו קובי, שנהרג לפני 23 שנה באסון המסוקים.

גליה רהב רופאה, מומחית בעלת שם עולמי למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "תל השומר", וכן פרופסור קליני בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. 

ישראל אלמסי - מנכ"ל ארגון המתנדבים "ידידים סיוע בדרכים", ארגון שמעניק סיוע בדרכים ושירותי חילוץ בהיקף ארצי. 

עידן רייכל - יוצר ומוזיקאי מצליח ומוערך בכל העולם, שחתום על אינספור להיטים שכבר הפכו להמנונים של ממש. רייכל החל את דרכו המוזיקלית לאחר שירותו הצבאי, כאשר שימש כיועץ בפנימייה לעולים חדשים ולילדים שחוו קשיי הסתגלות.