שנתיים עברו מאז שקציני צה"ל הקישו בדלת ביתו של ולדימיר לוברסקי ובישרו לו שבנו, סמ"ר רונן ז"ל, לוחם ביחידת "דובדבן" נהרג בפעילות מבצעית בפאתי רמאללה לאחר שנפגע באורח אנוש מפלטת שיש שהושלכה על ראשו. הבוקר (ראשון), הגיע ולדימיר לתמוך ולחזק את בני משפחתו של לוחם סיירת גולני, סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל, שנהרג בשבוע שעבר בפעילות מבצעית סמוך לג'נין, לאחר שסלע הושלך על ראשו ופצע אותו אנושות: "כשקראתי על עמית הייתי על הקרשים, זה גורל משותף".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי חיבוק ארוך בין השניים, הסתכל ברוך בן יגאל, אביו של עמית ז"ל, בעיניו של ולדימיר ואמר לו: "הבן שלך היה הספתח של ה'הלבנות בראש' והבן שלי המשיך בזה, ונקווה שהוא יהיה אחרון. תדע לך שכשקרה האסון שלך כל המדינה בכתה וגם אני. כאב לי לשמוע שבן אדם הולך וחוטף לבנה לתוך הראש, מי היה מאמין שיעברו כמה שנים והבן שלי ילך באותו אופן".

"משלמים את המחיר הכבד ביותר"

סמ"ר עמית בן יגאל מרמת גן, לוחם בסיירת גולני, נהרג מבלוק שהושלך על ראשו בעת פעילות מבצעית ומעצר חשודים בכפר יעבד, שממוקם בצפון מערב השומרון. הבלוק שפגע בבן יגאל הושלך מגג מבנה בן שלוש קומות. חבריו לכוח של בן יגאל עוד הספיקו לירות לעבר הגג, אך לא הצליחו לפגוע או לאתר את המחבלים. מאז ועד היום פועלים כוחות צה"ל באזור בניסיון לתפוס את המפגעים.

עמית בן יגאל ז
סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל ואביו ברוך | צילום: פייסבוק
ולדימיר לוברסקי וברוך בן יגאל מתחבקים בשבעה
ולדימיר לוברסקי וברוך בן יגאל מתחבקים בשבעה | צילום: N12

"אם עמית ורונן היו יושבים לידנו, הם היו אומרים לנו: 'אתם חייבים לבחור בחיים'. אני ואתה באותו קושי ובאותו חלל", הוסיף ברוך. "כשקרה המקרה עם הבן שלי, לקחתי את הנייד, היה לי חשוב לקרוא עליו ולהבין את הדברים. זה מה שמחזיק אותי. גידלנו ילדים, הענקנו להם ערכים של אהבת ארץ ישראל ועם ישראל, ופתאום אנחנו נמצאים בסיטואציה ששנינו משלמים את המחיר הכי כבד שיכול להיות".

האסון שגבה את חייו של רונן

הטרגדיה של משפחת לוברסקי התרחשה במאי 2018. רונן ז"ל, לוחם ביחידת "דובדבן", יצא למבצע מעצרים במחנה הפליטים אל-עמארי הסמוך לרמאללה, כשהמחבל הפלסטיני איסלאם נאג'י השליך על ראשו פלטת שיש. לוברסקי נפגע באורח אנוש, פונה אל בית החולים שערי צדק וכעבור יומיים נקבע מותו. הוא הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי שבהר הרצל.

ראיון עם אחיו של רונן לוברסקי ז
סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל ובני משפחתו | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12
קיר לזכרו של רונן לוברסקי ז
אביו של רונן לוברסקי ז"ל מבקר בקיר שהוקם לזכרו של עמית בן יגאל ז"ל | צילום: N12

לוברסקי היה הלוחם הראשון מיחידת "דובדבן" שנהרג בפעילות מבצעית. חבריו ליחידה השתתפו באיתור ובלכידת המחבל שבועיים לאחר האסון. הלוחמים אף נטלו חלק פעיל בהריסת ביתו של המחבל במחנה הפליטים אל-אמערי בדצמבר האחרון.

מאז נפילת בנו, פעיל ולדימיר בפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות ונפגעי פעולות האיבה, המלווה על ידי תנועת "אם תרצו". הפורום פועל להחמרת הענישה כלפי מחבלים במטרה לחזק את ההרתעה ולמנוע את הפיגועים הבאים.

"נכנסתם לנו ללב"

במהלך היום הגיע גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לנחם את בני משפחת בן יגאל בביתם שברמת גן. "נכנסתם לנו ללבבות ועמית יישאר עבורנו סמל", פנה הנשיא להוריו של עמית. "אני יודע שאף אחד לא רוצה שיאמרו על הבן שלו שהפך לסמל, אבל עמית יישאר עבורנו סמל לאדם שנתן את הכל עבור המדינה שלנו".

הנשיא ריבלין מנחם את משפחת בן יגאל בשבעה
הנשיא ריבלין מנחם את משפחת בן יגאל | צילום: N12

עוד אמר נשיא המדינה לבני המשפחה האבלים: "אין נחמה, אני יודע. ראיתי תמונות וסרטים של עמית יחד עם כל העם בישראל והבנתי מיד את גודל האובדן של החייל הגיבור שלנו. ראיתי את הליכותיו והתנהלותו, הקשבתי לדברים שסיפרו עליו חבריו, וליבי נשבר".

"דור אחר דור אנחנו מוסרים למדינה שלנו את הטובים ביותר", המשיך ריבלין. "בכל פעם אנחנו תוהים מה יהיה עם הדור הבא - ובכל דור אנחנו מגלים נוער טוב עוד יותר. איזו מסירות ואיזה רצון להיות שותפים לשגשוג המדינה שלנו. אני גאה כל כך להיות נשיא של מדינה שיש בה הורים כמוכם, משפחות כמוכם".