האם "מענק הפסח" יגיע עד החג? ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אמש (רביעי) על מענק לכל משפחה - 500 שקלים עבור כל ילד עד הילד הרביעי. המשמעות היא שכל משפחה צפויה לקבל עד 2,000 שקלים, החלטה שמזכירה את זו שקיבל הנשיא טראמפ. עם זאת, גם בשלב זה לא ברור מתי המהלך ייצא לפועל ומתי המשפחות יוכלו לראות בחשבון הבנק שלהם את הסכום הנדיב. נתניהו הכריז גם על מענק לקשישים בסך 500 שקלים, אך טרם ברור מאיזה גיל יוגדר אדם כקשיש לצורך קבלת המענק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסביבת נתניהו מודים כי הצעד מצריך חקיקה והמשמעות היא שייקח זמן עד שהכסף יגיע לכל משפחה. עבור שינוי חקיקה ועדות הכנסת צריכות לפעול, המליאה צריכה להתכנס וחברי הכנסת צריכים להצביע עבור השינוי שלוש פעמים. רק לאחר הפרוצדורה הזו ניתן יהיה להתחיל בהליך העברת הכספים.

לא ברור כיצד יחולקו המענקים והאם קצבאות הילדים והזקנה יוגדלו באופן חד פעמי בסכום המדובר. קצבאות הילדים החודשיות של הביטוח הלאומי משולמות ב-20 בחודש והמענקים קצבאות הזקנה ב-28 בחודש. עם זאת, המהלך, כאמור, מצריך חקיקה ולא נראה שעד ליל הסדר הכנסת תסיים את עבודתה בנושא.

במקביל, בכירים באוצר טענו אחרי הכרזת נתניהו כי שמעו על המענקים מהתקשורת וכי לא עודכנו באשר למקור התקציבי למהלך. ואולם, גורמים בסביבת ראש הממשלה טוענים כי הרעיון למענקים הוצג לנתניהו על ידי האוצר, זאת לאחר שביקש להרחיב את הסיוע הכלכלי. לדבריהם, האוצר היה שותף מלא למהלך.

קורונה (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
הקורונה מתפשטת | צילום: שי פרנקו,רויטרס

מוקדם יותר הערב נשא ראש הממשלה הצהרה מיוחדת והכריז על על מענק מיוחד לחג הפסח למשפחות בסך 500 שקלים לכל ילד עד הילד הרביעי ומענק לקשישים בסך 500 שקלים. כמו כן, נתניהו הכריז על הנחייה חדשה לציבור לחבוש מסכה בכל יציאה מהבית והודיע כי הוציא הנחיה לכל משרדי הממשלה להעניק סיוע לעיר בני ברק ולצמצם את הכניסות והיציאות מהעיר. בנוסף, ראש הממשלה הכריז כי כל השבים מחו"ל יישלחו לבידוד במלוניות.

נתניהו התייחס למענקים למשפחות והכריז: "החלטתי לתת מענק מיוחד לחג הפסח. כל משפחה תקבל 500 שקלים לכל ילד עד הילד הרביעי. המענקים ייכנסו ישירות לבנק, בלי טפסים". על המצב הכלכלי הקשה שבו נמצאים בעלי העסקים והעצמאים אמר: "אנחנו שומעים את הזעקה ומתקנים. אנחנו פועלים לפי מודל פיצוי. כלכלות קורסות בכל העולם וזה לא דבר מיוחד לישראל. האוצר גייס אגרות חוב ל-100 שנים וקיבלו הצעות לאשראי ללמעלה מ-125 מיליון דולר".

קורונה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הקורונה מתפשטת | צילום: נתי שוחט, פלאש 90
קורונה בנתב"ג (צילום: ap)
נוסעים בנתב"ג עם מסכות | צילום: ap

נתניהו המליץ למי שיוצא מביתו להסתיר את פניו בכדי למנוע הדבקה של הציבור: "אנחנו מבקשים מאזרחי ישראל לחבוש מסכות במרחב הציבורי. אם אין ברשותכם מסכה, השתמשו בצעיף או בכל אמצעי אחר שיצמצם את הפצת הנגיף לאחרים". ראש הממשלה התייחס לתמונות שהגיעו בימים האחרונים מנתב"ג ובהן נראים השבים לישראל ללא כל אמצעי מיגון ולא מועברים לבידוד ואמר כי "כל ישראלי ששב ארצה ייכנס ממחר לבידוד במלונית".

נגיף הקורונה גבה אתמול (רביעי) שישה קורבנות נוספים: אישה בת 98, אישה בת 69, גבר בן 74, אישה בת 66 וגבר נוסף בן 66 - כולם סבלו ממחלות רקע קשות ומורכבות. בכך עלה מניין הקורבנות בישראל כתוצאה מהידבקות בנגיף ל-26. מספר חולי הקורונה המאובחנים בישראל זינק הערב ל-6,092, מהם 95 שמאושפזים במצב קשה ו-81 מונשמים.

קורונה ובורסה (צילום: רויטרס)
איש עם מסכת קורונה ובורסה בניו יוק | צילום: רויטרס

בת ה-98 שנפטרה התגוררה בדיור המוגן "משען" בבאר שבע, שם הייתה התפרצות של הנגיף, ובכך הפכה לקורבן השני במקום אחרי אברהם ארושס ז"ל, שנפטר בגיל 93. מתוך כל הנדבקים - 663 נמצאים בבתי חולים, 3,128 בטיפול ביתי, 700 במלונות הבראה ו-241 שהחלימו ושוחררו. לגבי 1,339 מהנדבקים, טרם הוחלט אם לטפל בקהילה או לאשפז.