הקלות חדשות בדרך - והלחץ לפתיחת העסקים גובר: בישיבת הממשלה שתתקיים היום (חמישי), צפויים השרים לדון בהקלות חדשות למשק. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אישר אמש: "מחר תתקבל החלטה בנוגע להקלות נוספות". ההערכה הגוברת היא שכבר בשבוע הבא תתאפשר פתיחת מספרות, חנויות להמרת כספים ואולמות תצוגת מכוניות. בתוך כך, בעלי עסקים שונים ובהם חדרי כושר ומכוני קוסמטיקה דורשים - אפשרו לנו לפתוח. אילן מרגלית, מעצב שיער מספר: "יש לי מאות לקוחות שמחייגים אלי כל יום - ואני לא יכול לקבל אף אחד מהם בגלל ההנחיות". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טלי פרידמן, יו"ר ועד הסוחרים שוק "מחנה יהודה" דרשה: "אותנו לא היו צריכים לסגור מלכתחילה, לכן אם יהיו הקלות נוספות - אנחנו בטוח צריכים להיות הראשונים ברשימה. עושים לנו איפה ואיפה משום שאנחנו נמצאים תחת הטייטל 'שוק'. אנחנו נמצאים במרחב הפתוח ומהווים מקום בטוח לקונים. חנויות הפירות והירקות, הבשר והדגים - פועלים בכל מקום אחר ואצלנו צריכים להיות סגורים ורשאים לעבוד רק במשלוחים". 

טלי פרידמן. יו
טלי פרידמן, יו"ר ועד הסוחרים שוק 'מחנה יהודה' | צילום: אנטולי מיכאלו

"יש סוחרים בשוק שהגיעו כבר לפת לחם וגרוע מזה", הסבירה פרידמן, "יש לנו אפשרות למדוד חום, ולשמור על מרחק של שני מטרים מאדם לאדם ועל כן אין מניעה מלפתוח את השווקים". 

שרי הממשלה עוד מתלבטים אם לאפשר את פתיחתם של מכוני היופי והקוסמטיקה, בגלל הקרבה הפיזית שהטיפולים במקומות אלה דורשים. אולם בעסקים אומרים שהם ערוכים - שגית מרסיאנו, בעלת מכון קוסמטיקה בירושלים סיפרה: "קרוב לחודשיים שאנחנו לא עובדים בגלל הקורונה. במכון שלי יש אפשרות לשמור על הנהלים - אנחנו מקפידים על רמת סטריליות גבוהה, יש לנו מרחב גדול שאפשר לשמור מרחק משמעותי בין לקוחה ללקוחה. ראיתי בחדשות את התורים לאיקאה וזה הוציא אותי מדעתי - לא ייתכן שאותם פותחים ואותנו משאירים סגורים. העבודה השגרתית שלנו מלאה בחיטוי, המצרך הכי נפוץ אצלנו הוא האלכוהול לחיטוי והעובדות שלי חובשות מסיכות באופן קבוע, גם בימי שגרה".‎

שגית הוסיפה: "התעורר שוק שחור של קוסמטיקאיות בעקבות הביקוש בימי הקורונה. אני מקבלת אין ספור הודעות מלקוחות שמתחננות שנפתח בניגוד לחוק. לכן אני קוראת למדינה להילחם בזה - אני מפסידה לקוחות לפורעי חוק, כי המדינה לא באה לקראתי".‎

גם אושר רוטשטיין, קוסמטיקאית ובעלת המכון Skinglow cosmetics דורשת לאפשר את פתיחת מכוני היופי: "קוסמטיקה זה עניין של שמירה על היגיינה באופן כללי ולכן חיוני לפתוח את העסקים הללו. אני אשתמש במסכה לפנים, אמדוד חום לכל מי שנכנסת ואתשאל איפה היא הייתה - אני אשמור על ההנחיות".

גם אילן מרגלית, מעצב שיער ושגריר לוראיל פרופשיונל מתוסכל מהמצב הקיים: "מאז הנחיות משרד הבריאות לסגור את המספרות לבי כבד מאוד, אני מעסיק כ-8 ספרים ובעל מספרה כבר מעל ל-35 שנה, כואב לי על הצוות שלי שיושב מעל לחודש בבית ולכל אחד יש משפחה שהוא צריך לפרנס ולהאכיל". 

מעצב השיער אילן מרגלית, תל אביב
מעצב השיער אילן מרגלית

"יש לי מאות לקוחות שמחייגים אלי כל יום אך אני לא יכול לקבל אף אחד בגלל ההנחיות", המשיך מרגלית. "לא עבדנו בחודש האחרון וזה הפסד כלכלי עצום. ההוצאות ממשיכות - במידה ויאפשרו לעבוד נמדוד חום בכניסה למספרה ונכניס כמות אנשים לפי ההנחיות, נעבוד עם מסכות על הפנים וכפפות וגם נספק מסכות למי שלא יהיה לו. אני מגיע למספרה עם דמעות ורואה את מפעל חיי סגור". 

"אנחנו יושבים בבית ומפסידים כסף"

ענבל פרץ, בעלי חנות "האוס סטור בוטיק" סיפרה: "יש לנו קושי עצום לנהל עסק של עיצוב לבית בלי יכולת של הלקוח לגעת, למשש ולהרגיש. אני מקווה שמשרד הבריאות יתן הנחיות מדוייקות כיצד ניתן לפתוח ונעמוד בכל הדרישות על מנת לחזור לשגרה 'רגילה' כמה שאפשר".

גם בענף השמחות והחתונות התסכול גובר. שלום סירוטה, בעלי "אולמי אורכדיה" תיאר: "אנחנו הראשונים שנפגענו מהקורונה - ירדנו ממאה לאפס ביום אחד ואנחנו מתארים לעצמנו שגם נחזור אחרונים. במסגרת ההקלות, אני חושב שאפשר לאשר קיום של אירועים קטנים - בריתות או חתונות קטנות, זה יפתור בעיות לבעלי עסקים וגם למשפחות שזקוקות לכך - בינתיים אנחנו יושבים בבית ומפסידים הרבה כסף".‎

רבים מודאגים גם מהמצב הבריאותי שכופה הסגר הקיים, וגורם לרבים לבצע פחות כושר גופני. שמואל מלול, כדורגלן לשעבר ובעלים של חדר כוח 100% במתחם בזל בתל אביב הסביר: "שמירה על כושר ומסת השריר בסופו של דבר היא הכלי להתמודד עם מחלות ולשמור על הבריאות. החדר כוח שלנו מאפשר שליטה מלאה בכמות המתאמנים, רמת ההיגיינה נשמרת ברמה של בית מרקחת והכי חשוב - אנחנו נותנים מענה ישיר לכל ההנחיות החדשות שניתנו".

שמואל מלול. בעלים של חדר הכוח 100%
בעלי חדר כושר שמואל מלול

 

מנכ"ל משרד הבריאות: "נקבל החלטה על הקלות נוספות"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בישר אמש בריאיון ליונית לוי שמחר תתקבל החלטה על הקלות נוספות: "מחר יהיה דיון שבו נעשה קצת יותר סדר במה פתוח ומה סגור, נוכל לסדר את הכללים בצורה קצת יותר רחבה אחרי שלמדנו, וגם להביא בשורות בעולם הזה – שיהיו עוד דברים שייפתחו. אנחנו עובדים על זה עם משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר – אנחנו בוחנים באמת מה ניתן לפתוח. מודעים לכך שנוצר חוסר היגיון בחלק מההחלטות".

שיחת הזום בין רה
שיחת הזום בין רה"מ לבעלי עסקים | צילום: החדשות 12

ישיבת הממשלה שהתכנסה היום כדי לדון במשבר הקורונה הפכה לסוערת במיוחד, על רקע מחלוקת חריפה בין רבים מהשרים, שקוראים לפתוח עסקים נוספים ומוסדות חינוך, לבין עמדות משרד הבריאות וראש המל"ל שקוראים לנקוט במשנה זהירות. שר החינוך פרץ למשל מתח ביקורת על המדיניות בישיבת הממשלה. "איך יכול להיות שאיקאה פתוחה ובתי הספר לא?", שאל. "אז לא את כל ה-2.3 מיליון תלמידים בבת אחת, אבל אפשר כמו שהצעתי - חזרה הדרגתית, עם גילים נמוכים קודם ופיצול לקבוצות קטנות. חייבים לדון בחינוך". בעמדת שר החינוך תמכו שרים רבים בהם ארדן, בנט ואקוניס.