בעוד הלחץ על הממשלה להקל בהגבלות ולפתוח את השוק עוד יותר, במשרד הבריאות חוששים מהתפרצות נוספת ומבקשים לעצור. בהחלטה משותפת של ראש הממשלה נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, לא תהיה הקדמה של לוח הזמנים בהסרת ההגבלות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אמש (חמישי) הודיעו במשרד החינוך והבריאות כי מערכת החינוך תפתח במלואה ביום ראשון. במקביל, שר הפנים הודיע על פתיחת עונת הרחצה כבר ביום רביעי הבא. במשרד הבריאות חוששים שקצב הסרת ההגבלות – המהיר ביותר במדינות שהטילו סגר – יביא להתבגרות משמעותית בכמות הנדבקים ומבקשים שם לעצור ולבדוק את השפעה שלו.

קורונה בבתי ספר, ישראל (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90 )
קורונה בבתי ספר, ישראל | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90

רק 15 חולים חדשים התגלו אמש, כשבסך הכל מניין החולים הפעילים עומד היום על 3,793. מספר החולים קשה עומד על 60 ומתוכם 50 מונשמים. הנתונים אלה מצביעים על ירידה משמעותית בקצב התפשטות המחלה.

עם זאת, במשרד הבריאות אומרים בשל העובדה שמעט מאוד ישראלים מגלים תסמיני קורונה ומבקשים להיבדק, מספר הבדיקות יורד באופן משמעותי. הדבר עלול להביא לכך שמוקדי הדבקה משמעותיים יפוספסו ויגרמו להתפשטות נוספות ודרמטית בכל המדינה.

העצמאים שנאלצו להיפרד לתמיד מהעסק והחלום (צילום: N12)
העצמאים שנאלצו להיפרד לתמיד מהעסק והחלום | צילום: N12

הוויכוח על פתיחת המסעדות

הענפים שנפגעו יותר מכל ממשבר הקורונה הן המסעדות ובתי הקפה והוויכוח על המתווה לפתיחתם צפוי להיות יצרי. חלק מהמסעדנים כבר הודיעו כי יפתחו בשבוע הבא את העסקים בניגוד להוראת משרד הבריאות.

על פי דרישת משרד הבריאות, המסעדות לא ייפתחו לפני תחילת יוני וזאת עם הגבלות משמעותיות. מלצרים יעבדו רק עם מסכות ותהיה הגבלת סועדים לפי שטח המסעדה. מתקיים דיון בשאלה מי יכול לשבת באותו שולחן – רק משפחה גרעינית או גם סועדים שאינם בני אותה משפחה.

אוטובוסים עוברים חיטוי לקורונה (צילום: אפיקים )
אוטובוסים עוברים חיטוי לקורונה | צילום: אפיקים

פתיחת הרכבות - לא לפני תחילת החודש

למרות שבמשרד התחבורה הודיעו אתמול כי תנועת הרכבות תשוב לסדרה ביום ראשון הקרוב. השמחה הייתה מוקדמת ומשתמשי הרכבת יאלצו להמתין עוד כשבועיים עד לתחילת חודש יוני עם הגבלות.

על פי המתווה שאושר, מספר הנוסעים בכל קרון הוגבל והרכבת לא תעצור בתחנות הביניים. עוד סוכם כי מכירת הכרטיסים לא תעשה בתחנות עצמן ולא באופן פרונטלי אלא רק במכירה מוקדמת ברשת.

פגישת איגוד המסעדנים ומשרד הבריאות

בנוסף, הנוסעים יתבקשו לשמור על ריחוק חברתי ולעטות מסכות. הרכבת תפעיל מערך בידוק מוגבר בכניסות לתחנות. המאבטחים יבדקו חום, יתשאלו את הנוסעים, וכן יחייבו חבישת מסיכה וחיטוי ידיים.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הזהיר: "חולה קורונה אחד שנוסע ברכבת יכול לגרום להדבקה של אנשים רבים ולהחזיר את מדינת ישראל שבועות אחורה במאבק מול התפשטות הנגיף. יש להמתין עם חידוש תנועת הרכבות ולהיצמד ללוח הזמנים המקורי שנקבע על ידי הממשלה".

החשש מהמוני רוחצים בחופי הים

שר הפנים, אריה דרעי, הודיע אמש כי חופי הרחצה ייפתחו ביום רביעי הקרוב, ה-20 במאי. במהלך הימים הקרובים יידרשו הרשויות להכשיר את חופי הרחצה - בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

בשל מזג האוויר השרבי שיפקוד מחר את האזור, צפויים ישראלים רבים לבלות את היום בחופי הים. במשטרה לא בטוחים אם יצליחו לאכוף את ההנחיות שעדיין אוסרות לשהות בחופים ומסתמן כי כלל לא ינסו.

על פי המתווה שפרסם משרד הפנים, תהיה הקפדה על מרחק של שני מטרים בין המתרחצים, הקפדה יתרה על היגיינה וכן פעולות הסברה בחוף עצמו. בעירייה מציינים עוד כי הציבור הרחב מגיע לחופים גם ללא האישור, והמגמה צפויה להתגבר בסוף השבוע הקרוב.