חזרה לפעילות, תחת שגרת הקורונה: כחלק מההקלות החדשות במשק, היום (חמישי) נפתחו הקניונים, השווקים וגם חדרי הכושר. אך הביקור בהם הולך להיראות שונה לגמרי מזה שקדם למשבר הקורונה. משרד הבריאות הטיל שורת הנחיות שייאכפו בצורה קפדנית במהלך כניסת המבקרים לאותם המקומות, מחשש להתקהלויות עם הפתיחה המחודשת.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הקניונים: שניים במעלית בכל פעם ואיסור לאכול במקום

לפי הנחיות משרד הבריאות, בכל קניון יהיה אחראי שיפקח שאכן נשמרים כללי המרחק וההיגיינה. מלבד בדיקת חום בכניסה לקניון והקפדה על חבישת מסכה, תוגבל כניסת האנשים למתחם כך שבכל עת לא ישהו בו ביחס של יותר מאדם אחד לכל 20 מ"ר, ועבור זה אף יוצב שלט של מספר השוהים המותר במקום.

בדיקת חום בכניסה לקניון tlv
בדיקת חום בכניסה לקניון tlv

למען ההקפדה על שמירת מרחק של שני מטרים בין האנשים בקניון, יסומנו מקומות מיועדים לממתינים בתור וכן שלטים בנושא. ייאסר על יותר משני אנשים לעלות בכל פעם יחד במעלית ותהיה הפקדה על חיטוי משטחים. בשטחי הקניון יוצבו מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים במקומות נגישים וזמיניםהגבלה נוספת היא איסור על ישיבה לצורך אכילה בקניונים

ההנחיות הקשוחות של משרד הבריאות, מגיעות בעקבות חשש שהחזרה לשגרה מהירה מדי. ראש שירותי הבריאות פרופ' סיגל סדצקי סיפרה אמש בשש עם עודד בן עמי: "הקורונה לא מאחורינו". סדצקי אמרה כי "רצנו מהר מדי ממה שאני הייתי רוצה לראות, אני הייתי מעדיפה לראות חזרה יותר הדרגתית".

שוק מחנה יהודה
השווקים נפתחים תחת שגרת הקורונה

עוד היא מוסיפה: "גם החזרה הזאת לא פשוטה. מצד אחד, ריחוק פיזי ומצד שני - חזרה לשגרה. במצב הנוכחי יש הרבה אחריות על האזרחים עצמם. המטרה היא להמשיך ולדאוג שהעקומה תישאר שטוחה. זה אתגר מורכב, מה יקרה? כולנו מחכים לראות". 

השווקים: פקחים וכרוז שיזכיר לחבוש מסכה

גם בשווקים נפתחו הבוקר, תוגבל כניסת האנשים למתחם כך שבכל עת לא ישהו אנשים באזור הפתוח לציבור ביחס של יותר מאדם אחד לכל 20 מ"ר. ההנחיות ייאכפו על ידי העיריות שיגבילו את מספר המבקרים בשוק בכל פעם, וגם שם יוצב שלט שמודיע מהו מספר השוהים המותר במקום. כמו כן, תוקפד שמירת מרחק שני מטרים בין אדם לאדם, יסמונו מקומות לעמידה בתור וייעשה חיטוי של כל המשטחים לאורך היום.

השווקים נערכים לפתיחה
השווקים נערכים לפתיחה | צילום: עיריית תל אביב

בנוסף, יפוזרו בשטחי השוק מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים, וגם בשווקים לא תתאפשר ישיבה לצורך אכילה של המבקרים, ותיאסר כניסה לשוק לאנשים שאינם חובשים מסכה

ראש עיריית ירושלים משה ליאון אמר הבוקר בפתיחת שוק מחנה יהודה: "שמרו על ההנחיות על מנת שנוכל להמשיך לעבוד והסוחרים סוף סוף ימכרו וירוויחו את לחמם".

עיריית תל אביב שנערכת לפתיחת שוק הכרמל ושוק התקווה בעיר, כבר הודיעה שגידרה את הכניסות לשווקים, הדביקה מדבקות עמידה במרחק, חילקה פליירים עם הנחיות לבעלי הדוכנים ותלתה כרזות ועליהן הנחיות משרד הבריאות בכניסות לשווקים.

כניסה לשוק מחנה יהודה
מדבקות לשמירת מרחק בכניסה לשוק מחנה יהודה

בנוסף, בעיריית תל אביב הודיעו כי תופעל מערכת כריזה בשווקים שתזכיר בכל חצי שעה למבקרים לחבוש מסכה, ובמקום יסיירו פקחים שיוודאו שאכן ממלאים אחר ההנחיות.

כרמל שאבו יו"ר שוק רמלה הזמין את הלקוחות להגיע: "השוק פתוח ובטוח, אתם יכולים לבוא לעשות את הקניות אנחנו נשתדל כמה שיותר לשמור מרחק ולשים מסיכות. היום נתחיל מחדש נראה איך אנחנו מתקדמים ונפתח בצורה הכי יפה אני מקווה. ייקח זמן עד שהלקוחות יתרגלו ולחזור לשגרה ייקח איזה שבועיים שלוש".

חדרי הכושר: עשרה מטרים בין מתאמן למתאמן

חדרי הכושר והסטודיו יכולים לפתוח גם הם ואתמול אישרה הממשלה את התיקון לפיו המרחקים בין המתאמנים במכוני הכושר ייעמדו על מרחק של 10 מטרים ולא 15 מטרים, כמו גם הקפדה על 7 מטרים בין המתאמנים בסטודיו, ולא לפי הדרישה המקורית של 10 מטרים.

חיטוי חדר כושר
מחטאים חדרי כושר לקראת חזרה לפעילות | צילום: פלאש 90

שרת התרבות והספורט, מירי רגב בירכה אתמול על פתיחת חדרי הכושר הצפויה: "אני שמחה לבשר כי בישיבת הממשלה שנערכה כעת אושרה החזרה לפעילות של מכוני הכושר ושל הסטודיו לספורט ולמחול, החל ממחר. זאת בהתאם למגבלות הקבועות בתקנה".

ליה ומני אלבז, הבעלים של חדר הכושר "sky gym" ירושלים פחתו הבוקר את העסק, וסיפרו: "אנחנו מרגישים הבוקר רגשות מעורבים. מצד אחד התרגשות גדולה אבל עדיין לא קיבלנו הנחיות מדויקות כיצד לפעול מבחינת ההיגיינה. לכן החלטנו לפתוח את חדר הכושר תחת ההנחיות המחמירות ביותר שניתן. אימון עם מסיכה זה מסוכן כך שאני מקווה שמבחינת החוק אפשרי להסיר את המסיכה בחדרי הכושר".

 הם מספרים כי ההתרגשות היא עצומה: "אנו חווים המון התרגשות, לאחר חודשיים שאימנו את המתאמנים רק בשיחות זום. ההרגשה היא כמו לפתוח את העסק לראשונה. יש חשש כמה אנשים יגיעו וישתפו פעולה אבל יש גם תחושת הקלה מאוד גדולה, חדרי הכושר חשובים לבריאות הפיזית ולבריאות הנפשית".