מהפכת העצמאיים יצאה לדרך מתוך אורווה, ולאביר על הסוס הלבן שאולי יצליח לגרום לממשלה לראות סוף סוף את מאות אלפי האזרחים השקופים, קוראים אביר קארה. קארה בן ה-36 הקים לפני חצי שנה, ברגע של משבר, עמוד פייסבוק בשם "אני שולמן". לתדהמתם של רבים, העמוד צבר תאוצה ובחסות הקורונה סחף אחריו 200 אלף אנשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

העמוד הפך מקהילה חברתית וירטואלית להתארגנות עצמאיים חזקה ומשפיעה. קארה מספר על השם של העמוד ומסביר שצמח מתוך "סיפורו של שולמן האופה" שעשה את העוגות הכי טובות בירושלים אבל לו לא נשאר. "אני ראיתי את הסיפור והרגשתי שאני שולמן", הסביר.

רגע המשבר שהביא להקמת "אני שולמן" היה כשלידן, אשתו של קארה, נאלצה לצאת לחופשת מחלה בעקבות הסתבכות של טיפולי פוריות, ועסק המזון שלה קרס. "אז הבנתי שהבעיה היא לא בי", אומר מאמן הסוסים. "זו בעיה מערכתית שצריך לתקן אותה. התעללו בנו, אתה פותח עסק במדינת ישראל ואתה הופך להיות מטרה".

מחאת העצמאיים, תל אביב
מחאת העצמאיים, תל אביב | צילום: ירדן אילון

כבר הפיצו בין שרי הממשלה נייר עמדה מפורט ומנומק שהמטרה המרכזית היא לחוקק חוקים שיקלו על בעלי עסקים קטנים וישוו את זכויות העצמאיים במדינה לאלה של השכירים. "במקום שאתה מושך אותו בחולצה אחורה, תדחף אותו קדימה, תן לו לעבוד", אומר קארה ומבקש להפוך את השיח במדינה מ"מה המדינה תתן לנו" ל-"מה המדינה תפסיק לקחת".

תעשיית הבידור נחנקת

ביום חמישי האחרון המחאה של השולמנים הגיעה לשיא כשהם חברו להפגנת איגודי העצמאיים שהביאה אלפי אנשים זועמים לכיכר רבין. לצד השולמנים וארגון לה"ב, הגוף שהביא את המחאה לרחובות בחודשים האחרונים הוא ועד ההצלה של עולם התרבות.

מחאת האומנים בכיכר רבין
מחאת האומנים, כיכר רבין

המפיק אלירן ברדוגו הוא אחד ממובילי המאבק של 150 אלף אנשי תעשיית הבידור, שהיו הראשונים להפוך בין לילה למובטלים. ברדוגו מוחה על כך שלא נותנים לו אפשרות לעבוד בעוד מקומות אחרים כמו בהילולת הר מירון למשל, חורגים ומתירים התקהלות של מספר מוגבל של אנשים.

"אני גדלתי בשכונת מצוקה בטבריה", כועס ברדוגו. "לימדו אותנו לעבוד. אני רוצה שיגדירו לי בתוך החיים האלה של מה מותר ומה אסור. אני מספיק מוכשר ומספיק יצירתי בכדי לגרום לזה לקרות. אם אפשר הפגנה בכיכר רבין אלפיים איש, תנו לי לעשות הופעה בפארק הירקון של אלפיים איש שיישבו שני מטר אחד מהשני".